Industriada 2015
300 imprez, 43 industrialne zabytki, a wśród nich Ficinus i Kaufhaus. Wirek z lotu ptaka, podziemia Nowego Bytomia, warsztaty kodowania dźwięku, moda śląska, rozgrzewka przed półmaratonem i gra miejska – to tylko niektóre z atrakcji tegorocznej rudzkiej Industriady. Święto Szlaku Zabytków Techniki zapowiada się w tym roku w Rudzie Śląskiej niezwykle ciekawie.
W tym roku festiwal zabytków techniki odbędzie się w całym regionie 13 czerwca. W Rudzie Śląskiej imprezy z okazji Industriady odbędą się tradycyjnie na terenie zabytkowej Kolonii Robotniczej „Ficinus” przy ul. Kubiny w dzielnicy Wirek, gdzie od 14:00 na zwiedzających czekać będzie szereg atrakcji. Specjalnie w tym dniu zostanie również uruchomiona zabytkowa maszyna wyciągowa Szybu Mikołaj w dzielnicy Ruda. Ponadto jako obiekt zaprzyjaźniony, w tym roku do festiwalu dołączył się dom handlowy Kaufhaus w Nowym Bytomiu. Pomiędzy tymi obiektami zorganizowany zostanie bezpłatny transport busem wraz z przewodnikiem.
Jeszcze przed rozpoczęciem Industriady, rudzki Hufiec ZHP zaprasza do udziału w miejskiej grze terenowej „Śladami kozy z Ficinusa”. Zabawa rozpocznie się przy ul. Kubiny (obok Kuźni Smaku) o godz. 9:00 i trwać będzie do 13:00. – Zapraszamy chętnych do wcześniejszego zgłaszania się do udziału w grze pod numerem telefonu: 32 342 36 06 – mówi Iwona Małyska, koordynator rudzkiej Industriady. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 6 do 12 roku życia wraz z rodzicami. Uczestnicy mogą brać w niej udział indywidualnie oraz w mniejszych grupach (do 3 osób). Regulamin można pobrać tutaj
Podczas Industriady zwiedzający kolonię Ficinus będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach „Kodowanie dźwięku”. Ich uczestnicy będą mogli dowiedzieć się: jak szybko porusza się dźwięk? Jak można się komunikować przy jego użyciu? Czy można komunikować się „bezdźwięcznie” i co mają z tym wspólnego światłowody? Podczas warsztatów będzie można poznać tajniki szyfrowania i łączności nadając zakodowane komunikaty za pomocą alfabetu Morse’a a także kodem semaforowym. Uczestnicy zbudują także swój własny działający model światłowodu.
13 czerwca ulica Kubiny najpierw przemieni się w wybieg, na którym małe modelki zaprezentują śląskie kreacje powstałe w ramach projektu stowarzyszenia "Pro Ethica" „Ożywiamy Śląskie Tradycje”, a później w trasę, którą pokonywać będą uczestnicy biegu w „gumiokach”. – To będzie świetny trening przed rudzkim półmaratonem industrialnym – podkreśla Iwona Małyska.
Na Ficinusie będzie można spotkać się z przedstawicielami tradycyjnych śląskich zawodów, m.in. z kominiarzem, piekarzem, pszczelarzem, fryzjerem, hafciarką. Uczestnicy rudzkiej Industriady będą również mieli okazję obejrzeć pokazy ratownictwa górniczego i sprzęt straży pożarnej, policji oraz straży miejskiej.
Najmłodszych rudzian i nie tylko organizatorzy zapraszają na warsztaty rękodzieła artystycznego. – Będzie można wziąć udział w zdobieniu figurek gipsowych, zabawie z gliną, stworzyć oryginalną biżuterię i ozdoby z wikliny papierowej. Zapraszamy też na warsztaty czerpania papieru i warsztaty garncarskie – mówi Iwona Małyska. Dla dzieci przygotowano też kącik naukowo – zabawowy, gdzie będzie można poeksperymentować z „glutkami”, wykonać doświadczenie „Lokomotywa”, puszczać megabanie mydlane, tworzyć balonowe zwierzątka oraz przypomnieć sobie dawne gry i zabawy ze śląskiego placu.
Podczas święta zabytków techniki nie zabraknie też występów artystycznych, spektakli i spotkań literackich. Na scenie wystąpią artyści z przedszkola nr 19, Teatr Scena Muzyczna I LO, artyści osiedlowych domów kultury Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Matecznik” i „Country” oraz Piotr Herdzina. Z kolei do kościoła ewangelickiego, który jest nieodłączną częścią Ficinusa organizatorzy zapraszają na występ chóru „Słowiczek”, spektakl grupy teatralnej „Ficinus” oraz wspominki Bernarda Śmigały. - Parafia jest nierozerwalnie związana z Ficinusem, dlatego nie wyobrażam sobie Industriady bez naszego udziału – podkreśla ks. proboszcz Marcin Brzóska. Zainteresowani będą mogli wejść na wieżę kościoła i podziwiać nie tylko dzwony, ale także pochodzący z roku 1900 zegar.
Po raz pierwszy w tym roku, w organizację Industriady, jako obiekt zaprzyjaźniony, włączył się dom handlowy Kaufhaus. Tam już od 10:00 zaplanowano kiermasz „Mydło i powidło” oraz wystawę „Kolekcji Barwy Śląska” ze zbiorów Stanisława Gerarda Trefonia. Wystawa poświęcona będzie codziennej, ciężkiej pracy na Śląsku. Od godz. 11:00, o każdej pełnej godzinie będzie można udać się w podróż po historii pierwszego domu handlowego w Europie.
INDUSTRIADA jest Świętem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. To jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo – Wschodniej. Impreza promuje unikalny w skali kraju turystyczny szlak, który zrzesza najciekawsze obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu. Reprezentują one tradycję górniczą, hutniczą, energetykę, kolejnictwo, łączność, produkcję wody oraz przemysł spożywczy. Na tej liście znajduje się także kolonia robotnicza „Ficinus” w Rudzie Śląskiej, która powstała w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Pomysł Industriady został zainspirowany niemieckim wydarzeniem o nazwie „ExtraSchicht”, organizowanym od 2001 roku w Zagłębiu Ruhry. I edycja Industriady odbyła się 12 czerwca 2010 roku. Liczba uczestników tego święta wyniosła blisko 29 tysięcy i z roku na rok rośnie.