Noc Teatru 2020

2020-09-24

„Rozmowy o tym, co nie jest i nigdy nie było" to tytuł spektaklu, który można będzie zobaczyć podczas tegorocznej „Nocy Teatru” w Rudzie Śląskiej. Na aktorski popis w wykonaniu Lekkiego Teatru Przenośnego z Chorzowa, Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty zaprasza w sobotę (26 września) o godz. 19.00. Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny.

- Tegoroczna edycja „Nocy Teatru” zapowiada się interesująco, a to za sprawą spektaklu, który  będziemy mieli okazję zobaczyć na naszej scenie – mówi Katarzyna Furmaniuk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. – To niezwykła sztuka, która mam nadzieję, spodoba się widzom. Opowiada ona o naszych wyobrażeniach na temat tego, że jesteśmy piękni, dobrzy, mądrzy i wszyscy nas kochają. Jednak trzeba się przygotować na dość zaskakujący finał – dodaje.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną program tegorocznej rudzkiej „Nocy Teatru” został ograniczony do jednego spektaklu. Jednak liczba miejsc na sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury jest ograniczona, ponieważ widzowie mogą zajmować tylko co drugie miejsce. Wejściówki na wydarzenie można natomiast odbierać w kasie placówki od wtorku do piątku w godzinach od 15.00 do 18.00.

Warunkiem udziału w wydarzeniu jest zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Przed wejściem wymagana jest dezynfekcja rąk i zakrywanie ust i nosa.

Reżyserami sztuki „Rozmowy o tym, co nie jest i nigdy nie było” są: Mirosław Orzechowski, Piotr Młynarczyk i Iza Terlecka. Ta trójka to także główni aktorzy spektaklu, którzy pracowali pod okiem Teresy Adamkiewicz. Osoby te, m.in., należą do Lekkiego Teatru Przenośnego, który cechuje się tym, że tworzą go miłośnicy aktorstwa i teatru w różnym wieku. Dzięki występom na scenie chcą oni przełamać swoje opory przed wystąpieniami publicznymi, zrealizować dawne marzenia albo sprawdzić, czy nadają się do zawodu aktorskiego. Inni zaś chcą poznać ciekawych ludzi, którzy mają wspólne pasje.

Warto też dodać, że w ciągu sześciu lat działalności teatru, jego wychowankowie zdobyli 220 nagród w różnych konkursach recytatorskich na etapie ogólnopolskim, przygotowali 6 pełnowymiarowych spektakli, uczestniczyli w większych przedsięwzięciach oraz imprezach okolicznościowych.  Zaprezentowali się w sumie 60 razy.

W Rudzie Śląskiej „Noc Teatru” organizowana jest od 2015 roku.