Olimpijskie zmagania
Właśnie wystartowała IX Edycja Olimpiad Przedmiotowych Szkół Podstawowych w Rudzie Śląskiej. W tym roku swój udział w poszczególnych konkursach zgłosiło 20 placówek z całego miasta. Olimpiada jest okazją, aby rudzcy uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z różnych przedmiotów.
- Jako pierwsi zmagania olimpijskie rozpoczęli nasi młodzi historycy. Przez sześć kolejnych dni najzdolniejsi rudzianie będą sprawdzać poziom swojej wiedzy oraz umiejętności z sześciu przedmiotów. Oprócz wspomnianej już historii z: języka angielskiego, języka polskiego, matematyki, przyrody oraz informatyki – informuje Aleksandra Kaput, przewodnicząca koordynatorów olimpiady.
Podczas wczorajszej olimpiady historycznej rudzianie zmierzyli się z 20 pytaniami dotyczącymi historii Polski i Europy od czasów najdawniejszych aż do I wojny światowej, legendami polskimi oraz mitami greckimi i rzymskimi. Nie mogli zapomnieć także o ważnych datach, zabytkach, miejscach i postaciach związanych z Rudą Śląską. - Jak co roku uczniowie musieli wykazać się ogromną wiedzą ze wszystkich epok oraz znajomością na temat swojego miasta. Nie zabrakło też zadania z czytaniem ze zrozumieniem, które stanowi ważny element testu – stwierdza Aleksandra Kaput.
Udział w olimpiadach przedmiotowych biorą uczniowie klas IV, V oraz VI, a odbywać się będą one w dwóch etapach: szkolnym oraz miejskim. - Olimpiada powstała już dziewięć lat temu i jest pomysłem rudzkich nauczycieli, dlatego kończy się na szczeblu miejskim. Nie ma już etapu wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Jednak start w tej olimpiadzie dobrze przygotowuje i pomaga odnosić sukcesy podczas olimpijskich zmagań w gimnazjum – mówi przewodnicząca.
Etap szkolny rozpoczął się 10 lutego olimpiadą historyczną, a zakończy się 17 lutego olimpiadą z informatyki. Po eliminacjach wewnątrzszkolnych, najlepsi uczniowie wystartują w olimpiadach na szczeblu miejskim. Rozpocznie się on 3 kwietnia i potrwa prawie dwa tygodnie. W etapie miejskim nagrodzonych z każdego przedmiotu zostanie 5 laureatów. Start w olimpiadach jest dobrowolny.
- Do udziału w olimpiadzie na szczeblu szkolnym może zgłosić się każdy uczeń, który wykaże taką chęć. Jednak musimy pamiętać o tym, że start w takim konkursie najczęściej wiąże się z bardzo dobrym, starannym i długim przygotowaniem – podkreśla Aleksandra Kaput. - Dlatego wszystkim uczestnikom olimpijskich potyczek życzymy jak najlepszych wyników – dodaje koordynatorka.
Olimpiady przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych organizowane są z wybranych zajęć edukacyjnych, objętych ramowym programem nauczania klas IV – VI szkoły podstawowej. Ponadto, poszerzają podstawę programową wybranego przedmiotu, rozwijają zainteresowania i uzdolnienia młodych ludzi oraz pomagają im przygotować się do rozpoczęcia nauki w szkole gimnazjalnej.