Energetyczny zawód z przyszłością
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - to nowy kierunek nauczania, który we współpracy z Politechniką Śląską od września uruchomiony zostanie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Rudzie Śląskiej. - Trzeba dużej odwagi i wyobraźni, by na Śląsku uruchomić taki kierunek – komentuje Tomasz Podgajniak, były minister środowiska, a obecnie wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO).
- Specjaliści francuscy już kilka lat temu zwracali uwagę, że największym problemem naszego kraju przy przechodzeniu na nowe źródła energii jest brak specjalistów z tej dziedziny, dlatego uruchomienie nowego kierunku kształcenia w Rudzie Śląskiej jest bardzo dobrą decyzją – uważa prof. Politechniki Śląskiej Wojciech Stanek.
Decyzję o uruchomieniu nowego kierunku kształcenia w rudzkiej placówce chwali również były minister środowiska, Tomasz Podgajniak. - Epoka kamienia łupanego nie skończyła się, bo zabrakło kamienia, tak samo epoka węgla nie zakończy się, bo zabraknie tego surowca, tylko pojawią się nowe metody pozyskiwania energii. Taką prawdziwą rewolucją jest energetyka konsumencka, gdzie użytkownik jest jednocześnie wytwórcą i odbiorcą energii – to jest właśnie wyzwanie dla przyszłych inżynierów i dla absolwentów takich szkół jak ta w Rudzie Śląskiej - mówi.
Obaj eksperci byli gośćmi dzisiejszej konferencji naukowej „Odnawialna energia – odnawialne planety”, która połączona była z otwarciem pracowni energetyki odnawialnej oraz prezentacją nowego kierunku nauczania - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - w Zespole Szkół Ponadgimnazjlanych nr 6.
Nowy kierunek, który od przyszłego roku szkolnego ruszy w rudzkiej placówce, uruchomiony został we współpracy z Politechniką Śląską. Uczelnia oprócz patronatu i opieki merytorycznej umożliwi uczniom korzystanie z pracowni i laboratorium na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki. - Absolwenci tego kierunku będą mieli dzięki temu łatwiejszy start podczas kontynuowania nauki na naszej uczelni – zapewnia prof. Wojciech Stanek.
Uczniowie, którzy od przyszłego roku szkolnego zdecydują się na kształcenie na kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, będą mogli także korzystać z nowoczesnej pracowni do nauki zawodu, która otwarta została w szkole. Wyposażona została w panele fotowoltaiczne, solary, wiatraki, odwracalne ogniwo paliwowe. - Zależy nam na dobrym przygotowaniu ucznia do pracy z najnowocześniejszymi systemami energetyki odnawialnej. Polska niestety jest jednym z krajów europejskich, w którym te zasoby są minimalnie wykorzystane, dlatego zawód ten ma ogromną przyszłość. Jak wyliczają eksperci, do 2020 r. w Polsce w branży tej powstanie nawet 200 tys. miejsc pracy – podkreśla Jolanta Szcześniak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6.
Ponadto podczas czterech lat nauki w szkole uczniowie będą mogli uzyskać dodatkowe specjalistyczne certyfikaty w czasie szkoleń i kursów organizowanych głównie przez Saint-Gobain, korporację zrzeszająca producentów i monterów urządzeń energetyki odnawialnej.
Unijny pakiet klimatyczno - energetyczny, zakłada, iż do 2020 roku 15 proc. energii w naszym kraju musi pochodzić ze źródeł odnawialnych, a o 20 proc. musi zostać zmniejszona krajowa emisja tlenku węgla.
Nowy kierunek uruchamiany w Zespole Szkół Ponagimnazjalnych nr 6 nie jest jedynym, który ruszy od września w Rudzie Śląskiej. W Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 uczniowie będą mogli kształcić się w dwóch nowych zawodach: technik eksploatacji portów i terminali oraz technik realizacji nagrań i nagłośnień. Natomiast w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 młodzież będzie mogła się kształcić na kierunku technik automatyk sterowania ruchem kolejowym. – Na obecnym rynku pracy potrzeba fachowców, dlatego coraz więcej młodych ludzi decyduje się na naukę w technikum lub szkole zawodowej. W Rudzie Śląskiej stwarzamy ku temu warunki. Od tego roku szkolnego w mieście funkcjonuje nowa szkoła górnicza,a już od września w trzech szkołach uruchomione zostaną 4 nowe kierunki kształcenia – podkreśla wiceprezydent Anna Krzysteczko.
W tym roku blisko 1300 absolwentów rudzkich gimnazjów może wybierać spośród bogatej oferty przygotowanej przez szkoły ponadgimnazjalne w mieście. 425 miejsc przygotowały dla tegorocznych absolwentów gimnazjów cztery rudzkie zespoły szkół ogólnokształcących, pozostałymi dysponują technika i zawodówki. Nabór do wszystkich szkół potrwa do 25 czerwca do godz. 12:00. Jego zasady określa decyzja Śląskiego Kuratora Oświaty.