Dzień Wcześniaka w Rudzie Śląskiej
Już w najbliższą niedzielę (17 listopada) w Rudzie Śląskiej obchodzić będziemy Światowy Dzień Wcześniaka. Najpierw maluszki wraz z rodzicami o godz. 9.30 spotkają się przy Szpitalu Miejskim w Goduli, gdzie wypuszczą w niebo ok. 200 balonów. Natomiast dalsze świętowanie, a przede wszystkim czas na rozmowy nastąpi w jednej z sal przy Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości (od godz. 10.15).
Rocznie w rudzkim Szpitalu Miejskim przychodzi na świat ok. 70 wcześniaków o wadze poniżej 1000 g i około 100 poniżej 1500 g. Najmłodsze dziecko urodziło się w 22. tygodniu ciąży (plus jeden dzień), a najmniejsze ważyło 420 g. Dla maluszków kluczowe są nie tylko pierwsze godziny oraz dni, lecz kolejne miesiące i lata. Stąd też tak ważny jest kontakt rodzin, w których urodziły się wcześniaki i wzajemna wymiana doświadczeń.
To właśnie dla wcześniaków i ich rodziców Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej po raz kolejny organizuje Światowy Dzień Wcześniaka. W tym roku uczestniczyć będzie w nim ok. 250 osób (rodzice i dzieci). Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30, kiedy to w parku przy Szpitalu Miejskim w Goduli (parking za budynkiem) maluszki oraz ich rodzice wypuszczą w niebo ok. 200 balonów. Będzie to także okazja do rozmów z personelem szpitala, w tym z neonatologami.
Kolejne atrakcje rozpoczną się ok. godz. 10.15 w sali w budynku Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości (ul. Goduli 36). Dla dzieci przygotowane zostaną animacje, w tym malowanie buziek, pokaz magii oraz tworzenie zwierząt z balonów. Podczas spotkania odbędzie się zbiórka na zakup nowoczesnego ultrasonografu dla Oddziału Pediatrycznego. Światowy Dzień Wcześniaka w Rudzie Śląskiej potrwa do ok. godz. 13.00.
Przypomnijmy, że od 2011 roku rudzki Oddział Neonatologiczny posiada prestiżowy III stopień referencyjności. To oznacza, że jego lekarze ratują życie i zdrowie najciężej chorych noworodków i wcześniaków z całego Śląska. Na oddziale znajduje się 44 łóżeczek, w tym 27 z inkubatorami. Poziom rudzkiej neonatologii z roku na rok jest coraz wyższy, bo tylko w 2018 r. do szpitala trafiło osiem nowoczesnych inkubatorów i respiratory.