Header decorative image
Kir Żałobny

Burze, powodzie i wichury - jak radzić sobie z żywiołem?

Burze, powodzie i wichury - jak radzić sobie z żywiołem?

Odpowiedź na to i wiele innych pytań jak zabezpieczyć się na wypadek podobnych sytuacji znajdziemy w poradniku opracowanym przez wydział zarządzania kryzysowego urzędu miasta Ruda Śląska.  Zawarte są w nim m.in. informacje jak zabezpieczyć się przed wichurami czy jak poradzić sobie z powodzią.

ZOBACZ PORADNIK

Pierwszy grzmot oraz błysk pioruna - większość z nas takie przesłanki traktuje jeszcze z przymrużeniem oka. Zamiast słów „przygotujmy się” częściej możemy usłyszeć w takiej sytuacji zapewnienia, że burza jest jeszcze daleko bądź przejdzie bokiem. Zmiany w przyrodzie następują teraz bardzo szybko, już pierwsze grzmoty i błyski to znak, że niedługo możemy znaleźć się w niebezpieczeństwie.

Zanim jeszcze burza zacznie szaleć na niebie, powinniśmy zadbać by w domu znajdował się sprzęt, który okaże się pomocny w okresie zagrożenia, tzn. skompletowana apteczka, latarka, radio oraz zapas baterii. Warto również pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek szkód spowodowanych burzą. Powinniśmy także śledzić prognozy pogody, wcześniejsza wiedza o ewentualnych zmianach pogodowych da nam czas na przygotowanie się. W pierwszej kolejności ważne jest sprawdzenie stanu pomieszczenia, w którym się znajdujemy, przede wszystkim okien i podszycia dachu. Warto również odłączyć z prądu sprzęt elektryczny by nie uległ zniszczeniu. Następnie skupmy się na usunięciu przedmiotów, które mogłyby narobić szkód w razie mocnych ataków wiatru. Pamiętajmy także o naszych pupilach, należy odpowiednio zabezpieczyć miejsca, w których będą się znajdować.

W ekstremalnych warunkach burza i wichura potrafią wyrządzić niewyobrażalne szkody. Nie powinnyśmy wtedy wychodzić na zewnątrz jeżeli nie jest to konieczne. Ważne jest by słuchać komunikatów radiowych i stosować się do zasad, które są w nich przekazywane. W czasie mocnych wiatrów najbezpieczniej jest schować się w środkowych lub najniższych partiach budynku, z dala od oszklonych okien i drzwi. Na wypadek powstania pożaru należy także wyłączyć główny wyłącznik prądu.

Walka z bezwzględnym żywiołem na otwartej przestrzeni wymaga od nas innego podejścia do sprawy. Należy wtedy zadbać o to, by znaleźć się w otoczeniu niskich obiektów. Musimy przyjąć pozycję, która zapewni nam bezpieczeństwo, czyli mocno przylgnąć do podłoża oraz chwycić rękoma kolana. Dobrze też mieć przy sobie plecak lub torebkę, można wtedy stanąć na niej by odizolować się od ziemi.

Gdy burza się już skończy należy skoncentrować się na zorganizowaniu pomocy poszkodowanym, sprawdzeniu instalacji ( gazowej, elektrycznej, wodociągowej i ściekowej) uprzątnięciu i naprawie szkód. Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni niezbędne jest wykonanie fotografii zniszczeń.

Tak gwałtownym zmianom pogodowym mogą towarzyszyć dość obfite opady deszczu, co w wielu przypadkach może prowadzić do powodzi. W takich sytuacjach najlepiej usunąć drogocenne przedmioty z niskich kondygnacji, ważne jest tez zmagazynowanie wody pitnej oraz zabezpieczenie folią lub innymi materiałami urządzeń elektrycznych i zaworów gazowych. Pamiętajmy by nie używać wód gruntowych w gospodarstwie domowym - mogą być one skażone.

Po powodzi należy sprawdzić stan fundamentów, ścian, sufitów, wszystko po to by mieć pewność, że naszemu domu nie grozi zawalenie. Jeśli to możliwe, należy uruchomić ogrzewanie w budynku lub należy skorzystać z przenośnych urządzeń grzewczych.. Zalane studnie, ujęcia wody, łazienki i urządzenia sanitarne należy oczyścić, wysuszyć i odkazić za pomocą wapna chlorowanego, by uniknąć zakażeń chorobami zakaźnymi.

To tylko nieliczne z wielu zdarzeń, z jakimi możemy się zmierzyć w okresie wakacji. Bez odpowiedniej wiedzy jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. By nie stać się jedna z ofiar żywiołu, wskazane było by zapoznanie się zaleceniami zawartymi w poradniku wydanym przez wydział zarządzania kryzysowego.

Niemniej ważna jest znajomość numerów kontaktowych do służb, które będą w stanie udzielić nam niezbędnej pomocy.

Straż Pożarna - 998, 112
Policja - 997
Pogotowie Ratunkowe - 999
Straż Miejska - 986

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter