Biznesmeni w "Inkubatorze" [FILM]
Prawie 40 przedsiębiorców z całego regionu spotkało się dziś w Rudzie Śląskiej, by rozmawiać o przyszłości branży ICT i multimediów. Kolejne śniadanie biznesowe zorganizowane przez Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości było okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Honorowym gościem spotkania był konsul USA do spraw polityczno-ekonomicznych, Andrew Caruso.
- Na Śląsku działa dziesięć tysięcy firm w sektorze IT i multimedialnym - wyjaśnia Joanna Sochacka, prezes Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości. - Te firmy nie wiedzą o możliwościach współpracy, dlatego chcemy im pomóc we wzajemnych kontaktach i rekomendacjach - podkreśla. Okazją do zacieśnienia więzi biznesowych pomiędzy firmami z branży informatycznej i multimedialnej, jest członkostwo w Śląskim Klastrze „Hub Club”. Zdaniem twórców klastra, jest on nie tylko doskonałym narzędziem do podejmowania wspólnych przedsięwzięć z zakresu technologii informatycznych, ale także kreuje nowe możliwości rozwoju gospodarki regionu.
- Myślę, że teraz nadchodzi „złoty okres” dla firm z branży IT - mówiła podczas dzisiejszego śniadania prezes Sochacka. - Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej kładzie szczególny nacisk na wdrażanie nowoczesnych technologii, zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. W województwie śląskim 306 mln złotych jest przewidzianych właśnie na to, żeby wrażać takie produkty i usługi - dodała.
Klaster z Rudy Śląskiej skupia 35 śląskich przedsiębiorców, dwie instytucje otoczenia biznesu oraz dwie śląskie uczelnie - Uniwersytet Śląski oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Jak się okazuje, zainteresowane członkostwem w zrzeszeniu są też firmy spoza regionu, m.in. z Gdańska, Warszawy i Łodzi. Dziś przystąpiło zaś do niego kolejne przedsiębiorstwo z Katowic. – Członkostwo w klastrze daje korzyści z punktu widzenia marketingowego i pozyskania nowych kontaktów handlowych - powiedziała Katarzyna Błaut-Turczyk z firmy 3Soft. - To duża szansa, szczególnie dla średnich firm, które czasem przy dużych przetargach potrzebują wsparcia i dodatkowych referencji. Dzięki Hub Club mamy też możliwość wzięcia udziału w targach, które dla firm, takich jak nasza, są dużym wydarzeniem - dodała.
Spotkania Hub Club dają możliwość nie tylko zbudowania sieci powiązań biznesowych, ale są też okazją do spotkania z ciekawymi osobami. I tak podczas dzisiejszego śniadania członkowie klastra mogli spotkać się z Andrew Caruso, konsulem USA ds. polityczno-ekonomicznych, który mówił o roli rządu Stanów Zjednoczonych w rozwoju innowacji w Polsce. Kolejnym gościem był architekt firmy Microsoft, Tomasz Kopacz, który opowiadał, „jak tworzone są aplikacje w czasach, w których grzechotka ma swój mikroprocesor”. - Chciałbym opowiedzieć o tym, w jakim kierunku zmierza świat, gdzie można szukać inspiracji i jakie nowe produkty można projektować - mówił Kopacz. - Podejrzewam, że większość z nas ma w tej chwili przy sobie trzy procesory, które są kompletnie niepołączone: telefon, tablet czy jakiś laptop. Pytanie, czy tak ma być cały czas, czy już nie najwyższa pora, żeby coś nowego wymyślić - komentował.
Śląski Klaster ICT i Multimediów jest pierwszym tego typu klastrem na Śląsku. Działa od ponad dwóch lat w Rudzie Śląskiej i z powodzeniem zrzesza jednostki naukowe oraz firmy z branży ICT i multimedialnej. Jest to też jedyne zrzeszenie tego typu w Polsce, które znalazło się na mapie międzynarodowej sieci klastrów. - Działalność klastra pokazuje, że Ruda Śląska, nie jest tylko i wyłącznie miastem górniczym. Są w naszym mieście również firmy innowacyjne, które opierając się na potencjale wysoko wykwalifikowanych mieszkańców naszego miasta, z powodzeniem zaczynają sobie radzić nie tylko na rynku krajowym, ale również europejskim, a nawet światowym – uważa prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.
Nazwa klastra nawiązuje do jego misji. Hub, czyli rozdzielnik USB jest narzędziem umożliwiającym niezależne działanie wielu urządzeń jednocześnie. Zapewniając przepływ informacji oraz wspólną platformę, pozwala na przyspieszenie lub ułatwienie procesów. Podobnie klaster zapewnia przestrzeń do pracy oraz przestrzeń porozumienia zarówno między samymi jego członkami, jak i przedsiębiorcami z branży z całego świata. Propagując nawiązywanie kontaktów biznesowych, Śląski Klaster Multimedialny jest więc podobną do huba platformą współpracy. Słowo club definiuje z kolei elitarny charakter instytucji, w której członkostwo jest synonimem innowacyjności i przedsiębiorczości firmy. Misja klastra zawiera się w świeżym podejściu do biznesu, opartym na konstruktywnej konkurencji i propagowaniu innowacji.