Rudzka odsłona Industriady
„Fajer u Ficinusa” – to motyw przewodni rudzkiej odsłony INDUSTRIADY, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki. Wydarzenie odbędzie się 8 czerwca na terenie zabytkowej kolonii robotniczej przy ul. Kubiny w dzielnicy Wirek. Gwiazdą imprezy będzie znany artysta Krzysztof Respondek oraz orkiestra kameralna pod dyr. Jean Claude'a Hauptmanna. W tegoroczne obchody święta Szlaku włączony zostanie również zabytkowy dworzec w Chebziu, który uzyskał status obiektu zaprzyjaźnionego INDUSTRIADY.
INDUSTRIADA to jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo–Wschodniej. Impreza promuje unikalny w skali kraju turystyczny szlak, który zrzesza najciekawsze obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu. Tegoroczna impreza będzie już jej 10. edycją. Odbędzie się pod hasłem „INDU-BAL”, na kanwie którego poszczególne obiekty opracowały program imprezy i jej motywy przewodnie.
Rychtujymy się na fajer!
Od samego południa kolonia robotnicza Ficinus będzie przygotowywać się do wielkiego świętowania. W balowy nastrój od godz. 12:00 uczestników Industriady wprowadzać będą przedszkolaki z miejskich przedszkoli nr 19, 30 i 47. Z kolei o 14:00 na scenie odegrane zostaną scenki „frelki szykują się na fajer”, oczywiście „po naszymu”. - Jak iść na bal, to oczywiście z partnerem. Dlatego o godz. 14:30 aktorzy Teatru na 5 wystąpią w przedstawieniu pt. „Biuro matrymonialne”. Losy śląskiej business woman przedstawi z kolei o godz. 14:45 Teatr Figa w spektaklu „Zupa na Zicher” – mówi Iwona Małyska, koordynator rudzkiej INDUSTRIADY.
W przygotowaniach do wielkiego balu pomogą instruktorzy Muzeum Miejskiego i Młodzieżowego Domu Kultury. Od samego południa na dzieci czekać będą warsztaty artystyczne, m.in. wykonywania ozdób inspirowanych dawną śląską biżuterią, robienia wachlarzy, masek balowych, opasek, muszek, czy kotylionów. Z kolei w Studio Fryzjerskim mistrza Damiana Dudy będzie można zasięgnąć porad stylistycznych i dobrać odpowiednią fryzurę, nie tylko na „fajer” (12:00 – 15:00).
Ponadto dzięki Muzeum Miejskiemu im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej, które udostępni dawne sprzęty gospodarstwa domowego, będzie można spróbować prania na „waszbrecie”, „szpanowania” czy „biglowania”. Z kolei Violinowa Gospoda zamieni się w tym dniu w studio tańca. Między 14:00 a 16:00 odbędą się tam warsztaty taneczne dla dzieci zakończone wspólnym balem. Poprowadzi je Henryk Jarosz. O godz. 16:00 rozpocznie się kurs tańca towarzyskiego dla dorosłych ze szkołą tańca Primer Paso. O godz. 17:00 instruktorzy zaprezentują natomiast klasyczne tańce na pasażu przy ul. Kubiny. Zwieńczeniem tanecznej szkoły będzie Indu-bal z Violinową Gospodą /19:00 – 22:00/, czyli potańcówka w stylu lat 20. i 30. z muzyką na żywo. Na potańcówkę obowiązują wcześniejsze zapisy. Wstęp 5 zł.
Fajer czas zacząć!
O godz. 15:00 uroczystym przemarszem orkiestry dętej KWK „Pokój” rozpocznie się część balowo-koncertowa. Prowadzącym i wodzirejem tej części Industriady będzie Krzysztof Respondek, który wcieli się w postać Georga Ficinusa. Dołączą do niego specjalni goście, którzy zasiądą przy wspólnym stole, aby świętować 10-lecie Industriady oraz 60-lecie Rudy Śląskiej. W orszaku, który przejdzie ulicą Kubiny sprzed kościoła ewangelickiego, wezmą udział mażoretki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, Zespół Pieśni i Tańca „Rudzianie”, aktorzy przebrani za postacie historyczne oraz mieszkańcy.
Po przemarszu będzie można wysłuchać koncertu orkiestry dętej i obejrzeć występ mażoretek. Następnie Zespół Pieśni i Tańca Rudzianie zaprezentuje tańce ludowe a Józef Osmenda zagra na akordeonie i opowie o tym tradycyjnym śląskim instrumencie. O 16:30 wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej z koncertem pt. „Zatańczmy jak za dawnych lat”. Od godz. 17.00 na scenie prowadzone będą próby techniczne.
HITY INDUSTRIADY!
O godz. 18:00 na Ficinusie z recitalem pt. „Kto godo po śląsku, ten się uśmieje” wystąpi znany i lubiany artysta Krzysztof Respondek. Podsumowaniem „fajeru” będzie bal (19:00 – 20:30), na który zaproszenie od Georga Ficinusa przyjęli specjalni goście - postacie historyczne. Spotkamy m.in. Karola Godulę, Joannę Gryzik, Juliusza Marcisza czy Augustyna Kozioła. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni znakomita orkiestra pod dyr. Jean Claude'a Hauptmanna, która wykona specjalnie przygotowany na tę okazję program muzyczny z retrospektywną wiązanką przebojów. Usłyszymy m.in. takie utwory jak „Powróćmy jak za dawnych lat”, walc z filmu „Ziemia obiecana” i walc z filmu „Noce i dnie” czy przebój „Ta ostatnia niedziela”.
Spacer z budowniczym osiedla
O godz. 12:00, 14:00, 16:00 i 17:00 przy stanowisku Industriady zlokalizowanym przy kościele czekać będzie przewodnik. Będzie można wejść z nim na wieżę kościelną, podziwiać pochodzący z 1900 roku zegar oraz zwiedzić Ficinus. Będzie to okazja, by dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o jednej z najstarszych kolonii robotniczych w regionie.
Stacja Biblioteka
W tym roku do świętowania przyłączy się również Stacja Biblioteka, która została obiektem zaprzyjaźnionym Industriady. Tu również zabawa rusza od godz. 12:00. W jej trakcie będzie można zapoznać się z historią miejsca. Nie zabraknie anegdot i legend. - O godz. 13:00 i 16:00 zapraszam na spacer po dworcu z przewodnikiem. Zaprezentujemy dworzec taki, jaki był dawniej, opowiemy o ludziach, którzy z niego korzystali, bądź tylko tędy przejeżdżali. Będzie to opowieść o zwykłych i niezwykłych pasażerach, grasujących tu rozbójnikach i ukrytych skarbach – zaprasza Krystian Gałuszka, dyrektor Biblioteki Miejskiej. - W multimedialnej prezentacji pokażemy też wszystkie etapy przywracania budynku dworca do dawnej świetności i adaptacji do pełnienia nowych funkcji – dodaje. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, pokazów tańca towarzyskiego (17.00 – 17.30) oraz potańcówki z Eliaszem i Pistulką, śląskimi rozbójnikami /17.30 – 19.00/. - Znani byli oni z tego, że chętnie się przebierali, by zmylić policję. Dlatego zachęcam, aby na naszą potańcówkę przyjść w przebraniu – zachęca dyrektor biblioteki. Warta uwagi z pewnością będzie też prezentacja zabytkowych rowerów i mody z lat 30, 40 XX wieku /15.00 – 16.00/.
“Express Ficinus – Stacja Biblioteka”
Świętowanie w rudzkich obiektach połączy gra terenowa “Express Ficinus – Stacja Biblioteka” /15.30 – 17.30/. - Łączymy oba miejsca Industriady expresem gnającym przez historyczne miejsca naszego miasta. Start na Ficinusie, finisz na Chebziu. Do pokonania jest około 5 km, a po drodze przystanki z zagadkami do odgadnięcia. Na zwycięską drużynę czeka atrakcyjna nagroda, a na wszystkich zabawa taneczna w Stacji Biblioteka – zdradza Iwona Małyska. Gra przeznaczona jest dla drużyn 2-4 osobowych. Zbiórka na terenie parafii ewangelickiej przy ul. Kubiny, przy stanowisku Industriady. Zapisy do 4 czerwca /32-242-05-86 w. 35, czytelnia@r-sl.pl lub osobiście w Bibliotece Centralnej - Ruda Śląska - Wirek, ul. Dąbrowskiego 18/.
Regulamin wydarzenia na Ficinusie.
Program: www.rudaslaska.pl, www.ficinus.rudaslaska.pl oraz www.biblioteka.r-sl.pl/biblioteka/