Kir Żałobny

Jubileuszowe Hanysy 2015

Jubileuszowe Hanysy 2015

Jedenaście osób i instytucji zasłużonych dla Śląska zostało dzisiejszego wieczoru nagrodzonych „Hanysami”. Statuetki zostały rozdane już po raz dwudziesty. W tym roku wśród laureatów znaleźli się m.in. Maciej Pieprzyca,  Maria Meyer, prof. Jan Baron,  Arkadiusz Hołda, Henryk Sławik czy Mateusz Sobecko. Uroczysta gala „Hanysów” została zorganizowana w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

Tegoroczna gala „Hanysów” odbyła się juz po raz dwudziesty. – Cieszę się, że wytrwaliśmy tak długo – podkreślał Grzegorz Poloczek, inicjator projektu. - Początkowo poprzez „Hanysy” chcieliśmy podziękować osobom wspierającym Kabaret Rak. W kolejnych latach impreza ta przekształciła się w wydarzenie promujące Rudę Śląską. Z tego też powodu każdego roku chętnie zapraszaliśmy gości spoza miasta. Za nami dwadzieścia lat i około 200 wręczonych statuetek. Chcielibyśmy podziękować wszystkim tym osobom, które nas przez ten okres wspierały – podsumował.

Podczas dzisiejszej gali wręczono 11 statuetek. „Hanysy” powędrowały do:
Henryka Sławika, za całokształt działalności zawodowej oraz wierne i lojalne wspieranie imprezy kulturalnej „Hanysy”,

Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Hutniczym za skuteczną pomoc niesioną każdego dnia osobom z rodzin związanych z przemysłem hutniczym,

Zespołu Pieśni i Tańca „Rudzianie” z okazji 30-lcia działalności na rzecz promocji kultury ludowej oraz uczestnictwo w organizacji imprezy „Hanysy”,

Macieja Pieprzycy, uznanego reżysera i scenarzysty, za związanie życia zawodowego i emocjonalnego z Górnym Śląskiem,

Arkadiusza Hołdy za wszechstronną działalność społeczną i biznesową oraz promocję regionu śląskiego jego kultury w mediach,

Franciszka Buszki za wkład w rozwój polskiej przedsiębiorczości, dbałość o tradycje oraz aktywny udział w życiu regionu,

Jerzego Podsiadły za wizję i działania w obszarze czystych technologii węglowych w poczuciu odpowiedzialności za rozwój Regionu Śląskiego,

prof. Jana Barona za działalność zawodową na rzecz ratowania ludzkiego życia poprzez opracowywanie i wykorzystywanie nowoczesnych technologii medycznych,

Mateusza Sobecko, „karlusa z Fryny, za to, że fest pszaje ślonski godce i tańcowaniu”,

Radia FEST za promocję śląskiej muzyki rozrywkowej w audycji Fest Party,

Marii Meyer, wybitnej aktorki i piosenkarki za umiłowanie Śląska.

Jeden z tegorocznych laureatów - Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom Hutniczym - przy hucie „Pokój” działa już dziesięć lat. Przez ten czas pomogło ponad tysiącu osób. – Działalność naszego stowarzyszenia jest jedną z wielu inicjatyw podejmowanych przez hutę. Na co dzień staramy się wspierać rodziny, jak tylko możemy, a przy tym kultywować tradycje hutnicze, będące nieodłącznym elementem naszego regionu – podkreślał Jerzy Trzciński, prezes stowarzyszenia. – Ten „Hanys” umacnia nas w realizowanej misji, potwierdzając znaczenie naszych działań - dodał.

Rok 2015 okazał się jubileuszowym także dla Zespołu Pieśni i Tańca Rudzianie. Grupa liczy sobie już 30 lat. – Przez 20 lat uczestniczyliśmy w organizacji „Hanysów”, dlatego statuetka ta ma dla nas szczególne znaczenie – tłumaczyła Anna Roszczyk, kierownik do spraw organizacyjnych ZPiT. – Od 30 lat reprezentujemy nasze miasto w Polsce i za granicą, niejednokrotnie zdobywając pierwsze miejsca. Promujemy śląską kulturę najlepiej, jak możemy – podkreślała. „Rudzianie” swój jubileusz świętować będę w grudniu. Podczas gali, obok obecnych członków zespołu, na scenie zaprezentują się także „taneczni absolwenci”.

O oprawę muzyczną tegorocznych „Hanysów” zadbał zespół Bartos Band. Na scenie zaprezentowali się także Marcin Kindla oraz Kola i Jula. Galę poprowadzili Grzegorz Poloczek oraz aktor teatralny i filmowy – Bernard Krawczyk.

Ideą realizowanego od dwudziestu lat projektu jest wyróżnianie tytułem i statuetką „Hanysa” wybitnych Ślązaków bądź ludzi spoza Śląska, szczególnie przez Ślązaków cenionych. Na corocznej uroczystej gali, dwukilogramowa statuetka z brązu wręczana jest przedstawicielom świata sportu, dziennikarstwa, medycyny, kultury, nauki, sztuki, przemysłu i biznesu, a także instytucje takie jak teatry, opery, fundacje, centra kultury czy media. W poprzednich latach wyróżnienie to otrzymali m.in. Lech Wałęsa, Kazimierz Kutz, Jan Miodek, Otylia Jędrzejczak, Adam Małysz, Jan Pietrzak, Jerzy Duda-Gracz, Tadeusz Drozda, Kabaret Pod Egidą czy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter