Nadleśnictwo Katowice o lasach Rudy Śląskiej

Naprawa dróg leśnych i tym samym dostosowanie ich do turystyki pieszej i rowerowej oraz utworzenie nowych miejsc odpoczynku. To część planów Nadleśnictwa Katowice związanych z poprawą infrastruktury w lasach, z których ponad 1 600 ha znajduje się w Rudzie Śląskiej. Informację o tych i innych zamierzeniach, a także podsumowanie ubiegłorocznych działań leśnicy przedstawili podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Ruda Śląska.
- Przedstawiony raport traktujemy jako narzędzie w dialogu, który leśnicy chcą prowadzić ze stroną społeczną – mówi Wojciech Kubica nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice – Chcemy na bieżąco przekazywać informacje o naszej działalności, o jej efektach w minionym roku i o naszych zamierzeniach na rok bieżący. Niech to będzie podstawa do rozmowy na temat sposobów zarządzania lasami, ich wpływu na gospodarkę, klimat i stosunki wodne – podkreśla Nadleśniczy Wojciech Kubica.
Kluczowym dokumentem, na podstawie którego prowadzone są działania w lasach, jest plan urządzenia lasu. Jest to strategiczny dokument, opracowywany na 10 lat, który zawiera opis i ocenę stanu lasu, a także cele, zadania i metody prowadzenia gospodarki leśnej. Uwzględnia on zarówno aspekty związane z ochroną przyrody, jak i planowaniem pozyskania drewna.
Nadleśnictwo Katowice aktywnie współpracuje z miastem Ruda Śląska w wielu obszarach, m.in. w zakresie edukacji ekologicznej, udostępniania terenów leśnych mieszkańcom i turystom oraz ochrony przeciwpożarowej. - Lasy są niezwykle ważnym elementem naszego miasta. Cieszę się, że Nadleśnictwo Katowice dba o nie w sposób zrównoważony, uwzględniając potrzeby mieszkańców. Wspólnie realizujemy także niektóre inicjatywy – mówi Michał Pierończyk Prezydent Miasta Ruda Śląska.
W ubiegłym roku nadleśnictwo odnowiło na terenie Rudy Śląskiej blisko 12 ha lasu, przeprowadzono także inne działania pielęgnacyjne (czyszczenia i trzebieże) na powierzchni ponad 156 ha. Ochrona przed zwierzyną objęła ponad 43 ha. Nadleśnictwo Katowice zainwestowało w naprawę dróg leśnych, poprawiając ich bezpieczeństwo i dostosowując je do potrzeb turystyki pieszej i rowerowej. Ustawiono również 33 ławo-stoły w miejscach o dużym natężeniu ruchu turystycznego, umożliwiając mieszkańcom i turystom odpoczynek. W 2024 roku w działaniach edukacyjnych prowadzonych przez Nadleśnictwo Katowice uczestniczyło około 20 tysięcy osób, w tym uczniowie rudzkich szkół.
W 2024 roku Nadleśnictwo Katowice w ramach tzw. użytkowania rębnego i przedrębnego pozyskało blisko 5 000 m³ drewna. W ramach cięć sanitarnych, które uwzględniały także usuwanie drzew mogących stanowić potencjalne zagrożenie pozyskano ponad 349 m³ drewna. Główną przyczyną zamierania drzew są wahania poziomu wód gruntowych spowodowane wydobyciem węgla kamiennego oraz zmianami klimatu.
Leśnicy przedstawili również radnym plan na 2025 rok. Wśród zadań na ten rok są m.in. odnowienia drzewostanu, nowe nasadzenia oraz zabiegi pielęgnacyjne w kompleksach leśnych położonych na terenie Rudy Śląskiej.
Planowane jest m.in. pozyskanie blisko 2 900 m³ drewna w ramach użytkowania rębnego i przedrębnego. Zaplanowano odnowienia na powierzchni ponad 3 ha oraz inne zabiegi pielęgnacyjne na powierzchni blisko 116 ha. Ochrona upraw przed zwierzyną obejmie ponad 28 ha. Nadleśnictwo Katowice planuje również naprawę nawierzchni dróg leśnych, zostaną też ustawione kolejne ławo-stoły służące do odpoczynku i rekreacji. Łącznie na terenie Nadleśnictwa Katowice zaplanowano naprawę 7 km dróg leśnych. Na ten cel przeznaczono 1 200 000 zł. Dodatkowo, zostaną ustawione kolejne ławo-stoły służące lokalnej społeczności oraz planowana jest wymiana kabiny dostrzegalni przeciwpożarowej w Leśnictwie Murcki. Koszt tej inwestycji to 170 000 zł.
Nadleśnictwo Katowice jest jednym z 429 nadleśnictw w Polsce, zarządzającym lasami na poziomie lokalnym. Jego zasięg terytorialny obejmuje 14 gmin i 11 powiatów. Nadleśnictwo Katowice zarządza 150 kompleksami leśnymi, które zajmują ponad 14 tys. ha, w tym na terenie Rudy Śląskiej położonych jest nieco ponad 1600 ha. Jeśli chodzi o drzewostan, to dominują głównie lasy sosnowe, bukowe, brzozowe, dębowe oraz mieszane. Średni wiek drzewostanów wynosi ok. 63 lat. Na terenie Nadleśnictwa Katowice znajdują się: Leśna Sala Edukacyjna oraz Leśna Ścieżka Edukacyjna, które każdego roku odwiedza około 3000 osób. Przez lasy prowadzi blisko 625 km dróg leśnych, które stanowią m.in. ważny element zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów. Jednocześnie służą do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Ponadto przez leśne kompleksy wytyczone są szlaki turystyczne piesze i rowerowe, trasy do jazdy konnej, miejsca odpoczynku, ścieżki dydaktyczne, miejsca o znaczeniu historycznym oraz specjalnie oznakowane miejsca postoju pojazdów.
Ważną sferą działalności Lasów Państwowych jest „Leśne Pogotowie”. To schronisko dla dzikich zwierząt, które zostało założone w 1993 roku przez leśnika Jacka Wąsińskiego, pracownika Nadleśnictwa Katowice. Ośrodek znajduje się w Mikołowie – Kamionce. Prowadzi rehabilitację i wychowanie osieroconych, poszkodowanych przez los dzikich zwierząt, które trafiają tu z terenu całego województwa śląskiego, w tym z terenów Rudy Śląskiej. Każdego roku schronisko przyjmuje około 3500 zwierząt, z których większość wraca do środowiska naturalnego.