Jeszcze 1000 km do celu

2013-09-30

Ponad 500 km w ciągu 7 dni przebiegł rudzki ultramaratończyk August Jakubik, który dokładnie tydzień temu wyruszył w biegową pielgrzymkę z Rudy Śląskiej do Watykanu. Wyzwaniem tym chce uczcić 35. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. – Czuję się dobrze, a pokonywanie kolejnych kilometrów jeszcze bardziej mnie mobilizuje i przybliża do osiągnięcia celu – komentuje August Jakubik.

Rudzki ultramaratończyk w tydzień od rozpoczęcia biegu przebiegł wszystkie polskie i słowackie odcinki trasy oraz dotarł już do Austrii, gdzie czekają go teraz pierwsze z najcięższych etapów. – Dzisiaj na trasie pojawią się już większe podbiegi, dodatkowym utrudnieniem jest też nieprzerwanie padający od wczoraj deszcz i niska temperatura, która nie przekracza kilku stopni - relacjonuje August Jakubik. Sytuacja ta jednak nie przeraża doświadczonego zawodnika, który jest pełen nadziei i optymizmu. – Każdy pokonany kilometr przybliża mnie do Watykanu i dodaje mi to dodatkowych sił i motywacji. Dodatkowo spotykani na trasie czy to Austriacy, czy nasi rodacy pozdrawiają mnie życząc wielu sił i wytrwania – mówi Jakubik.

Rudzki ultramaratończyk zwraca uwagę na ciepłe i miłe przyjęcie bez względu na to, gdzie akurat przebiega. - W Zwardoniu czekała na mnie młodzież z miejscowej szkoły oraz kapela góralska, która zagrzewała mnie do biegu. Mile zaskoczyła mnie również słowacka policja, która eskortowała mnie przez całą Bratysławę, aż do granicy z Austrią - podkreśla rudzianin.

Każdego dnia August Jakubik rusza w trasę o 9.00 i biegnie do 17.30. – Traktuję to jak kiedyś szychtę na kopalni – mówi biegacz. – Tak jak tam około południa robię sobie przerwy na drugie śniadanie - dodaje. Zabezpieczający bieg samochód techniczny przystaje co 5 kilometrów, aby zawodnik mógł się napić lub skorzystać z drobnych przekąsek. Codziennie rudzki ultramaratończyk spala 8 tys. kalorii na sam bieg.

W Austrii na Augusta Jakubika czekają jeszcze 4 trudne etapy. W sobotę 5 października powinien przekroczyć granicę z Włochami, wtedy też do pokonania zostanie mu jeszcze dystans ponad 700 km. Do Watykanu ultramaratończyk chce dobiec 16 października, w dniu w którym upłynie 35 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża.

August Jakubik jest medalistą Mistrzostw Polski w biegu 24-godzinnym oraz 10-krotnym reprezentantem Polski na Mistrzostwach Europy i Świata w biegu 24-godzinnym. Do niego należy rekord Polski w biegu 48-godzinnym - 370 km 381 m. W swojej karierze przebiegł 134 maratony. Co roku organizuje w Rudzie Śląskiej Międzynarodowy Bieg 12-godzinny, na który przyjeżdżają najlepsi biegacze ultra z kraju i zagranicy. W 2012 roku wraz z Mariuszem Szostakiem zrealizował projekt „42 maratony w 42 dni”.

W latach 1993, 1998 i 2003 prowadził Pokojowe Sztafety Biegowe do Watykanu, zakończone spotkaniami z Janem Pawłem II. W 2008 uczestnicy sztafety pobiegli na grób papieża. Po śmierci Jana Pawła II August Jakubik zainicjował sztafetę „Śladami Błogosławionego Jana Pawła II”, która co roku 16 października pokonywała trasę z Rudy Śląskiej do Wadowic, po drodze przybiegając do miejsc, które mają związek z Ojcem Świętym.

August Jakubik włączył się również w propagującą rekreację i sportowy tryby życia akcję „Sportowa Ruda”, która jest jedną z odsłon kampanii promocyjnej miasta, prowadzonej pod hasłem „Atrakcyjna Ruda”. W marcu rozpoczął zajęcia biegowe z uczniami rudzkich szkół, podczas których wyłoniona została grupa młodzieży, która towarzyszyła rudzkiemu ultramaratończykowi na pierwszych kilometrach biegu do Watykanu.

Trasa biegu Augusta Jakubika