Bądź odpowiedzialnym właścicielem! Zaczipuj psa!
Już prawie 2,5 tys. rudzkich czworonogów wzięło udział w akcji czipowania psów! W tym roku magistrat planuje oznakować kolejnych 700. – Na ten cel w tym roku przeznaczymy około 10 tys. zł. Akcja prowadzona jest w całości z pieniędzy miasta. Właściciel czworonoga nie ponosi żadnych kosztów związanych z czipowaniem – przypomina Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa.
Po zaczipowaniu dane właścicieli czworonogów umieszczane są w międzynarodowej bazie SAFE-ANIMAL, która jest największą i najbardziej rozpowszechnioną w Polsce bazą oznaczonych psów. Korzystają z niej największe miasta w Polsce (m.in. Warszawa, Poznań, Łódź, Świnoujście, Białystok, Przemyśl), jak i miasta sąsiadujące z Rudą Śląską (m.in. Chorzów i Bytom). Baza należy do European Pet Network w Brukseli, która sukcesywnie przesyła dane do europejskiej ewidencji zaczipowanych zwierząt. Dzięki temu można szybko ustalić właściciela zagubionego zwierzęcia.
Na terenie Rudy Śląskiej bezpłatnie zaczipować można psa w ośmiu przychodniach i gabinetach weterynaryjnych. Zabieg jest szybki i nie wywołuje uczucia dyskomfortu czy reakcji alergicznej, nie wpływa także w żaden sposób na aktywność psa. – Do naszej przychodni tygodniowo zgłasza się 30 - 40 osób, by zaczipować swojego czworonoga – mówi Marta Markowska, lekarz weterynarii z Przychodni dla Zwierząt Grzegorz Kocot. – Czipowanie jest szybkie, trwa 10 – 15 sekund. Czip umieszczany jest na stałe i nie ma możliwości, by wypadł – tłumaczy. Gdy zagubiony pies trafi w ręce służb porządkowych, do schroniska, czy weterynarza, po przyłożeniu czytnika w miejscu zaczipowania wyświetli się numer, który po wprowadzeniu do bazy danych pozwoli ustalić adres oraz nr telefonu właściciela. – Pamiętajmy, że czip nie działa jak GPS - nie możemy dzięki niemu namierzyć zagubionego psa, tylko zidentyfikować właściciela – przypomina Markowska.
Z bazy korzystają także schroniska dla zwierząt, w tym rudzkie schronisko prowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”. – Obok prowadzenia programów edukacyjny w szkołach i przedszkolach oraz sterylizacji i kastracji zwierząt, czipowanie psów jest jedną z głównych przyczyn malejącej liczby zwierząt w naszym schronisku – tłumaczy Beata Drzymała – Kubiniok, kierownik schroniska.
Czipowanie jest jednym z zadań wynikających z „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta”. W Rudzie Śląskiej akcja realizowana jest od 2013 r.
Czipowanie odbywa się w następujących placówkach:
1) Gabinet Weterynaryjny „RUDVET” w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach przy ul. Edmunda Kokota 137 lok.2,
2) Gabinet Weterynaryjny im. Kota Arnolda w Rudzie Śląskiej – Bykowinie przy ul. Bocianów 8,
3) Przychodnia Weterynaryjna „NOVA” w Rudzie Śląskiej – Wirku przy ul. 1 Maja 313,
4) Przychodnia Weterynaryjna „PasjoVet” S.C. w Rudzie Śląskiej – Wirku przy ul. Pawła Kubiny 20,
5) Przychodnia Weterynaryjna w Rudzie Śląskiej – Halembie przy ul. 1 Maja 57,
6) Przychodnia Weterynaryjna w Rudzie Śląskiej – Orzegowie przy ul. Jana Kilińskiego 4,
7) Rudzkim Centrum Weterynarii Małych Zwierząt Kick Rabsztyn Spółka Partnerska w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu przy ul. Czarnoleśnej 17,
8) Przychodnia Weterynaryjna, Śląskie Centrum Weterynarii w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach przy ul. Ignacego Łukasiewicza 30.