Header decorative image
Kir Żałobny

Majówka u św. Łukasza

W Zespole Szkół Specjalnych nr 3 w Wirku odbył się Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. – Jestem szczęśliwa, że możemy razem przeżywać ten wiosenny czas, że chcemy razem robić różne rzeczy. Siła jest zawsze we wspólnym działaniu i wspólnym przeżywaniu chwil zarówno trudnych, jak i radosnych – mówiła Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest obchodzony w Szkole im. św. Łukasza od wielu lat. – Ponieważ rodzice prosili, by był to dzień wolny od pracy, żeby bez przeszkód móc uczestniczyć w tym wydarzeniu, właśnie w sobotę możemy się wszyscy spotkać: rodzice, bracia i siostry naszych uczniów, a także mieszkańcy pobliskiego osiedla – mówi Wiesław Jagielski, dyrektor placówki. W przygotowanie festynu włączyła się bardzo aktywnie rada rodziców. To właśnie rodzice przygotowali przepyszny poczęstunek, a także zorganizowali warsztaty, np. zdobienia kartek. Poza tym dzieci mogły się bawić na dmuchanym zamku, robić biżuterię z koralików, czy wziąć udział w sesji fotograficznej. Nie zabrakło także sportowej rywalizacji na torze z przeszkodami. Swoje nieprzeciętne umiejętności zaprezentowali również zapaśnicy z KS „Slavia”.

Obecnie szkoła ma 104 uczniów, którzy pobierają naukę na poziomie od przedszkola do gimnazjum. - Oprócz tego obejmujemy pomocą dzieci wczesnego wspomagania rozwoju, które zgłaszają się do naszej szkoły. Jest ich obecnie 35 – mówi Wiesław Jagielski. Najmłodsze dziecko, które zostało objęte taką pomocą miało 8 miesięcy. W szkole naukę pobiera się do 25 roku życia. Jednak absolwentów nie pozostawiono bez pomocy. Ich rodzice zwrócili się do dyrekcji z prośbą o pomoc w zorganizowaniu zajęć dla tych uczniów, którzy ukończyli już edukację szkolną, a jednocześnie nie ma dla nich żadnej formy aktywności, która pozwalałaby na ich rehabilitację. - Postanowiliśmy więc zorganizować Klub Absolwenta – mówi dyrektor. Stowarzyszenie „Otwarte serca”, które działa przy Szkole, wygospodarowało środki na działalność tego klubu, który na razie działa 2 razy w tygodniu. Odbywają się wtedy zajęcia na terenie szkoły, są również organizowane wycieczki. – To ważny czas nie tylko dla niepełnosprawnych, ale także dla ich rodziców, którzy mają okazję załatwienia swoich spraw np. w urzędzie – podkreśla dyrektor Jagielski.


Festyn stał się okazją do rozmów o możliwościach dalszego rozwoju Szkoły i jej infrastruktury. – Do tej placówki uczęszczają dzieci z całej Rudy Śląskiej, więc myślę, że wszyscy powinniśmy dokładać starań, żeby jak najlepiej funkcjonowała. Stąd pomysł zgłoszenia do budżetu obywatelskiego projektu wybudowania nowego obiektu rekreacyjno-sportowego: boiska, siłowni terenowej, toru do jazdy na wrotkach, dużej piaskownicy i ławek – mówi Henryk Piórkowski, radny Rady Miasta Ruda Śląska. Obiekt ma być usytuowany na terenie miejskim, znajdującym się przy szkole. – Po południu byłby dostępny dla wszystkich mieszkańców, m.in. osiedla Paderewskiego, które liczy ok. 2,5 tys. mieszkańców – podkreśla.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną wpisuje się w obchody Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych, który jest już rudzką tradycją.  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej od kilku lat pełni rolę koordynatora całego przedsięwzięcia, które zapoczątkowane zostało w naszym mieście przez Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Najświętsze Serce Jezusa w 2003 roku – mówi Halina Ignor pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych. Ideą całego przedsięwzięcia jest propagowanie aktywnych postaw osób niepełnosprawnych oraz ich pozytywnego wizerunku. Wszystkie zaplanowane imprezy służą przeprowadzeniu kampanii na rzecz równości szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych, a także promowaniu miasta przyjaznego osobom niepełnosprawnym.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter