Międzynarodowe spotkanie na rynku
Niesamowita radość oraz młodzieńcza energia towarzyszyły imprezie podsumowującej pobyt uczestników Światowych Dni Młodzieży 2016 w Rudzie Śląskiej. Na placu Jana Pawła II spotkali się przedstawiciele Włoch, Francji, USA, Brazylii, Burkina Faso, Ekwadoru oraz Polacy, którzy przez ostatnich kilka dni gościli w swoich domach pielgrzymów. Muzycznych emocji uczestnikom imprezy dostarczyły gwiazdy muzyki chrześcijańskiej oraz rudzkie schole.
- Kochani, jestem szczęśliwa, że przyjechaliście do Rudy Śląskiej. Przez kilka dni cała Polska, Europa i Świat jednoczą się, by obchodzić Światowe Dni Młodzieży. Ja ciągle też czuję się młodo, szczególnie jak widzę Wasz uśmiech, entuzjazm i wiarę – witała prezydent miasta Grażyna Dziedzic młodzież zgromadzoną na placu Jana Pawła II.
Dzisiejsze obchody powoli kończących się już „Dni w diecezji” zainaugurował wspólny przemarsz pielgrzymów z parafii św. Wawrzyńca i Antoniego w Wirku. Młodzi dotarli na plac Jana Pawła II, gdzie czekało na nich wiele muzycznych atrakcji. Na scenie wystąpiły zespoły: Vtorek Band & International Rock - Gospel Group oraz Deus Meus z udziałem Mietka Szcześniaka. Ponadto międzynarodowej publiczności zaprezentowały się rudzkie schole, które wspólnie wykonały hymn tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.
- O dzisiejszej imprezie dowiedzieliśmy się w parafii. Do Krakowa nie możemy pojechać, ze względu na małe dzieci, tak więc nie mogło nas tutaj zabraknąć. Takie spotkania są naprawdę potrzebne. Fajnie, że jest tak dużo młodzieży. Miło jest widzieć jak wielbią Boga. Myślę, że dla naszego miasta goszczenie osób z tak wielu narodów to zaszczyt – podkreślała Justyna Puchalska z Wirku.
Przez ostatnich kilka dni w Rudzie Śląskiej gościło pół tysiąca pielgrzymów z Włoch, Francji, USA, Brazylii, Burkina Faso oraz Ekwadoru. Młodzi przyjezdni mieli czas by poznać śląskie tradycje i kulturę, uczestniczyli w licznych wyjazdach oraz spotkaniach integracyjnych organizowanych przy parafiach. - Ostatnie dni są dla Rudy Śląskiej historyczne. W mojej parafii przebywają akurat Włosi, którzy wprowadzili niesamowitą radość, dużo pozytywnego krzyku. Myślę, że każda z parafii dzięki pielgrzymom została ożywiona. Jesteśmy niewyspani, jednak bardzo szczęśliwi – mówił ksiądz Karol Płonka, z parafii św. Michała Archanioła. - Nasi goście uczą nas spontaniczności. Kiedy ktokolwiek się ich zapyta jak się u nas czują, odpowiadają, że fantastycznie i że nie spodziewali się, że Polacy są tak dobrymi ludźmi. Podkreślają, że w każdej chwili doświadczają naszej dobroci i gościnności. Bardzo im się podobają także nasze „familoki” oraz to, że jest dużo zieleni – zdradził.
- Polacy są bardzo mili i życzliwi - mówił Marco, z Włoch. - W Polsce jestem po raz drugi. Pierwszy raz przyjechałem ze szkoły rok temu, jednak to nie ten sam klimat. Czas spędzony tutaj teraz jest najlepszy. Jest tylu młodych, różnych narodowości, jest super – podkreślał z uśmiechem na twarzy.
W przygotowanie Światowych Dni Młodzieży na etapie diecezjalnym przede wszystkim zaangażowała się śląska młodzież, która od wielu miesięcy zachęcała swoich kolegów i parafian do udziału w tym wydarzeniu. – Dla mnie ostatnie dni były podsumowaniem wielu miesięcy pracy – mówiła Maria Sobczyk, rudzianka i wolontariuszka ŚDM. – Takim punktem kulminacyjnym był wczorajszy koncert na Muchowcu. Poznałam wspaniałych ludzi. Wcześniej uczestniczyłam już w Światowych Dniach Młodzieży, dlatego tym bardziej cieszę się z tego, że mogę uczestniczyć w tegorocznym spotkaniu jako organizator – podsumowała.
W poniedziałek, 25 lipca młodzież wyjedzie do Krakowa, gdzie poprzez udział w spotkaniach integracyjnych, katechezach oraz licznych występach artystycznych będzie przygotowywała się na przyjazd papieża Franciszka. Program obchodów Światowych Dni Młodzieży znajduje się na stronie www.krakow2016.com.
Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży przebiegają pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Kraków został wybrany spośród Londynu, Rygi i Seulu. Zgodnie z przyjętą zasadą, że spotkania odbywają się naprzemiennie w Europie i na pozostałych kontynentach.
Przypomnijmy, że pierwsze spotkanie młodych, z inicjatywy papieża Jana Pawła II, odbyło się w Rzymie w roku 1986. Wydarzenie miało charakter diecezjalny, jednak zainspirowało Ojca Świętego do cyklicznych spotkań z młodymi. Rok później, w 1987 roku w Buenos Aires odbyły się pierwsze międzynarodowe Światowe Dni Młodzieży. Od tego czasu młodzi świata spotkali się w Santiago de Compostela, Częstochowie, Denver, Manili, Paryżu, Rzymie, Toronto, Kolonii, Sydney, Madrycie oraz Rio de Janeiro. Ostatnim Światowym Dniom Młodzieży, w 2013 roku przewodniczył papież Franciszek.