Schabowy w jabłkach smakiem września

2020-10-13

Kotlety schabowe pieczone z jabłkami smakiem września w konkursie kulinarnym rudzkiego magistratu. Hasłem październikowej odsłony konkursu jest papryka. Pomysły na danie z wykorzystaniem tego warzywa można przesyłać do końca miesiąca.

Przepisem na schabowy pieczony w jabłkach podzieliła się pani Barbara Podgórska. Okazuje się, że nie tylko kaczka doskonale odnajduje się w towarzystwie tych owoców. Zaletą tego dania jest smak soczystego kotleta, ale też znacznie krótszy czas pieczenia niż tradycyjnej kaczki w jabłkach.

- Kontynuujemy kulinarną zabawę z rudzkim magistratem. Obok głównej nagrody, którą jest publikacja zwycięskiego przepisu w kalendarzu na przyszły rok, laureaci poszczególnych miesięcy otrzymują w tej edycji książkę kulinarną pt. „Nastoletnie wypiekanie. Pyszne i fit” autorstwa Justyny Dragan – mówi Iwona Małyska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Do końca października można przesyłać do rudzkiego magistratu przepisy na dania z wykorzystaniem papryki. – To bogate w witaminy warzywo jest bardzo popularne w kuchniach niemal całego świata. Papryka jest niskokaloryczna, a przy tym dostarcza wielu składników odżywczych. Warto mieć ją w swoim domowym menu na stałe – mówi Iwona Małyska. Receptury na paprykowe potrawy można wysłać drogą mailową na adres media@ruda-sl.pl z dopiskiem „Rudzkie Smaki” do 31 października.

Kotlety schabowe pieczone z jabłkiem

Składniki:

6 kotletów schabowych,

1 łyżeczka gotowej przyprawy do mięsa,

2 jabłka,

50 ml białego wina wytrawnego,

sól, pieprz czarny mielony,

olej do smażenia.

Kotlety rozbijamy delikatnie tłuczkiem, nacieramy przyprawą do mięsa i smażymy na gorącym tłuszczu przez około 5 minut.  Przekładamy do naczynia żaroodpornego, przyprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Jabłka obieramy ze skórek, kroimy na plastry, układamy na mięsie. Przykrywamy naczynie, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180°C. Po 15 minutach pieczenia wlewamy wino i pieczemy przez 30-40 minut do miękkości mięsa.