Opieka dla seniorów
72 osoby znajdą opiekę w otwartym dziś w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym Ośrodka Pielęgniarstwa „Pomoc w zdrowiu i w chorobie”. – Chylę czoła przed wszystkimi pracownikami Ośrodka, w 20-tą rocznicę działalności dziękuję za wasze wielkie serce i życzę kolejnych sukcesów. To dzięki wam również starszym i chorym żyje się dobrze w naszym mieście – mówi Anna Krzysteczko, zastępca prezydent miasta.
W Ośrodku znajduje się 72 miejsc. – Na tę chwilę mamy podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na pobyt całodobowy w ramach Zakładu dla 53 osób, pozostałe 19 miejsc to tak zwane pobyty komercyjne – mówi Anna Kuczera-Dudek z zarządu Ośrodka Pielęgniarstwa. Dzisiejsze otwarcie jest ukoronowaniem 20-lecia działania Zakładu. – Historia naszej firmy pokazuje, że jedno kończymy, a drugie zaczynamy – mówi Anna Kuczera-Dudek. – W tej chwili rozbudowujemy już po raz trzeci zakład w Tarnowskich Górach, gdzie przybędzie 20 miejsc, a jak uporamy się z tym działaniem powiększymy zakład z Kochłowicach – zapowiada.
– Nasze społeczeństwo się starzeje, a zapewnienie odpowiedniej opieki osobom starszym jest coraz większym wyzwaniem wymagającym dużych nakładów, przede wszystkim finansowych. Cieszę się, że w naszym mieście przybyła tak piękna placówka, która spełnia to trudne zadanie – podkreśla Anna Krzysteczko, zastępca prezydent miasta. Na terenie Rudy Śląskiej działa 5 domów pomocy społecznej, z czego dwa zapewniają pomoc osobom starszym: Dom Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej przy ul. Wolności 30 dysponujący 85 miejscami oraz Dom Pomocy Społecznej „Senior” przy ul. Puszkina 7 przeznaczony dla osób przewlekle somatycznie chorych, obecnie dysponujący 150 miejscami. - O pobyt w takim domu mogą starać się osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogące samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych – tłumaczy Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Przyjęcia odbywają się na podstawie pisemnego wniosku danej osoby, jej opiekuna lub odpowiedniej instytucji, która stwierdzi konieczność zapewnienia opieki w takiej formie. Płatność za pobyt wynosi nie więcej niż 70% dochodu osoby kierowanej.
DPS „Senior” przygotowuje się obecnie do remontu i modernizacji części zajmowanej wcześniej przez ośrodek pielęgniarski. – Roboty będą obejmować m.in. poszerzanie drzwi do pokoi i łazienek, wymianę wykładzin podłogowych, likwidację nierówności posadzek, malowanie ścian, dostosowanie sanitariatów do potrzeb osób niepełnosprawnych – wymienia Jolanta Kaczmarczyk-Całek, dyrektor „Seniora”. Termin realizacji robót przewidziany jest na 30 września 2015 roku, ale część z nich będzie wykonana już w roku bieżącym. – Warto podkreślić, że 50% kosztów sfinansowanych zostanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – dodaje Jolanta Kaczmarczyk-Całek.
Osoby starsze mogą również korzystać z oferty Dziennego Domu Pomocy Społecznej mieszczącego się w Nowym Bytomiu przy ul. Markowej 20a. Z placówki korzysta 60 osób w wieku 60 – 98 lat. Dom zatrudnia terapeutę zajęciowego i fizjoterapeutę, którzy prowadzone zajęcia dopasowują do potrzeb i oczekiwań podopiecznych. W ciągu dnia prowadzone są zajęcia i zabiegi rehabilitacyjne, mające na celu zachowanie sprawności fizycznej i aktywności życiowej. Uczestnicy mają do dyspozycji salę rehabilitacyjną i świetlicę. W ciągu dnia prowadzone są również zajęcia terapeutyczne grupowe oraz indywidualne. Organizowane są różne formy terapii zajęciowej grupowej służące utrzymaniu sprawności psychofizycznej. W świetlicy prowadzone są też różne wewnętrzne konkursy z nagrodami, które nie tylko sprawdzają wiedzę, ale i dostarczają wiele rozrywki i zabawy. W Dziennym Domu w ramach zajęć rekreacyjno-kulturalnych organizowane są wyjazdy, wycieczki, bale i biesiady. Skierowanie do Dziennego Domu Pomocy odbywa się na wniosek osoby zainteresowanej, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Usługi świadczone w placówce są odpłatne a wysokość odpłatności uzależniona jest od dochodu osoby kierowanej.
Przy Dziennym Domu Pomocy Społecznej działa Klub Seniora, którego celem jest stworzenie alternatywnego pomysłu spędzania wolnego czasu przez osoby starsze w ramach przeciwdziałania samotności, ale także podtrzymywania sprawności fizycznej przez zachęcanie do aktywnych form wypoczynku, czy usprawnienia intelektualnego poprzez wspólne zabawy, gry, tańce i udział w imprezach kulturalno- towarzyskich.
Inną formą pomocy osobom starszym są mieszkania chronione dla seniorów. Mogą z nich korzystać te osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą lub nie chcą mieszkać same, a nie wymagają opieki stacjonarnej. Mieszkania te składają się z samodzielnych pokoi wraz z węzłami sanitarnymi i pozbawione są barier architektonicznych. Dzięki tej formie wsparcia możliwe jest zapewnienie odpowiednich usług opiekuńczych oraz zapewnienie poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Obecnie na terenie miasta funkcjonują dwa takie mieszkania (na ul. Matejki i na ul. Wolności). Mieszkanie na ulicy Wolności prowadzone jest przez Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Święta Elżbieta. Nad mieszkańcami czuwa pracownik socjalny, psycholog i opiekunka realizująca usługi opiekuńcze. Skierowanie do mieszkania odbywa się na wniosek osoby, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, uzyskaniu pozytywnej opinii psychologa, na podstawie decyzji administracyjnej Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pobyt w mieszkaniu jest odpłatny, uzależniony od wysokości dochodu osoby kierowanej.
Osoby starsze mogą zostać objęte pomocą w formie usług opiekuńczych. Pomoc w tej formie organizowana jest w miejscu zamieszkania osoby, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy osób trzecich. Usługi opiekuńcze mają na celu pomoc w zaspokojeniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Usługi przyznawane są na wniosek osoby zainteresowanej, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na okres pół roku z możliwością przedłużenia w zależności od potrzeb. Szczegółowe zasady przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze reguluje Uchwała Rady Miasta.
Informacje o formach pomocy, wymaganych dokumentach można uzyskać na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej: http://www.mops.rsl.pl/ w zakładce pomoc dla osób starszych i niepełnosprawnych lub osobiście w siedzibie MOPSu przy ul. J. Markowej 20. W szukaniu miejsca dla osoby starszej lub chorej przydatny może być Portal Opieki Długoterminowej www.dps.pl, na którym znajdują się dane teleadresowe domów opieki z całej Polski. Warto również wspomnieć o dwóch prywatnych miejscach powstałych z myślą o zapewnieniu godnej jesieni życia osobom starszym – pensjonacie „Senior” w Wirku przy ul. Słowackiego oraz domu opieki „Familia” w Kochłowicach przy ul. Wyzwolenia.