Dzień otwarty Oddziału Psychiatrii Dziennej
W najbliższą środę dla wszystkich zainteresowanych swoje drzwi otworzy Oddział Psychiatrii Dziennej Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. – Chcemy odczarowywać mity, które przez lata tworzono wokół psychiatrii i zwrócić uwagę na trudne tematy dotyczące zdrowia psychicznego – tłumaczy Natalia Lonser, terapeuta zajęciowy na Oddziale Psychiatrii Dziennej. Dzień otwarty zostanie zorganizowany w ramach obchodzonych na Śląsku Dni solidarności z osobami chorującymi psychicznie.
Oddział Psychiatrii Dziennej Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej znajduje się w budynku A Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Bielszowicach. - Oddział będzie ogólnodostępny, zostanie zorganizowana wystawa prac pacjentów, jeżeli pogoda dopisze planujemy grilla i słodki poczęstunek, który przygotują sami pacjenci. Odwiedzający będą mogli porozmawiać z personelem, a także skorzystać z pomiaru ciśnienia i wagi. Planujemy również konkurs z nagrodami – zapowiada Natalia Lonser.
W ramach Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej funkcjonują 2 oddziały zajmujące się zdrowiem psychicznym: Oddział Ogólny Psychiatrii, który powstał w 1973 roku i jest oddziałem stacjonarnym oraz Oddział Psychiatrii Dziennej, który istnieje od 2001 roku. Pobyt w Oddziale Psychiatrii Dziennej trwa 12 tygodni. Bywa również tak, że pacjenci przychodzą na krótsze 4 tygodniowe pobyty diagnostyczne, podczas których ustalana jest specyfika choroby. - Pacjent przychodzi na oddział np. na 4 tygodnie, dostosowujemy farmakoterapię i ewentualnie kierujemy go do innego ośrodka – wyjaśnia Natalia Lonser. – Na Oddziale Psychiatrii Dziennej nie ma ani jednego łóżka – tłumaczy. – Pacjenci przychodzą na godzinę 8.00 i uczestniczą w zajęciach terapeutycznych do godziny 14.00. W naszej ofercie są zajęcia z arteterapii, muzykoterapii czynnej i biernej, jogi, gimnastyka – wymienia. Pacjenci mogą też uczestniczyć w prelekcjach z lekarzem, w zajęciach indywidualnych i grupowych z psychologiem, mają treningi lekowe z pielęgniarką, treningi kulturalne, edukacyjne, umiejętności społecznych, ćwiczenia pamięci i koncentracji uwagi. – Dla naszych pacjentów organizujemy też wycieczki, czy wyjścia kulturalne, np. do MCK – dodaje Lonser. Kontrakt z NFZ pozwala na przyjęcie ok. 15 pacjentów, którymi zajmuje się zespół terapeutyczny, w skład którego wchodzą: lekarz, psycholog, terapeuta zajęciowy i pielęgniarka.
– Do naszego oddziału przyjmowane są osoby np. po kryzysie psychotycznym, cierpiący na depresję, czy chorujący na schizofrenię – mówi doktor Monika Lebda-Wyborna, kierownik Oddziału. - Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, dla każdego ustalamy najlepszy sposób leczenia. Dla niektórych jest to leczenie farmakologiczne, dla kogoś innego psychoterapia indywidualna lub grupowa, terapia zajęciowa, czy rehabilitacja ruchowa – wymienia. Na Oddział Psychiatrii Dziennej przyjmowane są osoby dorosłe. – Nasi pacjenci są w różnym wieku, od 18 roku życia do koło 70-tego – mówi Natalia Lonser. W sumie w tym roku Oddział obsłużył 46 pacjentów, a w skali całego roku pomaga ok. 80 osobom.
Oddział Psychiatrii Dziennej to nie jedyna placówka, która dba o psychiczną równowagę wśród rudzian. W Rudzie Śląskiej Nowym Bytomiu funkcjonuje Poradnia Zdrowia Psychicznego w SP ZOZ Przychodni Specjalistycznej oraz Niepubliczny Specjalistyczny ZOZ Poradnia Ochrony Zdrowia Psychicznego S.C. Tomasz Warakomski, Mariusz Skowron. Istnieje również Przyszpitalna Poradnia Zdrowia Psychicznego działająca przy ul. Głównej 11. W Poradni Zdrowia Psychicznego objęto w tym roku pomocą 2109 osób, w tym udzielono 553 porad psychologicznych, natomiast w poradni niepublicznej objęto pomocą 9026 osób.