Na drodze podwórkowej rewolucji
Po październikowych warsztatach „na podwórkach” przyszedł czas na zaprezentowanie wypracowanych wyników. W najbliższy czwartek /27 listopada/ w kilkunastu miejscach w Rudzie Śląskiej odbędą się kolejne spotkania w ramach prac nad Programem Renowacji Podwórek do 2030 roku.
Realizowany przez władze Rudy Śląskiej projekt ma na celu zagospodarowanie często zniszczonych i zapuszczonych przestrzeni pomiędzy budynkami oraz aktywizację samych mieszkańców. Dotyczy on obszarów trudnych społecznie, obejmujących m.in. stare osiedla robotnicze. Pilotażem objeto 11 lokalizacji w mieście. Przypomnijmy, że w każdym z tych miejsc w październiku tego roku odbyły się warsztaty z mieszkańcami. – Warsztaty pozwoliły nam określić najpilniejsze potrzeby lokatorów. Mieszkańcy zwracali uwagę przede wszystkim na naprawę dojść do budynków oraz ich oświetlenie, nasadzenia zieleni, a także wydzielenie miejsc parkingowych i miejsca zabaw dla dzieci – tłumaczy Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju. W każdym spotkaniu udział brali przedstawiciele Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej oraz Instytutu Rozwoju Miast, współpracującego z miastem w pracach nad programem.
Podczas planowanego na czwartek spotkania zaprezentowane zostaną, powstałe na bazie informacji zebranych w ramach warsztatów, wstępne koncepcje, które uzupełnią powstający „Program rewitalizacji podwórek”. Dokument będzie gotowy w grudniu i stanie się podstawą do ubiegania się o środki unijne na samą już rewitalizację podwórek. – Projekty renowacji podwórek ujęte zostały w tzw. Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych dla Subregionu Centralnego. Obecnie czekamy na decyzję z Urzędu Marszałkowskiego, czy inwestycje te będą mogły być realizowane ze środków unijnych na lata 2014 - 2020 – podkreśla Aleksandra Kruszewska.
Przypomnijmy, że już teraz część pieniędzy, dzięki którym powstaje „Program renowacji podwórek”, pochodzi ze środków zewnętrznych. Ruda Śląska wraz z Chorzowem i Świętochłowicami od ponad roku realizuje wspólny projekt, który pozwoli przygotować dokumenty umożliwiające ubieganie się o środki z budżetu unijnego na lata 2014 – 2020. Projekt „Zintegrowane podejście do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic”, zakończy się w marcu 2015 roku.