Projekty infrastrukturalne
Miasto uzyskało dotację z Unii Europejskiej na projekt „Wielki Piec Huty Pokój - Centrum Transformacji w Rudzie Śląskiej”.
Projekt polega na zagospodarowaniu terenów i obiektów na terenach poprzemysłowych, zdewastowanych i zdegradowanych „Huty Pokój” na cele kulturalne, środowiskowe, społeczne, edukacyjne.
W ramach projektu przewidziano przebudowę i rozbudowę zespołu obiektów polegającą na:
- budowie obiektu wejściowego wystawowego,
- przebudowie i zmianie sposobu użytkowania obiektu dawnej sterowni i maszynowni na obiekt wystawowy wraz z budową instalacji wewnętrznych,
- przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budowli dawnej rampy na budynek usługowy z funkcją wystawową wraz z budową instalacji wewnętrznych,
- zabezpieczeniu i udostępnieniu części budowli dawnej huty dla zwiedzających,
- realizacji zagospodarowania terenu z budową parkingów, ogrodzenia, obiektów małej architektury, urządzeniem zieleni,
- wyposażeniu obiektu.
Obiekt będzie służył w szczególności mieszkańcom miasta i regionu, jak również będzie dostępny dla wszystkich chętnych z kraju i zagranicy.
Wartość projektu: 98 182 533,31 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 66 209 161,84 zł
Wysokość wkładu z budżetu państwa: 9 474 246,52 zł
Miasto Ruda Śląska uzyskało dofinansowanie na projekt "Budowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej od ul. Bielszowickiej do autostrady A4"
Projekt polega na budowie odcinka trasy N-S od ulicy Bielszowickiej do połączenia z autostradą A-4 w ciągu ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej, obejmującego budowę drogi wojewódzkiej o długości ok. 690 m, budowę chodników i ścieżek rowerowych, montaż oświetlenia, wykonanie systemu zarządzania ruchem, budowę elementów systemu odwodnienia, montaż ekranów akustycznych.
Na realizacji projektu skorzystają mieszkańcy miasta oraz regionu, głównie kierowcy oraz rowerzyści, a także przedsiębiorcy zainteresowani terenami inwestycyjnymi zlokalizowanymi wzdłuż trasy N-S.
Celem projektu jest utworzenie bezkolizyjnego połączenia Drogowej Trasy Średnicowej z autostradą A4. Realizacja inwestycji przyczyni się zatem do poprawy bezpośredniego dostępu do dwóch głównych szlaków drogowych województwa. Zwiększy się także dostępność miejsc inwestycyjnych, na terenach przyległych do trasy N-S. Dodatkowo budowa ostatniego odcinka trasy N-S, przyczyni się do znacznego ograniczenia ruchu samochodowego na ul. 1 Maja.
Wartość projektu: 266 780 628,49 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 143 473 542,73 zł - ostateczna wartość dofinansowania zostanie określona w umowie o dofinansowanie.
Miasto Ruda Śląska uzyskało dotację z Unii Europejskiej na projekt „Poprawa efektywności energetycznej poprzez zastosowanie OZE w budynkach komunalnych w Rudzie Śląskiej”.
Projekt realizujemy, aby produkować energię elektryczną i cieplną z odnawialnych źródeł na potrzeby własne budynków i obniżyć koszty związane z opłatami za zakup energii.
W projekcie planujemy budowę instalacji fotowoltaicznych w budynkach komunalnych zlokalizowanych w Rudzie Śląskiej przy ul. Cegielnianej 30, Ks. Józefa Niedzieli 51B oraz budowę instalacji fotowoltaicznych i kotłowni w oparciu o pompę ciepła oraz elektryczny kocioł grzewczy w budynku przy ul. Jana III Sobieskiego 58 wraz z magazynami energii dla wszystkich lokalizacji.
Na realizacji projektu skorzystają użytkownicy budynków, a także mieszkańcy miasta oraz regionu.
Efektem projektu będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię pochodzącą ze źródeł tradycyjnych, wzrost efektywności energetycznej budynków, redukcja emisji do atmosfery dwutlenku węgla (CO2) oraz innych gazów.
#FunduszeEuropejskie
Wartość projektu: 1 350 340,98 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 906 088,30 zł
Wysokość wkładu z budżetu państwa: 127 699,57 zł
Miasto uzyskało dotację z Unii Europejskiej na projekt "Czas na nowoczesne technologie – modernizacja pracowni w Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej – etap I"
Projekt przyczyni się do rozwoju infrastruktury potrzebnej do prowadzenia kształcenia i szkolenia zawodowego młodzieży m.in. poprzez modernizację i wyposażenie pracowni do praktycznej nauki zawodu w Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej.
W Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej występuje luka pomiędzy ofertą edukacji zawodowej a potrzebami rynku pracy. Niska jakość bazy techniczno-dydaktycznej, w tym przestarzałe zaplecze i wyposażenie pracowni do praktycznej nauki zawodu przekłada się na jakość kształcenia. Odpowiedzą na oczekiwania pracodawców, jak i uczniów jest stworzenie warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej pod kątem wyposażenia.
Zakłada się, że w wyniku realizacji projektu nastąpi zwiększenie kompetencji / kwalifikacji około 346 absolwentów szkół zawodowych w Rudzie Śląskiej rocznie, uczących się w zawodach operator obrabiarek skrawających, technik mechanik, technik mechatronik, technik elektryk, elektryk, ślusarz, technik elektronik, technik informatyk oraz technik pojazdów samochodowych.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
Wartość projektu: 2 054 882,03 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 541 161,53 zł
Wysokość wkładu z Budżetu Państwa: 205 488,20 zł
Miasto uzyskało dotację z Unii Europejskiej na projekt "Czas na nowoczesne technologie – modernizacja pracowni w Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej – etap II"
Projekt przyczyni się do rozwoju infrastruktury potrzebnej do prowadzenia kształcenia i szkolenia zawodowego młodzieży m.in. poprzez modernizację i wyposażenie pracowni do praktycznej nauki zawodu w Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej.
W Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej występuje luka pomiędzy ofertą edukacji zawodowej a potrzebami rynku pracy. Niska jakość bazy techniczno-dydaktycznej, w tym przestarzałe zaplecze i wyposażenie pracowni do praktycznej nauki zawodu przekłada się na jakość kształcenia. Odpowiedzą na oczekiwania pracodawców, jak i uczniów jest stworzenie warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej pod kątem wyposażenia.
Zakłada się, że w wyniku realizacji projektu nastąpi zwiększenie kompetencji / kwalifikacji około 449 absolwentów szkół zawodowych w Rudzie Śląskiej rocznie, uczących się w zawodach technik mechanik, technik mechatronik, technik elektryk, elektryk, ślusarz, technik spedytor, technik elektronik, technik informatyk, technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik logistyk, technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie, magazynier-logistyk, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
Wartość projektu: 11 000 000 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 8 250 000 zł
Wysokość wkładu z Budżetu Państwa: 1 100 000 zł
Miasto uzyskało dotację z Unii Europejskiej na projekt "Nowoczesne pracownie w Rudzie Śląskiej bramą do konkurencyjnego wykształcenia przyszłych pracowników".
Projekt polega na modernizacji pracowni zawodowych w szkołach ponadpodstawowych. Przedsięwzięcie obejmuje remont, dostosowanie pracowni do potrzeb rynku pracy oraz zakup niezbędnego wyposażenia.
Celem projektu jest zwiększenie kompetencji uczniów/uczennic kształcących się w Zespole Szkół (ZS) nr 1, ZS2, ZS5 i ZS6 w Rudzie Śląskiej poprzez remont sal do praktycznej nauki zawodu wraz z zapewnieniem wyposażenia oraz dostosowaniem infrastruktury do kształcenia włączającego.
Obecnie sprzęt znajdujący się na wyposażeniu szkół jest przestarzały technicznie i nie daje pełnej możliwości realizacji zadań zawodowych. Dla prawidłowej realizacji podstawy programowej kształcenia zawodowego konieczne jest wyposażenie szkolnych pracowni w sprzęt odpowiadający rzeczywistym warunkom pracy i współczesnym trendom, zwłaszcza pod względem stosowanych nowoczesnych maszyn, narzędzi, systemów i różnych rozwiązań technologicznych. Ponadto aktualnie istniejąca infrastruktura w szkołach stawia ograniczenia dla efektywnego wdrożenia założeń edukacji włączającej.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
Wartość projektu: 2 966 862,83 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 2 225 142,36 zł
Wysokość wkładu z Budżetu Państwa: 296 686,28 zł
Miasto Ruda Śląska uzyskało dotację z Unii Europejskiej na projekt "Budowa instalacji fotowoltaicznych w budownictwie jednorodzinnym na terenie miasta Ruda Śląska - Etap IV".
Projekt zakłada montaż instalacji pozyskiwania energii odnawialnej na wybranych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych zlokalizowanych na terenie Miasta Ruda Śląska. Projekt stanowi kontynuację polityki miasta mającej na celu zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych i poprawy jakości powietrza.
W ramach projektu zamontowane zostaną 154 instalacje fotowoltaiczne wraz z magazynami energii. Pojemność magazynów zostanie dostosowana do mocy dobranej indywidualnie instalacji PV.
Inwestycja jest IV etapem projektu realizowanego przez wnioskodawcę w formule „słoneczne gminy”. W trzech zrealizowanych do tej pory etapach wykonano łącznie 394 instalacje OZE.
Projekt jest odpowiedzią na zdiagnozowane problemy związane z występowaniem na terenie miasta przekroczeń dopuszczalnych wartości substancji szkodliwych m.in. PM10, PM2,5 oraz benz(a)pirenu.
Dzięki realizacji 154 instalacji fotowoltaicznych nastąpi możliwość produkcji „zielonej” energii.
Efektem projektu będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię pochodzącą ze źródeł tradycyjnych, wzrost efektywności energetycznej budynków, redukcja emisji do atmosfery dwutlenku węgla (CO2) oraz innych gazów.
#FunduszeEuropejskie
Wartość projektu: 11 324 149,40 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 8 493 112,05 zł
Wysokość wkładu z budżetu państwa: 1 132 414,94 zł
Miasto Ruda Śląska uzyskało dotację z Unii Europejskiej na projekt "Budowa instalacji fotowoltaicznych w budynkach publicznych w Rudzie Śląskiej".
Zakres projektu obejmuje montaż instalacji PV w 16 budynkach użyteczności publicznej na terenie miasta Ruda Śląska (przedszkola, szkoły podstawowe, szkoła muzyczna oraz Powiatowy Urząd Pracy). Instalacja fotowoltaiczna zainstalowana zostanie na dachach budynków. Projekt stanowi kontynuację polityki miasta mającej na celu zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych i poprawy jakości powietrza.
Projekt jest odpowiedzią na zdiagnozowane problemy związane z występowaniem na terenie miasta przekroczeń dopuszczalnych wartości substancji szkodliwych m.in. PM10, PM2,5 oraz benz(a)pirenu.
Dzięki realizacji 16 instalacji fotowoltaicznych nastąpi możliwość produkcji „zielonej” energii.
Efektem projektu będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię pochodzącą ze źródeł tradycyjnych, wzrost efektywności energetycznej budynków, redukcja emisji do atmosfery dwutlenku węgla (CO2) oraz innych gazów.
#FunduszeEuropejskie
Wartość projektu: 3 313 686,28 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 2 483 006,51 zł
Wysokość wkładu z budżetu państwa: 331 067,53 zł
Miasto Ruda Śląska uzyskało dotację z Unii Europejskiej na projekt "Budowa instalacji fotowoltaicznych w budynkach publicznych w Rudzie Śląskiej – etap II".
Zakres projektu obejmuje montaż instalacji PV w 9 budynkach użyteczności publicznej na terenie miasta Ruda Śląska (przedszkola, szkoły podstawowe, licea). Instalacja fotowoltaiczna zainstalowana zostanie na dachach budynków. Projekt stanowi kontynuację polityki miasta mającej na celu zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych i poprawy jakości powietrza.
Projekt jest odpowiedzią na zdiagnozowane problemy związane z występowaniem na terenie miasta przekroczeń dopuszczalnych wartości substancji szkodliwych m.in. PM10, PM2,5 oraz benz(a)pirenu.
Dzięki realizacji 9 instalacji fotowoltaicznych nastąpi możliwość produkcji „zielonej” energii.
Efektem projektu będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię pochodzącą ze źródeł tradycyjnych, wzrost efektywności energetycznej budynków, redukcja emisji do atmosfery dwutlenku węgla (CO2) oraz innych gazów.
#FunduszeEuropejskie
Wartość projektu: 2 051 297,86 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 517 361,94 zł
Wysokość wkładu z budżetu państwa: 202 314,92 zł