II Festiwal Filmów Górniczych „Hajery”
15 i 16 listopada br. w kinie studyjnym „Patria” w Rudzie Śląskiej odbędzie się II Festiwal Filmów Górniczych „Hajery”. Będzie niepowtarzalna okazja obejrzenia filmu z 1939 roku „Czarne Diamenty”, a także m.in. wysłuchania pieśni śląskich przeplatanych opowieściami o górniczym trudzie wykonanych przez zespół Marek McCarron Motyka.
PROGRAM II FESTIWALU FILMÓW GÓRNICZYCH
„HAJERY”
Dzień pierwszy, piątek „Wczoraj”, 15 listopada:
17.30 - projekcja filmu „Czarne Diamenty” z roku 1939 w reżyserii Jerzego Gabryelskiego
Prelekcję przed filmem wygłosi Andrzej Godoj
19.30 – występ zespołu Marek McCarron Motyka
W repertuarze zespołu Marek Makaron znajdują się miedzy innymi pieśni z okresu XV – XIX w. Napisane zostały w zanikającej gwarze śląskiej. Niejednokrotnie nie są znane ich melodie, gdyż były przekazywane z pokolenia na pokolenie w formie pisanej, jak m. in. pochodzącą z XV wieku z terenu Katowic pieśń żałobna - Skarga Umierającego- prawdziwy zabytek polskiej literatury. Koncertowi towarzyszyć będzie pokaz 82 zdjęć kopalń śląskich. Fotografie udostępniło Muzeum Miejskie im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej.
Dzień drugi, sobota „Dziś”, 16 listopada:
17.00 - „Barbórka” - Macieja Pieprzycy
Dyrektor kopalni zaprasza na uroczystą akademię gwiazdora telewizyjnego serialu, który ma uświetnić obchody "Barbórki" - święta patronki górników. Powitalny bochen chleba ma podać Jakubowi Basia, dziewczyna pracująca na sortowni. Tak spotykają się zupełnie nie pasujące do siebie światy: efektowni, nastawieni na sukces przybysze z Warszawy i tradycyjni, skromni, niechętnie patrzący na zmieniającą się rzeczywistość Ślązacy. Na przecięciu tych światów - sympatyczna dziewczyna i światowy chłopak (też sympatyczny).
19.30 – Katastrofy górnicze – film „Ściana śmierci”
Fabularno-dokumentalna opowieść o największych polskich katastrofach górniczych. W części dokumentalnej poznajemy bohaterów tych prawdziwych wydarzeń, które następnie są filmowo rekonstruowane w części fabularnej. Widz ma okazję towarzyszyć górnikom i ich rodzinom w życiu codziennym, które, pewnego dnia kończy się dramatem. Od tego momentu akcja filmu przenosi się na dół do kopalni, gdzie trwa akcja ratownicza. Fabuły pokazują to czego dotychczas widzowie nie mieli okazji widzieć - zmaganie się z tragedią przez poszkodowanych górników i walkę o ich życie. Twórcy serialu nie ograniczają się tylko do suchej rekonstrukcji zdarzeń. Odwiedzają rodziny górników i pokazują widzom, czym w takich trudnych chwilach jest śląska rodzina.
Podczas festiwalu będzie miała miejsce wystawa prac malarskich pt. Czarny Śląsk Łukasza Mojszczaka, malarza amatora, mieszkańca Rudy Śląskiej. Zaplanowane jest także namalowanie obrazu podczas trwania Festiwalu.