Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu
- te słowa Beniamina Franklina stały się mottem przewodnim uroczystej sesji Rady Miasta, inaugurującej Forum Seniorów w Rudzie Śląskiej. W dniach 10-12 maja w ramach Forum w mieście odbędą się wykłady tematyczne, warsztaty, przegląd zespołów artystycznych Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całego Śląska.
- Państwa aktywność i optymizm zasługuje na najwyższy szacunek. To wy łączycie pokolenia, łączycie tradycję z nowoczesnością. Gratuluję sił i otwartości, dziękuję za zaangażowanie – zwrócił się do seniorów Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Wieszołek otwierając uroczystą sesję.
Prezydent miasta przedstawiła główne założenia miejskiego systemu wsparcia dla osób starszych w Rudzie Śląskiej. - Prawie 40% rudzian to osoby powyżej 50. roku życia, w tym mamy pięciu stulatków – powiedziała Grażyna Dziedzic. - Niedawno uczestniczyłam w 100-tnej rocznicy urodzin jednej z nich. Ta pani świetnie sobie radzi, sama prowadzi gospodarstwo domowe z niewielką pomocą rodziny, jest fanką boksu – dodała prezydent miasta.
Teresa Chudziak, prezes Rudzkiego Uniwersytetu Trzeciego wieku zaznaczyła – nasi słuchacze to rocznik przedwojenny, wojenny i tuż powojenny. Te roczniki nie miały czasu na swoje zainteresowania. Trzeba było odbudowywać kraj, zakładać rodziny. Dzisiaj w ramach Rudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczymy się języków obcych, rozwijamy swoje indywidualne zainteresowania, opiekujemy się osobami niepełnosprawnym. Dużą popularnością cieszą się zajęcia z obsługi komputera.
Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady rok 2012 został ogłoszony Europejskim Rokiem Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej oraz w Polsce dodatkowo Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Rudzcy seniorzy nie pozostali na to obojętni i przez 3 dni kulturalna i sportowa strona miasta należała do nich. Od 2005 r. działa tutaj prężnie Rudzki Uniwersytet III Wieku. To właśnie jego słuchacze zorganizowali Forum Seniorów.
Ruda Śląska inicjuje i wspiera działania na rzecz osób starszych. Realizowane są projekty, których podstawowym założeniem jest dążenie do kompleksowego rozpoznania potrzeb fizycznych, psychicznych, społecznych i duchowych starszych mieszkańców naszego Miasta.
Jednym z celów strategicznych Miejskiej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych jest rozwijanie zintegrowanego systemu wsparcia na rzecz osób starszych. Cel ten realizowany jest przez instytucje miejskie oraz przez organizacje pozarządowe działające w Rudzie Śląskiej, bez wsparcia których wielu działań nie można by wdrożyć. W mieście realizowane są między innymi następujące projekty: Mieszkania chronione dla seniorów, Integracja lokatorów mieszkań chronionych dla seniorów, Aktywizacja osób starszych poprzez działania interdyscyplinarne wspomagające utrzymanie dobrej kondycji, Dzień Kombatanta. Spotkania integracyjne środowiska kombatantów i Rodzin Katyńskich oraz Klub Seniora przy Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. W Rudy Śląskiej działają także Domy Pomocy Społecznej.