Pisarski jubileusz
Jubileusz 20-lecia pracy pisarskiej obchodzili dzisiaj Barbara i Adam Podgórscy. – Każdy, kto interesuje się historią Rudy Śląskiej natknął się na opracowania państwa Podgórskich – mówiła wiceprezydent Anna Krzysteczko. – Ta pasja i konsekwencja jest godna podziwu, a ta porcelanowa rocznica – gratulacji – dodała.
W rodzinnej atmosferze i wśród oddanych przyjaciół obchodzili swoje święto Barbara i Adam Podgórscy, szeroko znani ze swojej działalności pisarskiej, a także społecznej. - Mieszkamy na Śląsku 40 lat, czyli więcej niż mieszkaliśmy w naszych rodzinnych miejscowościach – mówiła Barbara Podgórska. – Podoba nam się śląska kultura i język śląski. To dla nas nieustające źródło inspiracji – dodała. A wszystko zaczęło się od „Fiku-miku w pamiętniku”, zbioru wierszy dla dzieci.
Przez 20 lat pracy pisarskiej małżonków ukazało się ok. 100 publikacji, w tym ponad 60 książek wydanych z inicjatywy lub pod redakcją Barbary i Adama Podgórskich, znaczących publikacji internetowych, czy e-booków. – To istotne i wartościowe opracowania dotyczące dziedzictwa kulturowego Rudy Śląskiej, jak i całego regionu Śląska – podkreślała wiceprezydent Krzysteczko. Do pozycji, które zajmują szczególnie miejsce w bibliografii małżonków z pewnością należy „Mitologia śląska”, „Słownik gwar śląskich”, „Synagoga w Wirku.1891-1939. Ocalona pamięć”, „Nazwy terenowe i miejscowe w Rudzie Śląskiej”, antologia kolęd „Rudzkie Betlejem”, czy publikacje z cyklu „Drzewa w pomniki zaklęte”. Jak wspominała Barbara Podgórska „najbardziej emocjonująca była praca nad „Księgą biesiadną”. Musieliśmy w ciągu trzech miesięcy uporać się z zamówieniem”.
Wieloletnie zaangażowanie zaowocowało wieloma nagrodami. Adam Podgórski jest laureatem m.in. I Nagrody Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego, czy odznaczenia Kamrat rudzki. - Adam to mól książkowy, podobno już jak miał 7 lat to czytał encyklopedie, jest takim człowiekiem, którego wszystko interesuje. Czasami wstaje o 4 czy 5 i już pisze i oczywiście na nic nie ma czas – zdradziła Barbara Podgórska. – Na szczęście mam cudowną żonę, która o wszystko potrafi zadbać– mówił Adam Podgórski. – Oraz oddanych przyjaciół, jak np. Sebastian Budrys, który od kilku lat jest trzecim współautorem naszych książek – podkreślił.
Uroczystość jubileuszowa stała się również okazją do wręczenia odznaki „Kamrat rudzki”. Została ona wręczona Barbarze Podgórskiej oraz Markowi W. Judyckiemu. Marek Judycki to nauczyciel, literat, dziennikarz i znakomity felietonista. Jest również uzdolnionych plastykiem - twórcą barwnych ilustracji i okładek, również do dzieł małżonków Podgórskich. - Jest w nim i jego dziełach szczególna prostota piękna, pogoda ducha i mądrość dojrzałego mężczyzny – mówił o przyjacielu Adam Podgórski.