Metropolia apeluje o przesunięcie wyborów
Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na ostatniej sesji (8 kwietnia 2020 r.) zaapelowało do Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek o przesunięcie terminu zaplanowanych na maj wyborów prezydenckich.
APEL
ZGROMADZENIA GÓRNOŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKIEJ METROPOLII
DO MARSZAŁEK SEJMU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
W SPRAWIE PRZESUNIĘCIA TERMINU WYBORÓW PREZYDENCKICH
W obliczu epidemii koronawirusa, wspieramy rządowe decyzje, dotyczące obostrzeń oraz ograniczeń, które mają na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się zakażenia i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.
Wielkim nakładem sił i środków bezwzględnie stosujemy się do zaleceń, które dotyczą dozwolonej liczby pasażerów w komunikacji publicznej. Podejmujemy wysiłki, by minimalizować ryzyko i maksymalnie kontrolować potencjalne obszary zagrożeń. Wspieramy akcję „#Zostańwdomu”, by ograniczyć do absolutnego minimum bezpośrednie kontakty społeczne. Wspieramy także finansowo szpitale miejskie i powiatowe, którym niebawem przekażemy łącznie ponad 10 milionów złotych.
Myślimy globalnie, ale działamy lokalnie. To sprawia, że dobrze znamy potrzeby, ale też obawy naszych mieszkańców. Na nas spoczywa bezpośrednia odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Dlatego, ze względu na wzrastającą liczbę zakażeń koronawirusem, świadomi faktu, że epidemia nie doszła do punktu kulminacyjnego, co niejednokrotnie podkreśla Pan Premier w swoich wystąpieniach, mówiąc o jej apogeum na przełomie maja i czerwca, apelujemy o przesunięcie terminu zaplanowanych na maj wyborów prezydenckich.
W obecnej sytuacji epidemicznej wybory nie byłyby wyborami powszechnymi. Niemożliwe jest także zorganizowanie wyborów w maju 2020 r. bez narażania na ryzyko zachorowania osób biorących udział w przygotowaniach do wyborów, ich organizacji, zabezpieczeniu, wreszcie samych wyborców.
Do daty wyborów pozostał miesiąc. Chcemy skierować wszystkie siły i środki na walkę z pandemią i jej skutkami gospodarczymi. Niech będzie to czas odpowiedzialności i współdziałania, a nie sporów i narażania obywateli na niepotrzebne niebezpieczeństwa, jak utrata życia czy zdrowia. Zorganizujmy święto demokracji, jakim powinny być wybory prezydenckie, gdy uporamy się z epidemią i będziemy w stanie zapewnić powszechność głosowania oraz bezpieczeństwo biorących w nim udział.