Magiczna rocznica
Z pasją, ekspresją, marzeniami – Teatr Pierro świętuje piętnastolecie istnienia. Z zamierzenia powstawał jedynie „na chwilę”, nieustannie rozwijając się przetrwał ponad dekadę. Imprezy, które uświetnił, spektakle, jasełka, koncerty świąteczne, gale, jak i niezliczone próby na zawsze pozostaną w pamięci ponad tysiąca absolwentów. Koncert jubileuszowy podsumowujący teatralną działalność „Pierro” odbędzie się w najbliższą niedzielę.
- My mówimy, że powietrzem w naszym teatrze zupełnie inaczej się oddycha… i to jest najkrótszy, a najpełniejszy opis – podkreśla dziewiętnastoletnia Roksana związana z Amatorskim Teatrem Pierro. Grupa istnieje od 1997 roku, początkowo przy Szkole Podstawowej nr 16, zaś od prawie 6 lat przy wireckim ZSP nr II im. Gustawa Morcinka. Ponad 300 nagród zdobytych w mieście, województwie oraz na arenie międzynarodowej, liczne wyjazdy, premiery – „Mały Książę w poszukiwaniu świata”, „Sen nocy letniej” czy „Historia błękitnego pióra, czyli jak było zanim ludzie znaleźli złoto...” – grupy teatralne, zespoły wokalne, soliści, duety, grupy tańca towarzyskiego – bogata i niezwykle złożona historia Teatru Pierro dzisiaj inspiruje oraz napawa dumą. Dla absolwentów, jak i członków teatru, miejsce to ma szczególny charakter. - Poza zabawą, wiarą w siebie i byciem w grupie, uczę się tu jeszcze tego, że są miejsca, gdzie ludzie są dla siebie samych po prostu – podkreśla czternastoletnia Ola, zaś jej rówieśniczka Nikola dodaje: - Ludzie, których tu spotykam, mają wspólną pasję – odkrywanie tajemnic teatru.
Założycielką, opiekunką, a nade wszystko duszą „Pierro” jest Anna Morajko, dla której teatr jest całym życiem. Polonistka, historyk, z zamiłowania teatromanka oraz regionalistka. Prowadziła pierwszą w mieście klasę artystyczną, a obecnie prowadzi równie innowacyjną na skalę Rudy Śląskiej - klasę regionalną. Niejednokrotnie za swoją działalność kulturalną nagradzana, od 15 lat z zapałem łączy zawód nauczyciela z prowadzeniem teatru, któremu jest całym sercem oddana.
- Czasami zdarza mi się przy wyjątkowych okazjach powiedzieć o tym, że możemy dziękować komuś w górze za to, że dał nas na Ziemię w tym samym czasie, na to samo miejsce. No tak... cóż, mnie dał kilka lat wcześniej, by to przygotować, ale akurat ta czynność to najpiękniejsza praca, która jest dla mnie zaszczytem i przyjemnością – podkreśla pani Anna. - Myślę, że każdy wie, czym dla mnie jest ten teatr, choć założyłam go... tylko na chwilę. Nie umiem sobie wyobrazić, co działoby się w moim życiu, gdyby nie to miejsce – dodaje. Współprowadzącym Teatr Pierro jest Grzegorz Dudziak, na co dzień nauczyciel biologii, z zamiłowania muzyk gitarzysta.
Corocznie absolwenci Teatru Pierro mają okazję spotkać się na tradycyjnych już uroczystościach – Koncercie Jesiennym, Artystycznym Spotkaniu Opłatkowym oraz podsumowującej ubiegły rok Gali Złotych „Pierrotów”. W najbliższym czasie artystów Pierro będzie można zobaczyć podczas przedstawienia jasełkowego wystawianego w bielszowickim Domu Kultury, które odbędzie się 16 grudnia o godzinie 16.00. Ponadto podczas Rudzkiego Kiermaszu Świątecznego organizowanego na Placu Jana Pawła II, 15 grudnia będzie można obejrzeć program świąteczny w wykonaniu klasy regionalnej ZSO nr II oraz zespołu „Tea Time”.
W Rudzie Śląskiej nie działają profesjonalne grupy teatralne, jednak zdolnych artystów należących do różnego rodzaju uczniowskich, czy po prostu amatorskich zespołów w mieście nie brakuje. Grupy takie jak Grupa Teatralna „ADEPT” związana z Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty, Teatr Moklandia działający przy bielszowickim Domu Kultury, Zespół Teatralny „Bajkoland” z SP nr 6, Teatr Wizjer z siedzibą w Młodzieżowym Domu Kultury, Osiedlowy Klub Kultury Neptun, czy prowadzona również przez Annę Morajko Grupa Teatralna APLAUZ z SP nr 16 - to tylko niektóre z nich. Osiągając liczne sukcesy na arenie miasta, jak i regionu, silnie wpisują się kulturalną sferę rudzkiej rzeczywistości.