"Hanysy 2017"

Po raz 22. rozdano „Hanysy”. W tym roku trafiły one do Jana Furtoka, ks. prałata Józefa Szklorza, Grzegorza Płonki, Roberta Koniecznego, Michała Gasza, Marka Czyża, prof. Adama Maciejewskiego oraz Anny Guzik.
- Wkład nagrodzonych osób w rozwój regionu, jak i całego kraju, jest nie do przecenienia – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent miasta. – Gala jest za każdym razem okazją nie tylko do podziękowania za wybitne osiągnięcia, ale również do pochwalenia się, że Śląsk jest kopalnią talentów, ludzi zdolnych, z pasją, pozytywną energią i bardzo pracowitych – mówi.
„Hanysem” został obdarowany Jan Furtok, piłkarz GKS Katowice, Hamburgera SV i Eintrachtu Frankfurt, który zagrał w 36 meczach reprezentacji Polski zdobywając 10 goli. Za całokształt działalności duszpasterskiej, a także społecznej podziękowano ks. prałatowi Józefowi Szklorzowi.
Za wkład w archiwizowanie historii ziemi śląskiej i jej rdzennej muzyki został nagrodzony Grzegorz Płonka. Z kolei architekt Robert Konieczny dostał „Hanysa” za poczucie misji w kreowaniu nowych przestrzeni. Za głęboką i szczerą wrażliwość artystyczną, którą przekazuje ze scen, został uhonorowany aktor, wokalista, kompozytor i autor tekstów Michał Gasz. Wyróżniono również dziennikarza i publicystę Marka Czyża oraz doceniono wszechstronność i charyzmę aktorki Anny Guzik. – Jest mi szczególnie miło, że Hanysem został obdarowany również profesor Maciejewski, bo to, co robi w dziedzinie transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej jest medycznym majstersztykiem. Jego osiągnięcia sławią Śląsk na cały świat - podkreśla prezydent Dziedzic.
„Hanysy” przyznawane są wybitnym Ślązakom, ale również osobom spoza Śląska, które są w regionie szczególnie cenione. Pomysłodawcą i reżyserem przedsięwzięcia jest Grzegorz Poloczek, popularny kabareciarz, satyryk, autor tekstów i piosenkarz. Co roku zaprasza wyjątkowych gości, a impreza na stałe wpisała się do kalendarza najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Śląsku. Jej szczególny prestiż podkreśla lista dotychczasowych laureatów, na której widnieje m.in. Lech Wałęsa, Jan Miodek, Zbigniew Religa, Franciszek Pieczka, Otylia Jędrzejczak czy Jerzy Duda-Gracz. Statuetka znajduje się też w rękach instytucji kultury, m.in. Opery Śląskiej, Teatru Korez czy Radia Katowice.