Dostępność

RUDA Śląska

miasto otwartych możliwości
Ruda Śląska w obiektywie

Aktualności

  1. proszę czekać …

Uczcili pamięć radnego

Miłośnicy biegania po raz trzynasty uczcili pamięć Jana Koniecznego. Memoriał imienia byłego radnego Rudy Śląskiej ściągnął dzisiaj do parku im. Augustyna Kozioła około 120 osób. - To już trzynaście lat jak nie ma z nami świętej pamięci Jana Koniecznego. Janek na tym terenie działał. Tutaj organizował wiele imprez, dlatego też tym biegiem chcemy zachować pamięć o nim – mówił ultramaratończyk August Jakubik.

- Zachęcamy szczególnie dzieci do biegania. Dla nich przygotowaliśmy dystanse na 250 m, 500 m i na 1 km. Widzę, że jest ich dużo, za co dziękuję rodzicom i opiekunom. Dobrze, że w sobotę chcieli spędzić czas razem i aktywnie – podkreślał August Jakubik.

Biegi odbywały w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach dostosowanych do wieku biegaczy. Dorośli tradycyjnie mieli do pokonania 5 km. Zwycięzcami biegu głównego zostali Elżbieta Lewicka i Michał Jamioł. Na starcie nie mogło zabraknąć członków TKK „Jastrząb” z Rudy Śląskiej. – Chcemy uczcić Jana Koniecznego, tym bardziej, że jego syn jest naszym kolegą klubowym. W dużej mierze dla niego tutaj jesteśmy – mówił Marek Szeszko. - To krótki dystans, na bardzo szybkie bieganie. Tutaj nie ma czasu na kalkulacje, myślenie. Ponadto trasa jest wymagająca, jest dużo zakrętów, nawrotów, zwolnień, przyspieszeń – dodał. - Pogoda jest idealna do biegania. Lepszej być nie mogło – zaznaczył ultramaratończyk Adam Jagieła, który w swojej kategorii wiekowej zajął trzecie miejsce.

Na starcie stanęli dzisiaj biegacze nie tylko z Rudy Śląskiej. Silną grupę stanowili poruszający się na wózkach przedstawiciele Stowarzyszenia Tur Borówka z Borowej Wsi. Do Rudy przyjechało dzisiaj sześciu reprezentantów stowarzyszenia. – Także w zeszłym roku braliśmy udział w memoriale. Dobrze się jechało – mówiła Aleksandra Maksimowicz. - Jako stowarzyszenie zwiedzamy różne miejsca. Mamy do pięciu, sześciu startów w sezonie. Jesteśmy na dzisiaj przygotowani. Pojedziemy na 1 km – zdradziła przed startem.

Jan Konieczny był członkiem Rady Miasta w latach 1994 - 2005 r. Był on inicjatorem m.in. Festiwalu Orkiestr Dętych, który co roku odbywa się w Parku im. Augustyna Kozioła w dzielnicy Ruda. Tradycyjnie po biegu na jego grobie złożone zostały kwiaty.

Memoriał wpisuje się w działania miasta propagujące ruch na świeżym powietrzu. – Warto skorzystać też z bezpłatnych treningów przygotowujących do III Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego – zachęca prezydent miasta Grażyna Dziedzic. Warsztaty biegowe odbywają się w każdą środę o godz. 18:00 na  Burloch Arenie przy ul. Bytomskiej 15.

 

Ruda Śląska - jakość powietrza
strategia

Śląsko godka

  1. web developer: Artur Kępa