Konsultacje na podwórku
Doświetlenie i naprawa dojść do budynków, nasadzenia zieleni, wydzielenie miejsc parkingowych i miejsca zabaw dla dzieci – to najpilniejsze potrzeby lokatorów kilku wireckich kamienic. Dziś rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami, które pozwolą nadać nowe oblicze zaniedbanym i opuszczonym podwórkom w różnych częściach Rudy Śląskiej.
Przez dwa dni mieszkańcy 11 miejsc w Rudzie Śląskiej wskazują jak ma wyglądać ich najbliższe otoczenie oraz przedstawiają problemy i pomysły na ich rozwiązanie. Pierwszych pięć spotkań odbyło się dziś w dzielnicy Wirek. Najpilniejsze potrzeby, na jakie zwracali uwagę mieszkańcy to przede wszystkim naprawa dojść do budynków oraz ich oświetlenie. – Bezpieczne dojście do domu, gdy jest ciemno jest prawdziwą sztuką. Nie ma tu oświetlenia, a droga jest nierówna i dziurawa. Najgorzej jest zimą i po ulewach, kiedy wszystko jest zalane – skarżył się jeden z mieszkańców ul. Dąbrowskiego 7. Natomiast lokatorki mieszkań przy ul. Dąbrowskiego 11 wskazywały na potrzebę wykonania przejścia z jednej strony budynku. Kolejnym pomysłem wskazywanym tym razem przez młodszą cześć uczestników konsultacji była budowa przy tej ulicy skate parku.
Inne problemy zgłaszali mieszkańcy korzystający z podwórka u zbiegu ulic Tuwima, Sienkiewicza i Odrodzenia. Tu największą bolączką jest parkowanie. – Chcemy oddzielnego parkingu dla nas i dla osób, którzy przyjeżdżają na targowisko – domagali się mieszkańcy. Pozostałe pomysły dotyczyły wydzielenia strefy dla mieszkańców, nasadzeń zieleni oraz utworzenia placu zabaw.
W każdym z pięciu spotkań udział brali przedstawiciele Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej oraz Instytutu Rozwoju Miast, współpracującego z miastem w pracach nad „Programem renowacji podwórek” w Rudzie Śląskiej. - Mieszkańcy zainteresowanych budynków podczas spotkań mogli zobaczyć efekty renowacji podwórek w innych częściach kraju. Natomiast ich propozycje, które dotyczyły zagospodarowania własnych podwórek zapisywane były na planszy przedstawiającej schemat podwórka, poddawane były też dyskusji – tłumaczy Maciej Huculak, ekspert z Instytutu Rozwoju Miast.
Konsultacje z mieszkańcami to całość większego projektu, który realizują władze Rudy Śląskiej, a który ma na celu zagospodarowanie często zniszczonych i zapuszczonych przestrzeni pomiędzy budynkami oraz aktywizację samych mieszkańców. - Nie sztuką jest wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych na zagospodarowanie podwórka, gdy miejsce to będzie potem puste, bądź po pewnym czasie zniszczone. Dlatego główny nacisk kładziemy na pracę z mieszkańcami, którzy sami decydować będą jak ma wyglądać ich najbliższa przestrzeń, ale co najważniejsze to oni sami będą brali udział w pracach remontowych. Wierzę, że w ten sposób poczują się oni prawdziwymi gospodarzami tych miejsc i z troską będą dbali o swe otoczenie – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
Władze miasta wspólnie z ekspertami Instytutu Rozwoju Miast wytypowali 11 miejsc w różnych dzielnicach Rudy Śląskiej. – Są to obszary trudne społecznie, które obejmują stare osiedla robotnicze. Przy doborze lokalizacji musieliśmy brać pod uwagę tylko tereny należące do miasta, bądź wchodzące w skład zasobu mieszkaniowego miasta, gdyż tylko na takich terenach możemy potem realizować same inwestycje. Z kolei same wytypowane miejsca to przestrzenie pomiędzy budynkami, skwery oraz podwórza, które znajdują się w obszarze rewitalizacji w opracowywanym Lokalnym Programie Rewitalizacji – tłumaczy wiceprezydent Michał Pierończyk.
Po wszystkich 11 spotkaniach przedstawiciele instytutu opracują koncepcje zagospodarowania dla każdego z podwórek, które następnie raz jeszcze przedstawione zostaną zainteresowanym mieszkańcom. Na koniec projekty te uzupełnią powstający „Program rewitalizacji podwórek”. Ma on być gotowy do końca listopada. Tak zebrany materiał będzie podstawą do ubiegania się o środki unijne na samą już rewitalizację podwórek. – Projekty renowacji podwórek ujęte zostały w tzw. Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych dla Subregionu Centralnego. Obecnie czekamy na decyzję z Urzędu Marszałkowskiego, czy inwestycje te będą mogły być realizowane ze środków unijnych na lata 2014-2020 – podkreśla Aleksandra Kruszewska.
Co ważne, już teraz część pieniędzy, dzięki którym powstaje „Program renowacji podwórek”, pochodzi ze środków zewnętrznych. Ruda Śląska wraz z Chorzowem i Świętochłowicami od ponad roku realizuje wspólny projekt, który pozwoli przygotować dokumenty umożliwiające ubieganie się o środki z budżetu unijnego na lata 2014 – 2020. Projekt „Zintegrowane podejście do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic”, którego liderem jest Chorzów, zakończy się w marcu 2015 roku. Koszt projektu to 2 915 000 zł, partnerzy pozyskali dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007 – 2013 w kwocie 2 623 500 zł, co stanowi 90% kosztów kwalifikowalnych projektu. Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie www.miasto3.com.
Plan pozostałych spotkań
21 października 2014 r.
1. Podgórze 5-15 – Nowy Bytom Kaufhaus
Spotkanie odbędzie się 21 października o godz. 14:30 przy budynku ul. Podgórze 5
2. Jana III Sobieskiego, za przedszkolem – Rudzka Kuźnica, Ruda
Spotkanie odbędzie się 21 października o godz. 14:30 przy budynku Przedszkola Miejskiego nr 8, ul. Sobieskiego 49
3. Kwartał Hlonda, Grunwaldzka, Bytomska – Orzegów
Spotkanie odbędzie się 21 października o godz. 16:30 przy budynku ul. Kard. Hlonda 24
4. Matejki 7, 9, Górnicza i Wesoła – Ruda
Spotkanie odbędzie się 21 października o godz. 14:30 przy budynku ul. Matejki 7, 9
5. Niedurnego 28 – Nowy Bytom
Spotkanie odbędzie się 21 października o godz. 16:30 przy budynku ul. Niedurnego 28
6. Matejki 2-12 – Ruda
Spotkanie odbędzie się 21 października o godz. 16:30 przy budynku ul. Matejki 2