„Razem przez sztukę” [FILM]
Niepełnosprawne modelki z Rudy Śląskiej wzięły udział w integracyjnym pokazie mody pod hasłem „Razem przez sztukę”! Na wybiegu w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach zaprezentowało się sześć uczennic z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7. Rudzka placówka była jedną z 14 zawodowych szkół specjalnych i przysposabiających do pracy z województwa śląskiego, które wzięły udział w pokazie.
- Założeniem projektu „Razem przez Sztukę” jest pokazanie, że niepełnosprawni też chcą przeżywać to samo, co inni ludzie: wzruszać się, obcować ze sztuką, doświadczać jej osobiście, próbować tworzyć – mówi Krystyna Chochorowska, główny organizator imprezy, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Dąbrowie Górniczej. - Chcemy uświadomić społeczeństwu, że niepełnosprawni chcą być zauważani na ulicy nie z powodu swojej niepełnosprawności, ale dlatego, że są na przykład świetnie i ciekawie ubrani. Może się przecież zdarzyć, że ktoś urodzi się bez skrzydeł. Najważniejsze jest jednak to, żeby pozwolić im wyrosnąć. I rosnąć – dodaje.
W wydarzeniu wzięło udział 14 zawodowych szkół specjalnych i przysposabiających do pracy z województwa śląskiego. Wśród nich znalazł się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7 z Rudy Śląskiej. – Przyjęliśmy zaproszenie do udziału w pokazie, bo przedsięwzięcie to dało szansę naszej młodzieży do przeżycia niezapomnianych chwil i zaprezentowania swoich umiejętności szerszej publiczności – mówi Joanna Szwajnoch, dyrektor rudzkiej szkoły. – Poza możliwością wzięcia udziału w profesjonalnym pokazie mody dziewczęta miały również sesję zdjęciową – dodaje.
Stylizacje modelek były inspirowane wybranym dziełem sztuki. – My zainspirowaliśmy się portretami kobiet z różnych epok, m.in. Damą z łasiczką i Fridą Kahlo – mówi Arlena Przybylska z ZSP nr 7 w Rudzie Śląskiej. W projekcie wzięło udział 6 uczennic tej szkoły, pod opieką trzech nauczycieli: Joanny Kucharczyk, Małgorzaty Rabczak i Arleny Przybylskiej. – Poszczególne elementy i dodatki do strojów przygotowywaliśmy na lekcjach, a kreacje były szyte w pracowniach szkolnych – wyjaśnia Arlena Przybylska.
Pokaz był zwieńczeniem półrocznej współpracy niepełnosprawnych uczniów z nauczycielami, rzemieślnikami i artystami. Uczniowie i nauczyciele przygotowując się do niego uczestniczyli między innymi w warsztatach tworzenia ubioru scenicznego, które zorganizowało Muzeum Śląskie. Stworzono szereg kompletnych stylizacji inspirowanych wybranym dziełem sztuki. Oprócz szkół do projektu zostali zaproszeni liczni artyści, którzy na potrzeby tego jednego wydarzenia stworzyli wizualizacje i muzykę. Podczas pokazu goście mieli okazję wysłuchać koncertu zespołu „Na Górze”, w skład którego wchodzą osoby niepełnosprawne, dające fantastyczny przykład twórczych zdolności i inspirujące do działania innych niepełnosprawnych.
Organizatorem projektu był Zespół Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Górniczej we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach i Dąbrowskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Serca”. Wydarzeniu patronowało Katowice Miasto Ogrodów, Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, Silesia Bazaar, Modny Śląsk, Izba Rzemieślnicza oraz Średniej i Małej Przedsiębiorczości w Katowicach, Marszałek Województwa Śląskiego, a także prezydenci miast, w których znajdują się szkoły zaproszone do projektu, w tym prezydent Rudy Śląskiej – Grażyna Dziedzic.