Header decorative image
Kir Żałobny

MODNA RUDA w fotografii

MODNA RUDA w fotografii

To prawdziwa uczta duchowa – powiedzieli po zwiedzaniu podziemi Kaufhausu członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Dzisiejsze warsztaty fotograficzne przyciągnęły na zabytkowe osiedle Kaufhaus wielu pasjonatów fotografii. Pomiędzy poszczególnymi ujęciami nie zabrakło słów nawiązujących do historii tego wyjątkowego miejsca oraz wymiany doświadczeń. Najładniejsze zdjęcia zaprezentowane zostaną w katalogu podsumowującym jesienne wydarzenie. Pierwsza odsłona kampanii „MODNA RUDA” za nami!

Uczestnicy warsztatów podzieleni zostali na cztery grupy, którym przewodzili kolejno Piotr Muschalik, kierownik Pracowni Fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Bogusław Poważa z Towarzystwa Miłośników Orzegowa, Tomasz Bartniczak ze Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych „InnI” oraz gość z Krakowa - Artur Rychlicki i Adam Mikosz z Bytomia ze Stowarzyszenia warsztaty – fotograficzne.org. - Jako mieszkaniec Krakowa prowadzący warsztaty w Katowicach zawsze byłem zafascynowany odmiennością tych miejsc, której z każdym dniem jest jednak mniej. Dzisiejsze warsztaty mają za zadanie przypominać to wszystko na czym ta odmienność została zbudowana – tłumaczył Artur Rychlicki. - Ze względu na krótki okres czasu myślę, że warsztaty są pewnym początkiem tego co sobie założyliśmy – dodał.

Pasjonaci, którzy odwiedzili dzisiaj zabytkowe osiedle Kaufhaus mieli okazję zobaczyć gmach dawnego domu towarowego „od kuchni” oraz poznać jego historię. Szczególnie atrakcyjne okazało się zwiedzanie podziemi oraz strychu budynku. – Założeniem kampanii „Modna Ruda” jest nie tylko promocja naszego miasta, ale także całego MODNEGO Śląska. Stąd dobór zaproszonych fotografów. Industrial jest naszym wspólnym dobrem, które musimy promować i pielęgnować. Ciekawi nas jak widziana jest Ruda Śląska oczami mieszkańców innych miast, a warsztaty fotograficzne są idealnym sposobem, aby się tego dowiedzieć  – podkreśla Renata Młynarczuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. Warsztatom towarzyszył pokaz filmów ze zbioru Zdzisława Truszczyńskiego oraz reportażu „Inspirująca Ruda”.

Dla Anny Pasieki warsztaty fotograficzne organizowane na terenie Rudy Śląskiej są przede wszystkim okazją do poznania swojego miasta. – Brałam wcześniej udział w orzegowskich warsztatach fotograficznych oraz warsztatach organizowanych przez muzeum miejskie, które dotyczyły Karola Goduli – wspominała rudzianka. - Każda taka inicjatywa ze strony naszego miasta jest przeze mnie optymistycznie przyjmowana. I jeżeli tylko mam możliwość w niej uczestniczyć, przychodzę i poświęcam swój wolny dzień, aby się czegoś nowego dowiedzieć, zobaczyć, inaczej spojrzeć na swoje miasto. Na Kaufhausie są bardzo ciekawe budynki i warto o nie zadbać – dodała.

Wśród uczestników dzisiejszych warsztatów fotograficznych znaleźli się mieszkańcy wielu śląskich miast w tym m.in. Katowic, Zabrza, Żor oraz Bytomia. – W tej dzielnicy Rudy Śląskiej nigdy wcześniej nie byłam. Biorę udział w warsztatach organizowanych w Katowicach i jest to nasz pierwszy plener, tak więc nie chciałam przegapić takiej okazji – tłumaczyła swój udział w warsztatach Natalia z Katowic. - Kaufhaus podoba mi się. Jest tak troszkę podobny do naszego katowickiego Nikiszowca, podobne cegły, okiennice. Fajne jest to, że miasta robią coś, aby się promować. To co mamy, to właśnie industrializm, tak więc musimy to pielęgnować – podsumowała.

Warsztaty fotograficzne zorganizowane zostały w ramach nowej kampanii promocyjnej - „MODNA RUDA”. Kolejną osłonę projektu zaplanowano na 26 października. Tego dnia w zabytkowym budynku Kaufhausu odbędą się warsztaty Fashion DIY, czyli „Modowe zrób to sam” oraz pokazy fryzjerstwa i wizażu. Również tego dnia będzie można zwiedzić podziemia budynku „Kaufhausu” oraz zobaczyć wystawy związane z tym unikatowym miejscem. Ponadto zobaczyć będzie można obrazy rudzianina Pawła Szeibla, Kornela Wilczka i Piotra Pilawy oraz zdjęcia wykonane przez członków Towarzystwa Miłośników Orzegowa oraz Stowarzyszenie warsztaty – fotograficzne.org. Ciekawym akcentem będzie świeżo przybyła z Zliny wystawa prac wypracowanych podczas wcześniejszych warsztatów fotograficznych odbywających się m.in. na wielkim piecu huty „Pokój”.

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter