710 lat Orzegowa
W najbliższą sobotę, 7 marca, zainaugurowane zostaną obchody 710—lecia Orzegowa. Z tej okazji organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, które przypomną mieszkańcom o pięknie tej dzielnicy. – Nasz Orzegów to taki drogocenny klejnot, który potrzebuje szlifów, odnowienia, rewitalizacji i przywrócenia mu właściwego miejsca na mapie atrakcji naszego regionu – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.
W sobotę, o godz. 17.00 w Galerii „Czapla” działającej w ramach Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów” odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Orzegów wczoraj i dziś – dwa w jednym”. – Większość widokówek, które zostaną zaprezentowane na tej wystawie została wydana przez 1922 rokiem – mówi Bogusław Poważa. - Nie zabraknie także paru egzemplarzy, które były w obiegu w latach wojennych. Wydawcami widokówek byli najczęściej miejscowi przedsiębiorcy, którym służyły za reklamę. – Większość z nich znalazło się na wystawie dzięki Katarzynie Nawrot. Są one dziedzictwem po jej krewnym Paulu Rotherze, który osobiście fotografował Orzegów, a ze zdjęć tworzył pocztówki – mówi Bogusław Poważa. Na wystawie pokazane zostaną również fotomontaże stworzone przez Bogusława Poważę z połączenia starych widokówek i zdjęć dawnego Orzegowa z dzisiejszymi fotografiami. – Dzięki fotomontażowi na jednym zdjęciu widzimy jednocześnie obiekty i budynki, które już nie istnieją wraz z obecnym widokiem tego miejsca – wyjaśnia autor. Ciekawostką będą prace nazwane „Odlotowy Orzegów” pokazujące tę „Najbardziej Kultową Dzielnicę” z przymrużeniem oka. Na wystawie znajdą się również zdjęcia współczesnego Orzegowa autorstwa Bożeny Żyłki i Andrzeja Półtoraja.
O historii Orzegowa, przede wszystkim w okresie lat dwudziestych ubiegłego wieku, będzie można posłuchać 23 marca i 29 kwietnia na wykładzie i wystawie Krzysztofa Gołąba „Plebiscyt na Górnym Śląsku – mity i prawda historyczna” oraz „Historia Orzegowa”. W maju organizatorzy przygotują obchody Święta Powstańców. Z kolei na czerwiec planowany jest festyn w Szkole Podstawowej nr 36 (1 czerwca) oraz rozgrywki rugby (6-7 czerwca). Wrzesień i październik to czas kolejnych wystaw prac artystycznych m.in. członków „Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury”. Będziemy mogli oglądać uwiecznione w pracach rody orzegowskie. Natomiast 1 listopada br. odbędzie się akcja uzupełniania ewidencji zabytkowego Starego Cmentarza i wystawa „Rody Orzegowskie” bezpośrednio na miejscu pamięci. Planowane są także turnieje piłkarskie i spacery po Orzegowie.
Przypomnijmy, że Orzegów został wymieniony po raz pierwszy w dokumencie z 1305 roku, w którym niejaki Marcin z Orzegowa występuje w roli świadka. Początkowo wieś rozrastała się wzdłuż obecnej ul. Bytomskiej. Dopiero w XX wieku powstała część rozbudowana wokół kościoła, był to tzw. "Nowy Orzegów". Obszar Orzegowa był określany jako dobra rycerskie. Istniał tu dwór. Właścicielami byli między innymi: Gierałtowscy, baron von Voglar. W 1826 roku cały Orzegów wykupił Karol Godula. Herbem gminy był herb rodowy rodziny von Schaffgotsch. Pierwsza szkoła powstała tutaj w 1858 r. Kaplica w Orzegowie powstała w szkole w roku 1882, a cmentarz w 1896. W latach 1894-95, dzięki wsparciu rodziny Schaffgotschów, wybudowano kościół pw. św. Michała Archanioła. Orzegów przyłączono do Rudy w 1951 roku, a wraz z Rudą została włączona jako jedna z dzielnic do Rudy Śląskiej w 1959 roku.
Inicjatorem obchodów 710-lecia Orzegowa jest Towarzystwo Miłośników Orzegowa. Współorganizatorami są: Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów”, Stowarzyszenie „Nasz Orzegów”, Orzegowska Grupa Twórców Kultury, Miasto Ruda Śląska i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.