Noc Muzeów 2015
Historycznie, militarnie oraz artystycznie zapowiada się najbliższa sobota /16.05/ w Rudzie Śląskiej! Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka, Muzeum PRL-u oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji włączają się w ósmą już edycję ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów.
Ideą akcji jest bezpłatne udostępnianie zwiedzającym zbiorów muzeów, galerii oraz innych instytucji. - Noce Muzeów obfitują zawsze w różnorodne wydarzenia towarzyszące. Nie inaczej jest w Rudzie Śląskiej – zapewnia dr Barbara Nowak, dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka.
W najbliższą sobotę w godzinach od 18:00 do 20:30 w Muzeum Miejskim przy ul. Wolności w Rudzie dzieci będą mogły liczyć na warsztaty i atrakcje historyczne. Następnie odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy „Kochłowice - historia dzielnicy”. Na 21:00 zaplanowano koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu „Ensamble les Sauvages”, zaś o 22:00 rozpocznie się spacer historyczny po osiedlu robotniczym Kościelna/Staszica. Noc Muzeów zakończy nocne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Więcej na stronie www.muzeum.rsl.pl.
W tegoroczną Noc Muzów na zwiedzanie nowobytomskiej wieży wodnej zlokalizowanej u zbiegu ulic Chorzowska i Pokoju zaprasza Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej. Obiekt udostępniony będzie w godzinach od 19:00 do 24:00. Przechodząc z pierwszej do drugiej kondygnacji budynku będzie można zobaczyć wystawy: „Historia rudzkich wodociągów” (m.in. archiwalne zdjęcia, mapy oraz zabytkowe urządzenia) oraz obrazy Grzegorza Haiskiego. - Podczas imprezy najmłodsi uczestnicy tradycyjnie otrzymają materiały edukacyjne – podkreślają organizatorzy. Przypomnijmy, że jest to jedna z nielicznych wież wodnych na Górnym Śląsku, która powstała około 1900 r. Wieża na co dzień jest zamknięta.
Również Muzeum PRL-u, znajdujące się dzielnicy Bielszowice przy ul Zajęczej, w ramach Militarnej Nocy Muzeów przygotowało wiele atrakcji dla zwiedzających. - Podczas imprezy będzie można m.in. skorzystać ze strzelnicy i przejechać się pojazdami militarnymi - wymienia Monika Żywot, prezes zarządu Fundacji Minionej Epoki. Tegoroczną nowością są wystawy m.in. „Laicyzacja życia społecznego”, „586 dni stanu wojennego” oraz „Utracone nadzieje, historia ludności żydowskiej na terenie województwa katowickiego w latach 1946 – 1970”. Muzeum będzie można zwiedzać w godzinach 19:00 – 24:00.