Jubileusz Szkoły Życia
To już 20 lat! W 1992 roku, dzięki ludziom dobrej woli i zaangażowaniu rudzian, a także pomocy z zaprzyjaźnionego miasta Papenburg w Niemczech, w Rudzie Śląskiej powstała placówka oświatowa – Szkoła Życia. W najbliższych dniach, tj. 17 i 18 października br., Zespół Szkół Nr 3 Specjalnych im. św. Łukasza będzie uroczyście obchodzić swój porcelanowy jubileusz oraz święto patrona szkoły - św. Łukasza.
Choć nazwa rocznicy przywodzi na myśl kruchość, to Szkoła Życia im. św. Łukasza z pewnością ma silne i mocne podwaliny. Szkoła jest specjalistyczną placówką edukacyjno – terapeutyczną przeznaczoną dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim w wieku od 3 do 25 lat. Uczniowie oprócz zajęć edukacyjnych i wychowawczych objęci są terapią specjalistyczną w różnorodnych formach, dostosowanych do swej niepełnosprawności. Dzięki staraniom miasta oraz uczestnictwie w projektach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego szkoła jest dobrze wyposażona w specjalistyczne urządzenia i infrastrukturę.
- Odpowiednie zaplecze techniczne nie tylko pomaga w pracy nad poprawą sprawności fizycznej niepełnosprawnych, sprzyja również ich integracji, kształtowaniu postaw prospołecznych, odnajdywaniu się w społeczności lokalnej – mówi Wiesław Jagielski, dyrektor szkoły. – Mamy specjalistyczne urządzenia do gimnastyki korekcyjnej, hydroterapii, dwie pracownie gospodarstwa domowego, pracownię gastronomiczną, ceramiczną, informatyczną, muzyczno – rytmiczną, salę integracji sensorycznej oraz dobrze wyposażone gabinety logopedy, pedagoga i psychologa – wylicza.
Od kilku lat szkoła z powodzeniem prowadzi również zajęcia dla dzieci od chwili wykrycia ich niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w szkole. Odbywają się one w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci i obejmują usprawnienie ruchowe, terapię, ćwiczenia i stymulację wielozmysłową oraz wsparcie dla rodziny dziecka.
- Jubileusz to okazja do podsumowania dotychczasowej działalności, a także do wspomnień i podziękowań. Dziękuję wszystkim, którzy w powstanie i funkcjonowanie placówki byli zaangażowani przez 20 lat – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent miasta Ruda Śląska. Do takich osób, które stały się filarem pomocy przy założeniu szkoły, należą były burmistrz zaprzyjaźnionego z Rudą Śląską Papenburga – Ulrich Nehe oraz były radny Franciszek Bukal. – Cieszę się niezmiernie, że w uroczystościach jubileuszowych wezmą udział te zasłużone osoby. Rudzianie nigdy nie zapominają tych, którzy w trudnych czasach nieśli bezinteresowną pomoc - mówi prezydent Dziedzic.
Podczas pobytu w Rudzie Śląskiej delegacja z Papenburga będzie miała okazję nie tylko odwiedzenia Szkoły Życia, zobaczy także jak przez te lata zmieniło się nasze miasto.
W Rudzie Śląskiej funkcjonuje 8 placówek oświatowych typu specjalnego – w trzech zespołach są szkoły podstawowe i gimnazja, a czwarty zespół to placówka ponadgimnazjalna z zasadniczą szkołą zawodową i szkołą przysposabiającą do pracy. Ponadto w Rudzie Śląskiej funkcjonują oddziały specjalne w przedszkolach ogólnodostępnych. Działa również Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych oraz dwa Domy Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie, z którymi od lat Szkoła Życia ściśle współpracuje. Absolwenci szkoły mogą rozwijać swoje zdolności w Warsztatach Terapii Zajęciowych, które mieszczą się w strukturach Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa.