Jesień w Miejskim Centrum Kultury
Koncerty Grzegorza Turnaua, wodewil „Zolyty” czy spotkanie z Wojciechem Cejrowskim – to tylko niektóre z atrakcji, jakie Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty zaplanowało na jesień. – Nasza oferta kulturalna składa się zarówno z nowości, jak i znanych i lubianych pozycji. Jestem pewna, ze proponowane imprezy umilą mieszkańcom niejedno jesienne popołudnie – podkreśla Katarzyna Furmaniuk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury.
Już 17 października przy ul. Niedurnego odbędzie się koncert Damiana Holeckiego. Ten sympatyczny muzyk i piosenkarz gościł na scenie MCK już kilkakrotnie. Tym razem zaprezentuje recital „Vivo per Lei – przebojowo i operowo”. Koncert będzie spełniał oczekiwania nie tylko fanów samego piosenkarza, ale także wielbicieli arii operetkowych i operowych. Dla tych ostatnich to nie jedyna propozycja. Nie lada gratką będzie także nadzwyczajna Gala Operowo – Operetkowa Sonori, na którą można się wybrać 25 października. Wystąpią gwiazdy o międzynarodowej sławie, między innymi Agnieszka Drożdżewska, Ivo Michl, Izabela Strzelecka czy Barbara Spitzer. W trakcie spektaklu zabrzmią najsłynniejsze sceny z oper: Traviata, Lakme, Carmen, Opowieści Hoffmanna, Nabucco, Czarodziejski flet, Halka, Rigoletto, Don Giovanni, Porgy and Bess i wiele innych.
Dla zwolenników innego rodzaju brzmień, MCK przygotowało dwa wyjątkowe koncerty. 20 listopada na scenie zagości Trio Jazzowe – Kołakowski:Wykpisz:Korelus. Muzycy pochodzą z Rudy Śląskiej. Zostali zwycięzcą tegorocznego konkursu Open Jazz towarzyszącemu festiwalowi Warsaw Summer Jazz Days. Alan Wykpisz – kontrabasista to absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, członek High Definition Quartet, z którym był nominowany do nagrody Fryderyk 2014, laureat wielu konkursów, trzykrotny stypendysta Ministra Kultury oraz laureat nagrody „Debiut Śląski”. Bartłomiej Korelus – perkusista - to założyciel zespołu. Swój warsztat perkusyjny rozwija pod kierunkiem Krzysztofa Gradziuka. Inspiracji szuka zarówno na polu muzyki klasycznej oraz jazzowej jak i sztuk plastycznych czy literatury. Istotną rolę w jego grze oraz podejściu do sztuki stanowi element duchowości. Mateusz Kołakowski – pianista, w 2002 roku otrzymał „Jazzowego Fryderyka oraz zdobył nagrodę „The Most Promising Performer” na Jazzowym Konkursie Pianistycznym im. M. Solala w Paryżu. Wydał dwie solowe płyty: „14th Spring” i „Ad Libitum”. W 2008 r. wystąpił w Nowym Jorku z Dave Liebmanem a wydana z tego koncertu płyta „Live at Jazz Standard”, otrzymała nagrodę „Gwarancja Kultury 2009”. Koncertował na Kubie, w Indiach, Kenii, Chile oraz w Europie.
Drugi niezapomniany koncert odbędzie się 30 listopada. Na scenie MCK wystąpi Grzegorz Turnau, któremu towarzyszyć będzie gitarzysta Jacek Królik. „Wieczór sowich piosenek” to dwoista propozycja. Po pierwsze - spotkanie dwóch kolegów - Grzegorza Turnaua i Jacka Królika, z których jeden nie umie grać na gitarze, a drugi na fortepianie. Po drugie - wieczór składa się z piosenek "sowich" (co sugeruje mądrość, ale i drapieżność), a więc nie tylko "swoich". W programie są więc utwory z tekstami w co najmniej dwóch językach, niektóre dwa razy bardziej znane od innych.
Mieszkańcy Rudy Śląskiej cenią twórczość związaną z naszym regionem. W MCK nie zabraknie zatem propozycji w śląskich klimatach. 7 listopada warto wybrać się na „Zolyty” – wodewil w dwóch aktach na motywach „Ożenku” M. Gogola. Autorem libretta jest Marian Makula. Wyjątkowa jest także obsada. W „Zolytach” można zobaczyć m.in. Martę Kloc, Martę Tadlę, Izabelę Malik, Adama Żaaka, Ingę Papkałę czy Mirosława Książka. Swoją premierę spektakl miał w 2001 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Rudzie Śląskiej. Przedstawienie było przerywane salwami śmiechu i burzą oklasków. Kolejną propozycją jest spektakl „Rajzentasza”, 26 października o godz. 18.00. Na wieczór składają się trzy jednoaktówki współczesnych śląskich autorów: „Besuch s Reichu” Romana Gatysa, „Rajzentasza” Romana Kocura i „Komisorz Hanusik i warszawiok” Marcina Melona. Autorem scenariusza i reżyserem przedstawienia jest szef katowickiego Teatru Korez, Mirosław Neinert. Spektakl „Rajzetansza” to pierwsze wydarzenie w ramach nowego cyklu „CHCK w MCK”, czyli projektu współpracy chorzowskiego i rudzkiego centrum kultury.
Na koncert śląskich przebojów z cyklu „Gramy po śląsku” MCK zaprasza także wspólnie z Wiadomościami Rudzkimi. Impreza odbędzie się 25 listopada, a wystąpią najpopularniejsi artyści śląskiej sceny muzycznej.
Święto Niepodległości, to tradycyjnie już od lat w MCK także dzień gali rozdania „Hanysów”. W tym roku będzie to wyjątkowa, jubileuszowa, dwudziesta już edycja. Galę poprowadzi jej pomysłodawca, popularny piosenkarz i satyryk Grzegorz Poloczek. O oprawę muzyczną zadba Bartos Band z gośćmi specjalnymi.
13 listopada MCK zaprasza na spotkanie z Wojciechem Cejrowskim. Ten charyzmatyczny, podróżnik i dziennikarz, był już dwukrotnie gościem rudzkiej sceny. Tym razem spotkanie pod nazwą „Wolna Amerykanka” będzie miało charakter stand-up’ u w amerykańskim stylu, a jego uczestnicy jak zwykle mogą liczyć na zdjęcia i autografy.
Całkiem nowa propozycja MCK skierowana jest także do wielbicieli kina. 24 października o godz. 18.00 odbędzie się pokonkursowy pokaz filmów w ramach projektu 48 Hour Film Project Poland. Misją 48 HFP jest promowanie twórców filmowych - zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Poprzez organizowany konkurs i festiwal filmowcy zachęcani są do wyjścia w przestrzeń miejską i wykorzystania jej do robienia filmów. Krótki termin - 48 godzin kładzie nacisk na takie umiejętności jak praca zespołowa czy kreatywne myślenie. Organizatorem 48 HFP Poland jest Fundacja Przestrzeń Filmowa.
Więcej na www.mckrudasl.pl.