11 listopada w Rudzie Śląskiej
Zbliża się 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To listopadowe wydarzenie rudzianie tradycyjnie uczczą na sportowo, biorąc udział w XX już Biegach Niepodległości. Tego dnia nie zabraknie także mszy św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców miasta. – Chcemy oddać hołd tym wszystkim, którzy polegli w walce o wolność naszego kraju – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.
Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej rozpocznie się o godzinie 10.00 w Sanktuarium św. Józefa w dzielnicy Ruda. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz uczestników oraz pocztów sztandarowych na ul. Piastowską pod pomnik Wincentego Janasa, polskiego nauczyciela, oraz działacza narodowego. – W ubiegłym roku wiązankę kwiatów złożyliśmy w miejscu upamiętniającym powstańców śląskich. Tym razem udamy się pod pomnik człowieka, który przypłacił życiem krzewienie polskości wśród młodych rudzian w chwilach szczególnie trudnych dla Śląska – tłumaczy prezydent miasta.
Tego samego dnia w dzielnicy Halemba na trasach przełajowych przy Szkole Podstawowej Nr 15 odbędą się po raz dwudziesty Biegi Niepodległości. Zawodnicy rywalizować będą w kilku kategoriach wiekowych, na 3 różnych dystansach /3, 6 i 11 km/. – Biegi upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są wspaniałym połączeniem postaw patriotycznych z propagowaniem ruchu oraz zdrowego trybu życia – podkreśla ultramaratończyk August Jakubik, jeden z organizatorów biegu. Oprócz zmagań biegowych wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w marszu nordic walking.
Po raz pierwszy bieg z okazji Święta Niepodległości w Rudzie Śląskiej został zorganizowany w 1994 r., a jego inicjatorem był Henryk Kopeć, medalista Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce, zawodnik, a później trener i kierownik sekcji lekkiej atletyki w KS „Pogoń" Ruda Śląska. Zawody organizowane 11 listopada obecnie należą do największych imprez tego typu w naszym regionie. Każdego roku udział w biegu bierze kilkaset osób, wśród których nie brakuje całych rodzin, nawet z małym dziećmi. Tegoroczne zmagania rozpoczną się o godz. 10:30, zaś zapisy przyjmowane będą od godz. 9:00 (regulamin imprezy http://mosir.rsl.pl/obrazki/cms/7709.zalaczniki.pdf).
11 listopada także Kabaret Rak będzie obchodził swoje coroczne święto. O godz. 18.00 w świeżo zmodernizowanym budynku Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty rozpocznie się gala, podczas której osobom szczególnie zasłużonym dla Śląska wręczone zostaną „Hanysy”, czyli dwukilogramowe statuetki z brązu. Laureatami ubiegłorocznych „Hanysów” były osoby oraz instytucje zasłużone dla naszego regionu za działalność medialną oraz kulturalną - Marcin Wyrostek, Marcin Kindla, Krystyna Doktorowicz, Radio Katowice, Bractwo Kurkowe, grupa VOX, Filharmonia Śląska oraz Sfera TV.