Gdzie duch spotyka się z przestrzenią
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje swoje piąte urodziny. Z tej okazji odbędzie się szereg wydarzeń, dzięki którym będzie można lepiej poznać miejscowości wchodzące w skład GZM. W organizację wydarzenia włączyło się także Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej, które zaprasza na autokarowo-pieszą wycieczkę pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”.
Wycieczka odbędzie się w trzech turach (10:00-14:00, 12:00-16:00, 14:00-18:00). Udział w niej jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja pod nr telefonu 32 248 44 57, e-mail; info@muzeum.rsl.pl lub osobiście w sekretariacie Muzeum (41-700 Ruda Śląska, ul. Wolności 26). Zbiórka przed Muzeum Miejskim w Rudzie. Realizacja z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać bogatą historię północnych, najstarszych dzielnic Rudy Śląskiej i obejrzeć znajdujące się tam architektoniczne perełki. Pierwszym punktem wycieczki, która wyruszy sprzed siedziby Muzeum Miejskiego, będzie dworzec kolejowy w Chebziu. Kompleksowa rewitalizacja budynku dworca zakończyła się z końcem 2018 r. Miejsce to, obok dawnych funkcji, zyskało nowe przeznaczenie. Jest to główna siedziba miejskiej biblioteki, która funkcjonuje teraz pod nazwą Stacja Biblioteka. Ponadto uczestnicy będą mogli zwiedzić kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli z unikatowymi witrażami, zrewitalizowany teren dawnej koksowni oraz stary cmentarz i rynek w Orzegowie. Udadzą się też na spacer po dzielnicy Ruda i poznają historię sanktuarium św. Józefa, w którym znajduje się krypta Ballestremów.
Zwiedzanie zakończy wizyta w Muzeum Miejskim, którego sercem jest nowa ekspozycja stała „Czas to pieniądz. – Wystawa jest unikatowa i kładzie szczególny nacisk na rozwój wiedzy z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości, innowacyjności oraz zasad funkcjonowania gospodarki, a przy tym pokazuje wartość pracy oraz edukacji w życiu człowieka – mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor placówki. Wkraczając w przestrzeń pierwszej części wystawy zwiedzający odkrywają średniowieczne zalążki późniejszego przemysłu na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej, przede wszystkim kuźnice, w których wykorzystywano złoża metali, w jakie były bogate te ziemie. Kolejne sale pokazują jak zmieniał się Górny Śląsk pod wpływem odkrycia węgla kamiennego, aż do rewolucji przemysłowej. Przed przejściem do współczesności zwiedzający poznają jeszcze Polską Rzeczpospolitą Ludową – szczególnie z perspektywy wszelkich absurdów ekonomicznych. Dla kompletności narracji i zrozumienia wszystkich czynników kształtujących gospodarkę ukazane są również konflikty zbrojne na terenie Górnego Śląska. Ponadto w ramach wystawy wydzielono strefę prezentującą życie rodzinne, aktywność społeczną i polityczną oraz rolę religii w życiu mieszkańców Rudy przełomu XIX i XX w.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) jest związkiem metropolitalnym położonym w województwie śląskim, na obszarze konurbacji górnośląskiej. Została utworzona na podstawie ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o związku metropolitalnym w województwie śląskim, a jej nazwa, siedziba i zasięg określone zostały rozporządzeniem Rady Ministrów z 26 czerwca 2017. Związek metropolitalny został utworzony 1 lipca 2017 roku, a realizację ustawowych zadań rozpoczął 1 stycznia 2018 roku. GZM skupia 41 miast i gmin o łącznej powierzchni 2,5 tys. km kw., w których mieszka 2,3 mln mieszkańców, działa 240 tys. firm i przedsiębiorstw, wytwarzających ok. 8 proc. PKB naszego kraju.
- Piąte urodziny to świetny czas, by jeszcze lepiej się poznać i wspólnie świętować. Dlatego od tego roku w pierwszy weekend po 1 lipca organizować będziemy święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Stawiamy przede wszystkim na turystykę lokalną. Chcemy popularyzować, integrować i wykorzystać zróżnicowane potencjały i zasoby obszaru GZM z dziedziny turystyki. Chcemy pokazać to, co najlepsze, najpiękniejsze i najciekawsze w gminach GZM. W haśle tegorocznej, pierwszej edycji święta, chcieliśmy podkreślić, by każdy weekend lipca był pretekstem dla nas wszystkich, by przyjąć zaproszenie naszych sąsiadów z pobliskich gmin, poznać się lepiej i wspólnie spędzić czas - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.
W ramach świętowania przygotowano 94 wydarzenia, w tym aż 68 mikrowypraw w 35 gminach GZM. Mikrowyprawy będą i zaskakujące i tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin.
2 lipca wszyscy uczestnicy święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą mogli jeździć bezpłatnie komunikacją miejską za okazaniem biletu pobranego ze strony wydarzenia.
Szczegóły na stronie: Kierunek GZM.