Historia jak z bajki...
Niecodzienny gość odwiedził dzisiaj jedną z rudzkich placówek! W Szkole Podstawowej nr 3 odbyło się spotkanie z hrabią Nikolasem Stolbergiem, praprawnukiem Joanny von Schaffgotsch - Gryzik, patronki placówki. - Jest to dla nas niezwykłe przeżycie, wiele radości i wzruszenia, a przede wszystkim wielki zaszczyt dla szkoły – witała hrabiego Barbara Szklarska, dyrektor placówki.
Uroczystość zainaugurowano odśpiewaniem hymnu szkoły. Uczniowie przygotowali także dla swoich gości przedstawienie obrazujące najistotniejsze fakty z życia patronki. - Macie patrona, którego powinniście naśladować. Bo człowiek nie żyje tylko dla siebie, człowiek powinien żyć dla innych, wtedy jest naprawdę bardzo szczęśliwy – mówiła do uczniów prezydent Grażyna Dziedzic, obecna na uroczystości.
Hrabia Nikolas Stolberg w kilku słowach opowiedział o swojej fascynacji przodkami żyjącymi na Śląsku. - Historia Joanny towarzyszyła mi przez całe życie, choć nie miała na nie takiego wpływu, jak na życie mojego ojca, który wyrósł w tej tradycji. Dopiero przed kilkoma laty wspólnie zaczęliśmy studiować historię naszej rodziny i kiedy przyszły na świat moje bliźniaki było dla mnie jasne, że jedna z córek otrzyma imię Joanna – wspominał. – Ani przez chwilę nie wahałem się przyjąć zaproszenia i tu przyjechać. Jako że jestem po raz pierwszy w Polsce, jestem zachwycony gościnnością z jaką się na miejscu spotkałem – podsumował.
Joanna von Schaffgotsch – Gryzik patronką Szkoły Podstawowej nr 3 została w roku 2007. - Wybierając na patrona Joannę Gryzik pragnęliśmy uhonorować jedną z najbardziej zasłużonych postaci w historii, nie tylko naszego miasta, lecz także całego Śląska. Była to osoba o czystym i szlachetnym sercu , czuła na potrzeby innych – tłumaczyła dyrektor szkoły.
Joanna von Schaffgotsch-Gryzik, właścicielka m.in. Orzegowa, Goduli, Szombierek, Bobrka, Bujakowa, Orzesza, była półsierotą wywodząca się z biednego domu robotniczego. Dzięki niezwykłym przymiotom, wykształceniu i pracy współtworzyła wspaniałą potęgę cywilizacyjną Górnego Śląska. Spadkobierczyni fortuny Karola Goduli przyczyniła się do rozwoju miasta i regionu. Budowała zakłady pracy, szpitale, szkoły, ochronki. Fundowała kościoły. Na spotkania z robotnikami często zakładała tradycyjny śląski strój, chcąc w ten sposób podkreślić swoje pochodzenie. Najważniejszymi wartościami w jej życiu były: patriotyzm, pobożność, miłość do bliźniego, wrażliwość na ludzką krzywdę, a także kreatywność i przedsiębiorczość.