Barbórka 2018
Już jutro swoje święto będą obchodzić górnicy. To czas okolicznościowych akademii, podziękowań, a także przyznawania medali i szpad, które są symbolem wolności stanu górniczego. - Wszystkim górnikom i pracownikom rudzkich kopalń życzę wszelkiej pomyślności – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. - Niech święta Barbara chroni was na każdej szychcie, błogosławi szczęściem w życiu rodzinnym, dostatkiem i zdrowiem – dodaje. Warto przypomnieć, że święta Barbara jest również patronką Rudy Śląskiej.
Tradycyjną Barbórkę będzie świętować blisko 8 tys. pracowników rudzkich zakładów górniczych. – W Dniu Górnika chylę czoło przed waszą trudną, niebezpieczną pracą, która zapewnia bezpieczeństwo energetyczne kraju i dobrobyt naszemu regionowi – mówi prezydent Dziedzic. – Cieszę się, że ten dzień na Śląsku obchodzony jest nadal w tradycyjny sposób. To spuścizna będąca ważną częścią naszej historii, tożsamości i kultury – podkreśla. Oficjalna akademia okolicznościowa odbędzie się w poniedziałek, 3 grudnia o godz. 16.00, w Domu Kultury w Bielszowicach.
Jednak Barbórka to przede wszystkim wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. To właśnie do niej zwracają się górnicy z prośbą o opiekę i bezpieczne szychty. 4 grudnia w każdej kopalni załoga zbiera się w cechowni przed figurą św. Barbary. Jest modlitwa, złożenie kwiatów i życzenia. Następnie pochód górników wraz z orkiestrą górniczą i sztandarami przechodzi do kościoła parafialnego.
W Bielszowicach zbiórka załogi i kierownictwa w cechowni odbędzie się o godz. 9.00, a msza św. w kościele p.w. św. Marii Magdaleny odbędzie się o godz. 10.00. Podobnie będzie w Ruchu „Pokój”: zbiórka w cechowni zaplanowana jest na godz. 9.00, a msza św. odbędzie się w kościele p.w. św. Wawrzyńca i Antoniego o godz. 10.00. Z kolei górnicy Ruchu „Halemba” zbiorą się w cechowni o godz. 10.00, a msza św. będzie odprawiana w kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej o godz. 11.00.
Dzień Górnika to nie tylko święto pracowników zakładów górniczych. Jest on obchodzony przez całe rodziny, które dziękują świętej Barbarze za opiekę podczas niebezpiecznej i trudnej pracy. – W moim domu Barbórka była jednym z najważniejszych dni w roku – wspomina Anna. – Mieszkam w Bielszowicach, gdzie zawsze w tym dniu budzi nas orkiestra KWK „Bielszowice”. Do dziś pamiętam, jak tata co roku wracał z karczmy z pięknym kuflem, często wypełnionym piwem – mówi.
Zakłady górnicze, które funkcjonują w Rudzie Śląskiej, od lipca 2016 roku tworzą KWK „Ruda”. Powstała ona z połączenia kopalni „Bielszowice”, „Halemba” oraz „Pokój”. Zatrudnionych jest w niej około 6,5 tysiąca osób, z czego ponad 5 tysięcy „pod ziemią”. Na terenie miasta w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. działają jeszcze 3 zakłady postawione w stan likwidacji: KWK „Makoszowy”, KWK „Pokój I” oraz KWK „Śląsk”.
KWK „Ruda” należy do Polskiej Grupy Górniczej, którą tworzą również kopalnie: KWK ROW, KWK Piast-Ziemowit, KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Murcki-Staszic, KWK Mysłowice-Wesoła oraz KWK Wujek. Jednostkami PGG są również: Oddział Zakład Elektrociepłownie, Oddział Zakład Informatyki i Telekomunikacji w Rybniku, Oddział Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych i Oddział Zakład Remontowo-Produkcyjny w Bieruniu oraz Oddział Zakład Produkcji Ekopaliwa w Woli.