Gdzie wyrzucać elektrośmieci?
Na terenie Rudy Śląskiej stanęło 20 specjalistycznych pojemników do zbierania małych elektroodpadów z gospodarstw domowych. - To efekt porozumienia, które zawarliśmy ze spółką Remondis Górny Śląsk z Rudy Śląskiej. Miasto zapewniło tereny, a spółka odpowiada za dostarczenie pojemników i nieodpłatne ich opróżnianie – mówi Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami. Z kolei odpady wielkogabarytowe można zgłaszać do bezpłatnego odbioru na platformie decydujesz.pl.
Pojemniki przeznaczone są na małogabarytowe elektroodpady, takie jak drobny sprzęt RTV i AGD oraz baterie i akumulatory o wymiarach nie większych niż 60x40x20 cm. Staną w następujących lokalizacjach:
1. ul. Brzechwy/Brodzińskiego (przy pojemnikach do segregacji odpadów);
2. ul. Leśna/Borowa (przy pojemnikach do segregacji odpadów);
3. ul. Kochłowicka/Kaczmarka/Kłodnicka (przy paczkomacie);
4. ul. Dworcowa (w rejonie Stacji Biblioteka);
5. ul. Cynkowa (przy skrzyżowaniu z drogą dojazdową do ul. Kokota 22, 24, 26);
6. ul. Gierałtowskiego 29/Jana Dobrego;
7. ul. Norwida 26 (przy pojemnikach do segregacji odpadów);
8. ul. Chryzantem (rejon parkingu przy szkole);
9. ul. Górnośląska (parking przy kościele);
10. ul. Katowicka/Siekiela;
11. ul. Szpaków (przy przychodni);
12. ul. Tiałowskiego (rejon skrzyżowania z ul. Nowaka, przy pojemnikach do segregacji odpadów);
13. ul. Czapli/Kard. Hlonda;
14. ul. Paderewskiego/Kokota;
15. ul. Sienkiewicza/Odrodzenia;
16. ul. Ks. Niedzieli/Powstańców Śląskich;
17. ul. Ks. Tunkla (rejon budynku nr 104, przy pojemnikach do segregacji odpadów);
18. ul. Ks. Tunkla (parking w rejonie budynku nr 5);
19. ul. Objazdowa (rejon budynku nr 15 przy pojemnikach do segregacji odpadów);
20. ul. Pokoju/Kolista.
- Ruda Śląska to kolejne miasto, w którym chcemy pomóc mieszkańcom w odpowiednim postępowaniu z elektroodpadami. Tym bardziej, że podobne projekty, które wdrożyliśmy w Sosnowcu i Pszczynie spotkały się z dużym uznaniem lokalnych społeczności - mówi Piotr Tokarski rzecznik prasowy Remondis. - Elektroodpady często zalegają gdzieś w naszych domach, niekoniecznie chce nam się je oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, dlatego wychodzimy naprzeciw takim działaniom umieszczając 20 specjalnych pojemników w popularnych częściach miasta. W ten sposób mieszkańcy pozbędą się niepotrzebnych sprzętów, a z drugiej strony dadzą nam szansę na ich recykling. Wiele z tych przedmiotów ma w sobie nieduże ilości cennych metali czy podzespoły, które mogą zostać użyte po raz kolejny. W dobie kryzysu i problemów z łańcuchami dostaw może okazać się to zbawienne dla producentów. Niebawem na ulicach pojawią się kolejne nasze pojemniki – tym razem w Mikołowie. Dlatego zachęcamy przedstawicieli samorządu do kontaktu. Chętnie z podobną inicjatywą zawitamy do ich miast i gmin - dodaje.
Wielkogabarytowe elektroodpady AGD, takie jak: lodówki, pralki, kuchenki elektryczne i gazowo-elektryczne, zamrażarki, suszarki do ubrań czy zmywarki, mogą zostać odebrane bezpośrednio z nieruchomości, jeżeli tylko są kompletne. Do umawiania odbioru takich urządzeń służy ogólnopolska platforma www.decydujesz.pl, prowadzona przez Remondis Electrorecycling Sp. z o.o. Odbiór pozostałych elektroodpadów lub niekompletnych wielkogabarytowych urządzeń AGD realizowany jest odpłatnie.
Szczegółowy regulamin odbioru wielkogabarytowych elektroodpadów bezpośrednio z nieruchomości zamieszkałych dostępny jest na stronie internetowej w zakładce Zasady odbierania odpadów komunalnych / Odpady komunalne/ Elektroodpady.