15 lat „Nereusza”!

„Nulla dies sine linea” – ani jeden dzień nie może upłynąć, aby nie uczynić czegoś dobrego – te słowa Filipa Neri, od 15 lat towarzyszą członkom Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza w Rudzie Śląskiej. W najbliższą niedzielę rudzki „Nereusz” obchodzi swoje 15-lecie.
Z tej okazji 15 czerwca o godz. 16:00 Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza zaprasza na uroczystą mszę św., tort urodzinowy oraz zabawy dla dzieci do parafii Bożego Narodzenia w dzielnicy Halemba. Mszy świętej przewodniczyć będzie ks. abp Wiktor Skworc.
– Niekonwencjonalne pomysły, ogromne zaangażowanie i otwarcie na drugiego człowieka – wszystko to sprawia, że stowarzyszenie jest organizacją bardzo popularną i cenioną w Rudzie Śląskiej – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. Nie sposób wymienić wszystkich działań i projektów realizowanych przez Nereusza. Działalność stowarzyszenia skupia się przede wszystkim na pomocy dzieciom i młodzieży, ale obejmuje również dorosłych i całe rodziny. - Bardzo długo dojrzewaliśmy do tego, by rozpocząć pracę z rodzinami i zdecydować się, by towarzyszyć nie tylko dzieciom, ale również ich rodzicom. Na przestrzeni kilku lat udało się wypracować konkretne formy wspierania rodzin – mówi Alina Szulirz, przewodnicząca Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza.
Bardzo ciekawym i udanym pomysłem okazał się ubiegłoroczny wyjazd wakacyjny dla dzieci i rodziców w roli kadry opiekunów. – Chcieliśmy by dorośli choć na kilka dni przestali się martwić brakiem jedzenia, ubrań czy lekarstw, by przytulili swoje dzieci, a one były dumne ze swoich rodziców i mogły cieszyć się ich bliskością – podkreśla Alina Szulirz. Pomysł do przeprowadzenia akcji „Nigdy nie byłem z mamą na wakacjach...” wziął się z braku niezbędnych środków na zorganizowanie dzieciakom możliwości wakacyjnego wypoczynku. - Nie wystarczyło na zatrudnienie kucharza, sprzątaczki, pielęgniarki i wychowawców. Postanowiliśmy do tych ról zaprosić rodziców – mówi Alina Szulirz, przewodnicząca Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza. Dzięki tej inicjatywie, dzieci mogły wyjechać i spędzić wakacje ze swoimi rodzinami, a dorośli, osadzeni w ważnych i odpowiedzialnych rolach, przy wsparciu profesjonalistów - wolontariuszy mieli okazję zdobyć przełomowe dla nich doświadczenia, takie jak bycie blisko swoich dzieci, w pięknym miejscu, w ważnej roli oraz nawiązać relacje ze swoimi dziećmi.
„Razem raźniej! Program integracji i aktywizacji międzypokoleniowej” to nowy projekt realizowany od maja br. przez Stowarzyszenie. Jest skierowany do osób po sześćdziesiątym roku życia, mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy nie pracują np. są na rencie lub emeryturze. Jego celem, oprócz wzrostu aktywności seniorów jest rozwój współpracy międzypokoleniowej. W dzielnicach Ruda i Halemba odbywają się cotygodniowe spotkania „przy kawie” i zajęcia ruchowe, a po wakacjach ruszy kurs komputerowy. Ciekawym elementem tego projektu są wspólne przedsięwzięcia seniorów z dziećmi i młodzieżą. Z okazji Dnia Dziecka najmłodsi mogli na przykład obejrzeć przygotowane przez seniorów przedstawienie „Czerwony kapturek”, a na co dzień mogą liczyć na ich pomoc w nauce lub czytanie bajek. Młodzież asystować będzie seniorom podczas wyjazdów oraz kursu komputerowego.
Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza działa w Rudzie Śląskiej od 1999 roku. Od roku 2005 posiada status organizacji pożytku publicznego. Pomaga dzieciom i rodzinom, których życie przepełnione problemami staje się nie do zniesienia. Wspiera młodzież, poszukującą sensu i pomysłu na swoje życie. Otacza troską seniorów dostarczając im niezliczoną ilość dowodów na to, że są niezastąpieni.
Obdarowany przez nich pomocą człowiek zaciąga zobowiązanie, że niezwłocznie pomoże komuś, kto też jest w potrzebie (w myśl hasła: doświadczyłeś dobra - podaj dalej...). Dlatego dzieci z placówek „Nereusza” odwiedzają staruszków w ich domach ofiarowując upieczone przez siebie słodkości i dobre słowo. Ich rodzice grają przedstawienia by pomóc komuś, kto w pożarze stracił cały dobytek. Młodzież tworzy teledysk i kwestuje na cmentarzach by wesprzeć budowę hospicjum, a seniorzy pomagają dzieciom w nauce i uczą je grać w szachy.
„Nereusz” tworzy przestrzeń, w której ludzie, niezależnie od wieku odkrywają swój potencjał, odzyskują godność i nadzieję.
Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza prowadzi dwie świetlice i ognisko dla 123 dzieci, trzy kluby dla 90 – osobowej grupy młodzieży, dwa kluby rodzica skupiające 35 rodzin oraz dwa kluby seniora dla 70 osób. Ponadto Stowarzyszenie udziela porad obywatelskich oraz organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży oraz przeprowadza wiele inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego.