Nie wracajmy jeszcze na ziemię

To hymn „Przystanku PaT”, który w oryginalnym wykonaniu Jarosława Jar Chojnackiego porywa serca podczas każdego koncertu finałowego największych warsztatów edukacyjno-profilaktycznych w Polsce. Nie było inaczej podczas „Drugiego Śląskiego Przystanku PaT”, mimo jego charakteru regionalnego, jedynego takiego w kraju. Ci którzy na co dzień nie zajmują się profilaktyką, a mieli możliwość uczestniczyć w koncercie finałowym „Przystanku”, mogli przekonać się, że nie jest to kolejny program profilaktyczny napisany dla wypełnienia półek w urzędach i instytucjach, a pełne energii przedsięwzięciew którym młodzież poprzez różną formę wyrazu artystycznego odnajduje pasje dla siebie i przekonuje się, że można żyć bez uzależnienia, wyzwalając przy tym chęć zrobienia czegoś dobrego dla innych.
Warsztaty odbyły się w dniu 28 maja 2011r. na terenie Gimnazjum Nr 3 w Rudzie Śląskiej. Otwarcia dokonał Zastępca Prezydenta Miasta Pan Michał Pierończyk. Przez blisko piętnaście godzin, ponad 400 przedstawicieli kilkunastu szkół, grup artystycznych działających w programie profilaktycznym, pełni zaangażowania, pozytywnej energii i kreatywności uczestniczyli w 25 warsztatach, po czym swoje dokonania przedstawili w koncercie finałowym. Jak napisano na łamach numeru specjalnego gazety programu Profilaktyka a Ty, zredagowanego na gale finałową przez uczestników warsztatów. „Przystanek” to pełne zaangażowanie każdej ze stron - zarówno prowadzących zajęcia jak i uczestników. - To nie tylko świetnie zorganizowanie całego dnia, to również przybliżenie sztuki w innym wymiarze niż ta w muzeum. Świetnie, że są ludzie, którzy mają pasję i pomysły, którymi potrafią zarazić innych – to zdanie jednej z uczestniczek warsztatów.
Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji, twórca programu PaT dziękował organizatorom tego wspaniałego wydarzenia. To dzięki determinacji, chęci działania i wiary w profilaktykę Krzysztofa Piechaczka z Komendy Miejskiej Policji, twórcy i lidera lokalnego programu profilaktycznego PaS (Profilaktyka a Sztuka), Zbigniewa Figury - Miejskiego Koordynatora Programu „Razem bezpieczniej”
i wszystkim pozostałym uczestnikom programu PaS można było zorganizować tę akcję. Organizowany po raz drugi Śląski Przystanek PaT udowodnił, że zainteresowanie nim nie maleje, a młodzi ludzie pokazują, że można żyć bez uzależnień.
Podziękowania dla organizatorów „Przystanku”, Szefa Akcji, moderatorów warsztatów, którzy przeprowadzili je bezinteresownie, poświęcając swój wolny czas oraz podmiotów gospodarczych, które wsparły jego organizację, w imieniu władz miasta wręczył Zastępca Prezydenta Miasta Pan Jacek Morek. Podziękowania wręczono podczas koncertu finałowego w obecności przedstawicieli Rady Miasta, Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Komendy Miejskiej Policji.