Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych
Uroczyste spotkanie organizowane jest przez fundację Wolne Miejsce, miasto Katowice oraz burmistrzów, prezydentów i wolontariuszy trzynastu miast członkowskich Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Adresatem tego wydarzenia jest każda osoba, która z różnych losowo przyczyn czuje się samotnie i chce spożyć śniadanie wielkanocne w miłym towarzystwie innych gości, w pięknie przygotowanej sali, przy dźwiękach pieśni śpiewanych przez chór wolontariuszy, wspólnej modlitwie ekumenicznej mając również okazję do zobaczenia spektaklu Wielkanocnego.
Wstęp dla wszystkich uczestników jest bezpłatny. Otwarcie bram od godz. 9.00.
We wspólnym śniadaniu z gośćmi wezmą udział osobiście gospodarze miast, samorządowi delegaci, dziennikarze, przedsiębiorcy, wolontariusze i znane osoby życia publicznego wspierające na co dzień działania fundacji Wolne Miejsce.
Choć Śniadanie Wielkanocne organizowane jest w jednym metropolitalnym mieście - Katowicach, zaproszeni są na niego wszyscy mieszkańcy województwa, zaś mieszkańcy 14 miast współorganizujących to wydarzenie, mogą liczyć na bezpłatny linie autobusowe zapewnione przez Zarząd Transportu Metropolitalnego Metropolii GZM. Szczegółowe rozkłady jazdy łączące poniższe miasta z Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach eksponowane będę na słupach ogłoszeniowych i w obiektach użyteczności publicznej na terenie każdego z samorządów w tygodniu poprzedzającym wydarzenie.
Miasta współorganizujące wydarzenie Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych:
O fundacji, wolontariuszach:
Ponieważ problem samotności dotyka coraz więcej osób, bez względu na status materialny i społeczny, od kilku lat, równolegle do organizacji wydarzeń katowickich, rozpoczęto organizować pomniejsze spotkania w miastach ościennych, takich jak np. Chorzów, Siemianowice Śląskie czy Świętochłowice. Wraz z poszerzaniem się grupy wolontariuszy i darczyńców z Górnego Śląska, zaczęły się tworzyć nowe grupy wolontariackie skoncentrowane wokół innych miast w Polsce i za granicą. Aktualnie, poza Śląskiem jako macierzystym regionem, fundacja działa i organizuje wydarzenia we Wrocławiu, Łodzi, Radomiu, Kołobrzegu, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Olsztynie oraz Mińsku na Białorusi i Toronto w Kanadzie.
Jak mówi założyciel i prezes fundacji Mikołaj Rykowski: - Bazując na doświadczeniach wyniesionych z organizacji wydarzeń w naszym regionie, doszliśmy wspólnie z wolontariuszami oraz prezydentami miast, w których organizowaliśmy satelitarne wobec Katowic wydarzenia, że najlepszym rozwiązaniem integrującym osoby samotne, wolontariuszy i samorządowców, będzie przekształcenie naszej rozproszonej inicjatywy w jedno, wspólne przedsięwzięcie metropolitalne zlokalizowane w jednym mieście. Stąd powstała propozycja, na którą gospodarze aż 14 miast odpowiedzieli z wielkim entuzjazmem angażując się osobiście, poprzez urzędników i nowe grupy wolontariuszy działających w ich miastach.
Kim są i jak działają ludzie fundacji Wolne Miejsce:
Fundacja utrzymuje się wyłącznie z dobrowolnego wsparcia darczyńców i nie jest dofinansowana na stałe z żadnych programów narodowych i zagranicznych. Każdorazowo przy organizacji wydarzeń główną formą wsparcia pozyskiwaną przez fundację jest wsparcie rzeczowe (żywność niezbędna do przygotowania posiłków, sprzęt do obsługi wydarzenia, pojazdy, lokale itp.).
Znaczna część naszych wolontariuszy i liderów to nasi byli goście z wydarzeń wigilijnych i wielkanocnych. Są wśród nas uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci, dziennikarze, przedsiębiorcy, artyści, samorządowcy i duchowni wszystkich kongregacji chrześcijańskich i nie tylko.
Kontakt z wolontariuszami fundacji:
Nadal można deklarować i przekazywać produkty do przygotowania śniadania. Lista produktów jest aktualizowana codziennie na stronie www.facebook.com/wolnemiejsce .
Fundację można zawsze wesprzeć datkiem w formie przelewu na konto: