Dogtrekking w Rudzie Śląskiej
Już po raz drugi właściciele psów wraz ze swoimi czworonogami wyruszą na rudzkie szlaki rekreacyjne. 12 września br. w mieście zostanie zorganizowany dogtrekking. Jego uczestnicy pokonają kilkunastokilometrowy dystans wypełniony zadaniami zręcznościowymi i konkursami. – To ma być przede wszystkim miło spędzony czas. Rodzinna rekreacja – podkreśla Beata Drzymała – Kubiniok, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Fauna”, organizatora wydarzenia.
Dogtrekking rozpocznie się o godzinie 14:00 w pobliżu siedziby Stowarzyszenia Wędkarskiego „Lin” w Kochłowicach (Rybaczówki), a zakończy około godziny 17:00 spotkaniem przy ognisku. W marszu może wziąć udział każdy, kto ukończył 18 lat, bądź 16, ale posiada pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Dzieci i młodzież poniżej szesnastego roku życia mogą startować jedynie pod opieką dorosłych. Organizatorzy określili także, jakie psy dopuszczone zostaną do dogtrekkingu. – W marszu może wziąć udział pies, który ma powyżej 1 roku, ale nie osiągnął 10 lat, chyba że otrzymamy zaświadczenie weterynarza o pozytywnym zdrowiu czworonoga – informuje Beata Drzymała – Kubiniok. - Niedopuszczone zostaną suki w ciąży, do szóstego tygodnia po porodzie, jak i te w okresie rui. Ważne także, aby właściciel posiadał przy sobie aktualne zaświadczenie szczepienia psa przeciwko wściekliźnie, miskę i wodę dla czworonoga oraz otrzymaną od organizatorów kartę uczestnictwa – dodaje.
Do udziału w imprezie zgłosić się można wypełniając formularz na stronie internetowej „Fauny” (www.fauna.rsl.pl), bądź na miejscu, w punkcie organizacyjnym pół godziny przed rozpoczęciem marszu.
Pierwszy dogtrekking w mieście zorganizowano w roku ubiegłym. Impreza towarzyszyła 20-leciu działalności TOZ „Fauna”. Udział w marszu wzięło wtedy około 30 osób. W ramach obchodów odbył się także zlot psiaków adoptowanych, konkurs plastyczny dla dzieci oraz wystawa psów wielorasowych.
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami "FAUNA" powstało w 1994 roku. Priorytet w działalności organizacji stanowi prowadzenie Społecznego Schroniska dla Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu w Rudzie Śląskiej, które istnieje od 1996 roku. Miesięcznie miasto, na podstawie umowy na „Realizację programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Ruda Śląska” na działalność schroniska przekazuje około 40 tys zł. Poza tym instytucja utrzymuje się dzięki pomocy sponsorów, tj. firm oraz osób prywatnych, wspomagających materialnie jej działalność.
REGULAMIN MARSZU
1. Warunki uczestnictwa. W marszu może wziąć udział osoba która:
- wyśle zgłoszenie uczestnictwa wypełniając formularz znajdujący się na stronie internetowej TOZ „FAUNA” (www.fauna.rsl.pl), lub zgłosi się osobiście w punkcie organizacyjnym 30 min. przed rozpoczęciem marszu;
- ukończyła 18 lat lub jest w wieku 16-18 lat i posiada pisemną zgodę rodziców lub prawnych opiekunów na udział w marszu (wiarygodność pisemnej zgody musi zostać potwierdzona telefonicznie, najpóźniej w przeddzień marszu), osoby poniżej 16 roku życia mogą startować tylko pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych;
- każdy uczestnik startuje na własną odpowiedzialność (w przypadku zawodników niepełnoletnich na odpowiedzialność rodziców lub prawnych opiekunów);
- każdy uczestnik marszu odpowiada za szkody poczynione przez siebie lub swojego psa podczas trwania imprezy i ponosi wszelkie związane z tym koszty;
- w marszu dopuszcza się udział jednego zawodnika z maksymalnie dwoma psami;
- podczas trwania całej imprezy uczestnik ma obowiązek trzymania psa na smyczy, zabrania się spuszczania psa;
- zabrania się zmuszania psa do biegu/marszu, każde działanie na szkodę psa (powodujące stres, strach, urazy fizyczne) będzie karane dyskwalifikacją;
- w przypadku, kiedy pies, bądź człowiek nie może kontynuować marszu, należy natychmiast poinformować o tym organizatora.
- w marszu może wziąć udział pies który :
- ma powyżej 1 roku, ale nie osiągnął wieku 10 lat, jeśli pies jest starszy może wystartować po okazaniu zaświadczenia od lekarza weterynarii o braku przeciwwskazań do startu;
- zabrania się startu suk w ciąży, suk do 6 tyg. po porodzie, suk w okresie rui;
- posiada aktualne zaświadczenie szczepienia przeciwko wściekliźnie;
- prowadzony jest na smyczy, w szelkach lub obroży, zabrania się prowadzenia psa w kolczatce oraz w kagańcu.
2. Wyposażenie uczestnika. Każdy uczestnik zawodów zobowiązany jest do posiadania :
- książeczki zdrowia psa z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie;
- miski oraz wody dla psa;
- otrzymanej od organizatorów karty uczestnictwa.
3. Informacje dodatkowe.
- spożywanie alkoholu oraz innych środków odurzających na trasie marszu oraz na terenie imprezy karane będzie dyskwalifikacją i nakazem opuszczenia terenu imprezy.
- zaśmiecanie terenu karane będzie dyskwalifikacją.
- zawodnicy zobowiązani są do sprzątania odchodów po swoim psie na terenie imprezy. Wyjątkiem są kompleksy leśne, w obrębie których nie ma pojemników na śmieci.
- organizator nie ponosi odpowiedzialności za wypadki i szkody powstałe na trasie marszu oraz podczas imprezy, zarówno względem ludzi jak i zwierząt.
- organizator nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy zaginione lub zniszczone w trakcie trwania imprezy.
- brak znajomości regulaminu nie będzie uznawany jako wytłumaczenie jego nieprzestrzegania.
- organizator zastrzega sobie prawo do odwołania imprezy z uwagi na czynniki zewnętrzne np. bardzo złe warunki atmosferyczne.
- uczestnik marszu wypełniając kartę zgłoszeniową akceptuje warunki niniejszego Regulaminu i wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celach promocji i reklamy związanej z działalnością TOZ „FAUNA”.
- organizator i Sędzia Główny zastrzegają sobie prawo do interpretacji niniejszego regulaminu oraz do jego zmian.
FORMULARZ