Kolejni zasłużeni
Antoni Ratka oraz Barbara i Adam Podgórscy – znani działacze społeczni, dziennikarze, publicyści i pisarze dołączyli do grona „Zasłużonych dla Miasta Ruda Śląska”. Tytuł ten, przyznany podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, jest uhonorowaniem ich dotychczasowej działalności na rzecz Rudy Śląskiej i jej mieszkańców.
Antoni Ratka urodził się 8 października 1937 roku w obecnej Rudzie Śląskiej, gdzie uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Wirku (dzisiaj Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Gustawa Morcinka). Obecnie Antoni Ratka, po kilkudziesięciu latach pracy na rzecz miasta, jest na emeryturze.
Antoniemu Ratce Ruda Śląska zawdzięcza przede wszystkim rozpowszechnianie wśród mieszkańców wiedzy na temat miasta i jego dzielnic, a także dziejów rudzkiego szkolnictwa. Miał też istotny wpływ na działalność rudzkiego PTTK, którym zarządzał przez 10 lat. To m.in. dzięki niemu w 1981 roku oddział liczył ponad 5 tys. osób. Pan Antoni jest jednym z pomysłodawców utworzenia Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, które dzięki jego zaangażowaniu rozwinęło znacznie swoją działalność. Antoni Radka był członkiem Rady Muzeum oraz Rady Wydawniczej Muzeum. Z tą ostatnią nadalwspółpracuje, publikując artykuły w „Rudzkim Roczniku Muzealnym”.
Warto dodać, że Antoni Ratka w 1974 roku był pomysłodawcą oraz współwydawcą pierwszego przewodnika po Rudzie Śląskiej oraz jego głównym współautorem. Z inicjatywy Towarzystwa zorganizowane zostały obchody 700 – lecia istnienia Rudy i z tego powodu ukazał się album „Ruda Śląska 1295 – 1995”, autorstwa właśnie Antoniego Ratki. Rudzianin publikował także przez 6 lat artykuły historyczne na łamach „Wiadomości Rudzkich”.
Kolejnymi postaciami zasłużonymi dla miasta są Barbara i Adam Podgórscy, którzy znani są w Rudzie Śląskiej jako dziennikarze i publicyści, autorzy książek oraz działacze społeczni i obywatelscy, nagrodzeni rozmaitymi wyróżnieniami. Do ich zasług należy m.in. utrwalanie i rozpowszechnianie mowy śląskiej oraz śląskich tradycji kulturowych, a także rozwój edukacji regionalnej i ekologicznej.
W tym roku małżonkowie obchodzili 20 – lecie pracy autorskiej. Przez te lata ukazało się ok. 100 publikacji, w tym ponad 60 książek wydanych z inicjatywy lub pod redakcją Barbary i Adama Podgórskich, publikacji internetowych i e-booków. Do pozycji, które zajmują szczególnie miejsce w bibliografii małżonków z pewnością należy „Mitologia śląska”, „Słownik gwar śląskich”, „Księga biesiadna”, „Synagoga w Wirku.1891-1939. Ocalona pamięć”, „Nazwy terenowe i miejscowe w Rudzie Śląskiej”, antologia kolęd „Rudzkie Betlejem” czy publikacje z cyklu „Drzewa w pomniki zaklęte”.
Państwo Podgórscy są założycielami różnych organizacji pozarządowych, które aktywnie działają na terenie Rudy Śląskiej i cały czas przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Są to m.in.: Rudzkie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw Organizacja Pożytku Publicznego oraz Rudzkie Towarzystwo przyjaciół Drzew OPP. Natomiast, wieloletnie zaangażowanie i wkład w rozwój Rudy Śląskiej zaowocowało wieloma nagrodami. Adam Podgórski jest laureatem m.in. I Nagrody Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego, a wspólnie z Barbarą Podgórską otrzymali odznakę „Kamrat Rudzki” za działalność autorską, dziennikarską i obywatelską.