Header decorative image
Kir Żałobny

Aquadrom pionierem dostępności!

Grafika z napisaem Aquadrom bez barier.

Uwaga! Część wydarzenia związana z oficjalnym otwarciem komfortki rozpocznie się o godz. 13:00.

 

W niedzielę, 25 maja, Aquadrom w Rudzie Śląskiej jako jeden z pierwszych aquaparków w Polsce otworzy komfortkę – specjalistyczne pomieszczenie sanitarno-pielęgnacyjne dla osóbz głęboką niepełnosprawnością. Tego dnia odbędzie się także Dzień Otwarty. W godzinach 9:00 – 16:00 osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym będą mogły skorzystać z obiektu bezpłatnie – w zamian za swoją opinię i wskazówki dotyczące dostępności.

Aquadrom nieustannie podejmuje działania mające na celu zwiększenie dostępności swojej oferty dla osób z różnymi potrzebami. Otwarcie komfortki jest kolejnym, ważnym krokiem w tym kierunku. To miejsce, które spełnia realne potrzeby – wyposażone w podnośnik, leżankę, system przywoławczy, środki higieniczne i przestrzeń do przewijania oraz przebrania osób z głęboką niepełnosprawnością. Dla wielu opiekunów i ich bliskich to warunek konieczny, by móc bezpiecznie korzystać z obiektów publicznych – także tych rekreacyjnych.

Aquadrom jest jednym z pierwszych w Polsce aquaparków, który wdraża to rozwiązanie w sposób trwały i kompleksowy. Otwarcie komfortki to element większego projektu pod nazwą „Aquadrom bez barier”. To projekt, który stawia na dialog z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami. Jego częścią jest również przygotowanie do złożenia wniosku o dofinansowanie z funduszy unijnych – w ramach programu „Dostępna pływalnia i zajęcia dla osób ze szczególnymi potrzebami”.

– To niezwykle ważne, że w naszym mieście powstają rozwiązania, które realnie zmieniają życie mieszkańców z niepełnosprawnościami – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.
- Komfortka w Aquadromie to nie tylko symbol dostępności, ale konkretna odpowiedź na potrzeby tych, którzy dotąd mogli czuć się wykluczeni. Z pozoru to tylko jedno pomieszczenie, ale dla wielu rodzin to różnica między pójściem na basen a zostaniem w domu – dodaje.

Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Fundacją Nieodkładalni z Gliwic. Tego dnia, w godzinach od 9:00 do 16:00, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym będą mogły wejść do Aquadromu bezpłatnie. W zamian organizatorzy proszą o wypełnienie krótkiej, anonimowej ankiety, w której goście będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami, potrzebami i pomysłami na dalsze usprawnienia.

– Pomysł na komfortkę nie wziął się z projektu czy raportu. To była rozmowa z Panią Agnieszką – Mamą Pawełka – która powiedziała nam wprost, że bez takich udogodnień ich rodzina nie może w pełni bezpiecznie korzystać z basenu – mówi Ryszard Osmulski-Gross, Prezes Aquadromu. – To był moment, który otworzył nam oczy. Komfortka to nie luksus. To podstawowa potrzeba – dla kogoś codzienna walka o normalność. Nie wahaliśmy się. Chcemy, żeby Aquadrom był miejscem, gdzie każdy – naprawdę każdy – może poczuć się komfortowo, godnie i bezpiecznie. To nasz pierwszy krok. Ale zdecydowanie nie ostatni - tłumaczy Prezes Aquadromu.

W programie wydarzenia:
•    Warsztaty Fundacji Nieodkładalni: „Jak bezpiecznie wprowadzać osobę
z niepełnosprawnością do strefy basenowej”
•    Tor przeszkód w holu, imitujący bariery dnia codziennego
•    Wystawa społeczna autorstwa „Dwoje do poprawki”
•    Punkt informacyjny z ankietami i konsultacjami

Aquadrom to obiekt wyposażony już dziś w windy, szatnie i toalety dla osób z niepełnosprawnością,  a także strefę relaksu, która może służyć odpoczynkowi także osobom z niepełnosprawnościami - z dala od aquaparkowego zgiełku. Teraz, dzięki komfortce i planowanemu udziałowi w programie unijnym, Aquadrom stawia na pełną dostępność.

Park Wodny Aquadrom funkcjonuje w Rudzie Śląskiej od 2012 r. Jest podzielony na  trzy strefy: Rekreacji, Sportu i Saunarium,  z których każda wyróżnia się na swój sposób, dając  możliwość aktywnego spędzenia czasu wolnego całej rodzinie.

Na gości czeka w parku sześć zakręconych zjeżdżalni, rwąca rzeka, sztuczna fala, niecka z wodnymi masażami, kilka jacuzzi, specjalna strefa dla dzieci, Mokry Bąbel, czyli wielka nadmuchiwana piłka zwieńczona gejzerem tryskającym wodą,  siedmiometrowa tuba dla płetwonurków, a także różnorodne sauny, w tym jedna z największych i najnowocześniejszych  na Śląsku.

Oprócz możliwości saunowania i korzystania ze Strefy Rekreacji i Sportu w swej ofercie Aquadrom posiada także  szereg zajęć dodatkowych - począwszy od nauki pływania, przez kursy nurkowe, wodne urodziny dla dzieci, aż po zajęcia aqua aerobicu. Warto wspomnieć, iż w Aquadromie znajduje się nowatorski basen z ruchomym dnem. W praktyce oznacza to, że jego dno można wypłycić np. do głębokości 60 cm, dzięki czemu  szczególnie  najmłodsi, mogą czuć się pewniej
w wodzie,  stopniowo  przyzwyczajając się  do coraz większych głębokości.

 

Grafika zapowiadająca dzień otwarty w Aquadromie.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter