Dziesiąte urodziny rudzkiego UTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rudzie Śląskiej ma już 10 lat! Podczas uroczystej sesji Rady Miasta, tytuł „Zasłużonej dla Rudy Śląskiej” odebrała Teresa Chudziak – prezes uniwersytetu. Wręczone zostały także odznaczenia „Kamrat Rudzki” sześciu słuchaczom UTW. Specjalnym gościem uroczystości był profesor Jan Miodek, który opowiedział o Rudzie Śląskiej, jej mieszkańcach oraz gwarze śląskiej.
Na jubileuszu rudzkiego UTW nie zabrakło także przedstawicieli władz miasta oraz radnych. – Bardzo cieszę się, że Ruda Śląska od dziesięciu lat może nazwać się miastem uniwersyteckim, ponieważ mamy nasz Rudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku – podkreśliła prezydent Grażyna Dziedzic, która wręczyła Teresie Chudziak tytuł „Zasłużonej dla Miasta Ruda Śląska”. – Stało się tak dzięki prezes Teresie Chudziak, która odchodząc na emeryturę, oznajmiła, że założy jeden z najlepszych i najprężniej działających uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce. Oczywiście dotrzymała tego słowa. Dlatego dziękuję wszystkim słuchaczom i życzę uniwersytetowi, żeby dalej był tak aktywy i obchodził kiedyś setne urodziny – dodała.
Oprócz tytułu Zasłużonego, podczas uroczystości wręczono odznaczenia „Kamrata Rudzkiego” sześciu słuchaczom UTW. Wyroznienie otrzymali: Stefan Czerny, Joanna Bromowska, Irena Krząkała, Zygmunt Garba, Małgorzata Urbańczyk oraz Krystyna Niestrój. Uroczyste obchody dziesięciolecia uniwersytetu swoją obecnością uświetnił, pochodzący z Górnego Śląska, wybitny językoznawca Jan Miodek, który życzył rudzkiemu UTW wszystkiego dobrego, a także kolejnych sukcesów na kolejne lata. Profesor wygłosił także wykład na temat historii Śląska oraz gwary śląskiej i języka polskiego. – W Rudzie Śląskiej słychać gwarę najbardziej wyraźnie, dlatego że jest to taka kwintesencja Śląska przemysłowego. Gwara tu jest tak wyrazista, że z pewnością nie zaginie przez długie lata – zaznaczył profesor Jan Miodek. – Moimi ulubionymi śląskimi słowami są „dżistnąć” czyli rąbnąć, walnąć, uderzyć oraz „wynokwianie”, które oznacza wyrobienie, które jest dla mnie bardzo tajemniczym słowem i do dzisiaj zastanawiam się skąd pochodzi – dodał.
– Dziesiąta rocznica działalności Rudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to bardzo wielkie wydarzenie, szczególnie dla osób, które są z nami od samego początku – powiedziała Teresa Chudziak, prezes UTW w Rudzie Śląskiej. - To bardzo ważne, że nasze miasto było zawsze miastem węgla i stali a nie tradycji uniwersyteckich i dopiero dzięki współpracy tylu wspaniałych, pracowitych i utalentowanych ludzi, osiągnęło tak wielki sukces i może teraz pochwalić się własnym uniwersytetem – dodała.
Rudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku działa w Rudzie Śląskiej od 2004 roku z inicjatywy Teresy Chudziak – aktywnej działaczki na rzecz rozwoju kultury i edukacji w Rudzie Śląskiej. Teresa Chudziak jest absolwentką Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Była wicedyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej oraz naczelnikiem Wydziału Kultury Urzędu Miasta. Za jej sprawą w Rudzie Śląskiej zaczęto organizować różne miejskie imprezy, np. trzydniowe „Święto Miasta”, „Rudzką Jesień Kulturalną”, a także „Koncerty Noworoczne Prezydenta Miasta”. Teresa Chudziak dużą wagę przywiązywała także do działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Rudzianie”.
Inną zasługą Teresy Chudziak jest założenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rudzie Śląskiej, który oferuje atrakcyjny program dla ludzi w podeszłym wieku. W ofercie uniwersytetu znajdują się wykłady z różnych dziedzin wiedzy, seminaria z psychologii, literatury, poezji, historii sztuki, zajęcia językowe, kursy komputerowe, koła teatralne oraz plastyczne, a także zajęcia ruchowe, takie jak gimnastyka izometryczna i gimnastyka w wodzie. Zajęcia odbywają się w różnych placówkach w Rudzie Śląskiej. W tym roku słuchacze dodatkowo mieli okazję skorzystać z bezpłatnych porad psychologa. Działalność stowarzyszenia opiera się również na szerzeniu komunikacji społecznej, a realizacji tego założenia służyć mają przede wszystkim spotkania integracyjne przy muzyce, spotkania klubu dyskusyjnego oraz wspólne wyjazdy. W ramach uniwersytetu działają także chór oraz różnego rodzaju koła osiągające liczne sukcesy w skali ogólnopolskiej. Obecnie do rudzkiego UTW należy ponad 300 osób.