Dzień otwarty na psychiatrii
Po raz drugi Oddział Psychiatrii Dziennej Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej zaprasza mieszkańców Rudy Śląskiej na dzień otwarty. W najbliższy piątek 10 października od godz. 9.00 do 12.00 można zobaczyć Oddział, zapoznać się z jego działalnością, a także uzyskać informacje o formach pomocy. Dzień otwarty jest częścią Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.
Oddział Psychiatrii Dziennej Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, który znajduje się przy ul. Głównej 11, już po raz kolejny włącza się do Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców do odwiedzenia naszej siedziby – mówi Natalia Lonser, terapeuta zajęciowy Oddziału. – Podczas dnia otwartego będą udzielane wszelkie informacje dotyczące możliwości leczenia i uzyskania pomocy. – Nasz Oddział zapewnia pomoc osobom po kryzysie psychotycznym, a także osobom z zaburzeniami afektywnymi, organicznymi, jak i z grupy schizofrenii - tłumaczy Natalia Lonser.
Oddział Psychiatrii Dziennej proponuje pobyty 12-to tygodniowe, a także krótkie pobyty diagnostyczne. W ramach hospitalizacji oferuje diagnostykę psychiatryczną i psychologiczną, farmakoterapie, treningi umiejętności społecznych, gimnastykę ogólnorozwojową, relaksację, ćwiczenia z elementami jogi. Na Oddziale organizowana jest również psychoedukacja, konsultacje dla rodzin, arteterapia, muzykoterapia, a także różnego rodzaju treningi, np. kulinarne czy budżetowe.
Oprócz pomocy udzielanej przez Oddział osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą znaleźć wsparcie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Rudzie Śląskiej – Halembie, który funkcjonuje jako dział Ośrodka dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa”. Organizowane są tam m.in. warsztaty z zakresu kształcenia umiejętności społecznych i poznawczych, rozwijania zainteresowań z zakresu rękodzieła, fotografii czy kosmetyki. Na potrzeby osób z dysfunkcją psychiczną działa również Caritas Archidiecezji Katowickiej – Ośrodek „Święta Elżbieta” w Rudzie. Działający tam Środowiskowy Dom Samopomocy przeznaczony jest dla 21 kobiet i mężczyzn, którzy z powodu swej choroby mają poważne trudności w życiu codziennym, wymagają usprawniania fizycznego, psychicznego i społecznego, jak również wsparcia w zaspokajaniu potrzeb życiowych. Do dyspozycji uczestników są 4 pracownie oraz poradnictwo lekarza psychiatry i psychologa.
W 2013 roku w całym województwie na zaburzenia psychiczne leczyło się ogółem 30983, z tego 1143 osób w Rudzie Śląskiej, o 11 osób mniej niż w roku 2012. Najwięcej osób z tej grupy to osoby w wieku 30-64 lata, bo aż 523. W 2013 roku było również leczonych 20 osób z zaburzeniami spowodowanymi używaniem środków psychoaktywnych. W całym województwie było ich 1244, o 163 osoby więcej niż w roku poprzednim.