Czas na Wirek i Czarny Las
Bezpieczeństwo w mieście oraz przyszłość komunikacji publicznej – to tematy, które zdominowały kolejne spotkanie Grażyny Dziedzic z mieszkańcami Rudy Śląskiej. Dziś prezydent miasta spotkała się z mieszkańcami dwóch centralnych dzielnic – Wirku i Czarnego Lasu.
Jedno z pierwszych pytań, jakie padły podczas dzisiejszego spotkania w Szkole Podstawowej nr 8 w Wirku, dotyczyło komunikacji miejskiej, a dokładnie mało komfortowych warunków, w jakich mieszkańcy Rudy Śląskiej podróżują. Jedna z mieszkanek, zwracała uwagę na niebywały brud, jaki panuje, na przykład w tramwajach linii nr 9. – Niestety na chwilę obecną, poza licznymi apelami oraz pismami kierowanymi do KZK GOP, jako zarządcy transportu zbiorowego, nie jesteśmy w stanie nic więcej zrobić - tłumaczyła prezydent miasta Grażyna Dziedzic. „Na tapetę” wrócił także problem wycofanej z obiegu linii autobusowej nr 215.
Szczególną uwagę zwrócono także na problem terenu znajdującego się w rejonie byłego sklepu Hermes. – Dlaczego to jest tak zdemolowane – pytał jeden z mieszkańców zaznaczając, iż miejsce to stało się miejscem „schadzek” osób bezdomnych oraz spożywających alkohol. Jak informował zastępca komendanta Straży Miejskiej Marek Partuś, w budynku tym niejednokrotnie dochodziło do aktów wandalizmu oraz sytuacji karalnych, jednak ze względu na użytkowanie wieczyste związane z tym miejscem, poza interwencjami, więcej nie można było zrobić. – Apelowaliśmy o zabezpieczenie tego budynku, ale bez skutku, tak więc jeżeli tylko ktoś z państwa zauważy coś niepokojącego, prosimy o kontakt – zwracał się do mieszkańców.
Wśród poruszanych tematów znalazły się problemy związane z brakiem bądź złym stanem chodników, zakłócaniem ciszy nocnej, czy też „zadrzewieniem” latarń. Pytano także o aktualną sytuację budynku po szpitalu w Wirku oraz o możliwość zmiany regulaminu użytkowania znajdującego się przy ul. Kolberga toru modelarskiego.
Prezydent miasta, tradycyjnie przedstawiła listę inwestycji oraz robót drogowych, jakie zrealizowano w tym roku w omawianych dzielnicach. I tak, przeprowadzono już remonty nawierzchni jezdni: ul. 1-go Maja od ul. Kokota do CH Plaza, na skrzyżowaniu ul. 1-go Maja i Wyzwolenia, przy ul. 1-go Maja od ul. Nowy Świat do przystanku przed autostradą, ul. 1-go Maja między restauracją „Wiśniowy Sad” a ul. Nowy Świat (pas w stronę Wirku) oraz ul. 1-go Maja na wysokości gazowni (prawy pas w stronę Rudy). Na listopad zaplanowano zakończenie przebudowy ul. Wysokiej, zaś na grudzień - utwardzenie miejsc postojowych przy drodze dojazdowej do budynków 1-go Maja 318-326. W tym roku wykonano także ścieżkę rowerową wzdłuż ul. 1-go Maja.
Wśród realizowanych tego roku inwestycji znalazły się m.in. termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Tołstoja 1, kontynuacja termomodernizacji budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ul. Glinianej 2 wraz z wymianą instalacji elektrycznej, a ponadto opracowanie projektu budowlanego termomodernizacji budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 przy ul. Kałusa 3, utwardzenie nawierzchni terenu przy ul. Joliot - Curie 3 (w ramach budżetu obywatelskiego) oraz wykonanie boiska sportowo – rekreacyjnego przy ul. Katowickiej w ramach programu budowy czterech boisk.
Kolejne z jesiennej serii spotkań prezydent miasta z mieszkańcami, tym razem z mieszkańcami Bykowiny, odbędzie się już w najbliższą środę / 29.10/ o godz. 18:00 w R.O.D. Sielanka.