Nocne zwiedzanie
Zbyt krótka noc, żeby wszystko obejrzeć – to najczęstsze komentarze osób, które wybrały się na tegoroczną Noc Muzeów. Oprócz stałych wystaw i ekspozycji muzea w regionie przygotowały mnóstwo dodatkowych atrakcji. Wśród otwartych tej nocy obiektów nie zabrakło rudzkich placówek: Muzeum Miejskiego, Muzeum PRL-u i zabytkowej wieży wodnej, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.
Już od późnych godzin popołudniowych można było zobaczyć tłumy wokół rudzkich obiektów. O godz. 22:00 liczba zwiedzających Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka przekroczyła 500 osób. Każdy otrzymywał symboliczny bilet wstępu do obiektu. Okazało się, że wiele osób po raz pierwszy przekroczyło progi muzeum. – Mieszkam niedaleko, a jestem tutaj pierwszy raz – przyznał Andrzej Samisz. – Wreszcie nadarzyła się okazja, aby przyjść do muzeum. Ta akcja to bardzo fajny pomysł na spędzenie wieczoru – dodał.
Tłumy zwiedzających przyciągnęła również wystawa samochodów militarnych w rudzkim Muzeum PRL-u – Jesteśmy tu przede wszystkim ze względu na syna, który jest zafascynowany pojazdami militarnymi – mówiła Ewelina Pacha - Nam z mężem z kolei bardzo podoba się kapsuła czasu. Przypomnieliśmy sobie dzieciństwo – dodała. Każdy kto odwiedził Muzeum PRLu- mógł obejrzeć od środka samochody militarne, posłuchać o ich historii, zastosowaniu czy parametrach technicznych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa symboli narodowych i wojskowych oraz przesłuchania SB, do których ustawiła się kolejka.
W kolejce stali również ci, którzy chcieli obejrzeć zabytkową wieżę wodną u zbiegu ulic Chorzowskiej i Pokoju w dzielnicy Nowy Bytom – Często tędy przejeżdżamy, dzisiaj skorzystaliśmy z okazji obejrzenia tego obiektu od środka – mówiła Joanna Szczęsna z Chorzowa. – To bardzo oryginalny pomysł, aby wpuszczać zwiedzających do miejsc, które na co dzień są zamknięte – podkreślał Michał Radziszowski.
Rudzka wieża wodna to jedna z nielicznych z ponad stu wież na Górnym Śląsku, której udało się przetrwać. W wieży zaprezentowane zostały min. prace uczestników konkursu fotograficznego „Woda w Rudzie Śląskiej”. oraz ekspozycja dotycząca historii rudzkich wodociągów.
Noce w muzeum w Polsce odbywają się od 2003 roku pod patronatem Europejskiej Rady Europy. Pierwsze tego rodzaju zdarzenie miało miejsce w Poznaniu. Od tego czasu do organizacji tego wydarzenia z roku na rok przyłącza się coraz więcej miast. Noc w muzeum cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. W ubiegłorocznej rudzkiej nocy muzeów wzięło udział prawie 3000 osób.