Bardzo Piękny Projekt
Na terenie KWK „Pokój” w Rudzie Śląskiej rusza wystawa prac fotograficznych laureata World Press Photo, Rafała Milacha. Ekspozycja będzie nawiązywała do popularnych gazetek zakładowych i będzie prezentowana w gablotkach przed wejściem i na terenie kopalni. Otwarcie wystawy odbędzie się 28 grudnia br. /piątek/ o godzinie 14.00, czyli w momencie, kiedy górnicy po szychcie będą opuszczać kopalnię. Zdjęcia Milacha na terenie rudzkiej KWK „Pokój” można będzie oglądać do końca bieżącego roku.
Wystawa Rafała Milacha jest częścią Projektu Metropolis. Przedsięwzięcie podejmuje próbę zmierzenia się ze stereotypowym wizerunkiem Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz stworzenia współczesnego portretu regionu przy użyciu narzędzi sztuk wizualnych. Otwiera dyskusję artystów wizualnych i dźwiękowych, a sztukę traktuje jako narzędzie poznawcze, a nie realizujące tylko z góry przyjęte założenia. Celem projektu jest odkrywanie równoległych, istniejących obok siebie, miast w mieście, regionów w regionie.
Rafał Milach „Bardzo Piękny Projekt” określa jako „projekt bardziej socjologiczny niż artystyczny, bazujący na wizualnej ankiecie", w której pyta swoich bohaterów o piękno w ich miejscu i czasie, czyli na terenie współczesnego Śląska. Rudę Śląską artysta upodobał sobie nieprzypadkowo. - Wszystko wzięło się z osobistych doświadczeń sprzed 20 lat, kiedy odwiedziłem Rudę Śląską rozwożąc ankiety do różnych zakładów przemysłowych, hut i kopalń – wspomina Rafał Milach. - Było to w listopadzie i do dziś mam przed oczami obraz miasta: czarny śnieg i brudne przedmieścia. Dość przygnębiający widok, nawet jak dla kogoś urodzonego w Gliwicach. Przyjechałem zmierzyć się więc z tym stereotypem i zapytać rudzian o to, co dla nich piękne, atrakcyjne, czym chcą się pochwalić - dodaje.
Bohaterami fotografii Milacha są ludzie nieprzeciętni, którzy z pięknem mają styczność na co dzień, zarówno w sferze prywatnej jak i publicznej. W myśl sentencji „Pokaż mi swoje zdjęcia, a powiem Ci, kim jesteś” Rafał Milach chce na swych fotografiach uchwycić oryginalnych rudzian, którzy na co dzień żyją niekonwencjonalnie. - Chciałbym skonfrontować moje wspomnienia z tym, co myślą i jak postrzegają siebie i swoje miasto współcześni mieszkańcy - podkreśla fotograf.
- Milach unika w swojej pracy sentymentów. Nie znajdziemy też typowych zdjęć, do których przyzwyczaiła nas „fotografia postindustrialna", na swój sposób mitologizująca minione – komentuje Stanisław Ruksza, kurator projektu. - Narracja pracy Milacha zbudowana jest z drobnych historii, detali, czyniące poszczególne opowieści bardziej osobowymi – dodaje.
Rafał Milach (ur. 1978) - pochodzi z Gliwic, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach i ITF w Opawie. Przez ponad 10 lat zajmował się kwestią transformacji w krajach byłego Związku Radzieckiego. Owocem tej pracy jest książka „7 Pokoi" (Kehrer Verlag 2011) oraz liczne eseje. Fotografie Milacha były prezentowane m.in. w MOCA w Szanghaju, Kiyosato Museum of Photographic Art w Japonii czy podczas Rencontres Photogrphiques d'Arles. W ostatnich latach otrzymał m.in. stypendium od Ministra Kultury, Europejski Fundacji Kultury oraz Funduszu Wyszehradzkiego. Nagradzany m.in. na World Press Photo, Pictures of the Year International oraz New York Photo Awards Festival. /www.rafalmilach.com/
Foto: Rafał Milach