Samoobrona prezentem na Dzień Kobiet

2019-03-09

Niezwykły prezent otrzymały rudzianki z okazji  swojego święta. Specjalnie z myślą o nich odbyło się szkolenie z samoobrony, dzięki któremu panie mogły dowiedzieć się, jak skutecznie obronić się w  sytuacji niespodziewanego zagrożenia. Sobotnie zajęcia rozpoczęły cykl ośmiu spotkań, podczas których rudzianki pod okiem instruktorów będą uczyły się konkretnych technik samoobrony.

- Było bardzo fajnie! Sposób prowadzenia zajęć przypadł mi do gustu, bo są luźne, zabawne i czuje się pozytywną energię. Poza tym już po pierwszym spotkaniu dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, które być może przydadzą mi się w jakiejś sytuacji zagrożenia –  powiedziała Elżbieta Gęśla. - Mam już prawie sześćdziesiątkę na karku, dlatego miałam wątpliwości czy zapisać się na ten kurs, jednak zdecydowałam się i jestem z tego powodu zadowolona. Myślę, że to ważne, żeby kobiety w  różnym wieku skorzystały z takiej możliwości – dodała.

O profesjonalizmie i przyjaznej atmosferze, która panuje na zajęciach wspomniały też Katarzyna Szymańska i Sandra Jarosz. - Było bardzo pozytywnie i wesoło, strasznie nam się podobało. Jesteśmy pewne, że dzięki temu szkoleniu nic złego nam się nie stanie i będziemy umiały obronić się, kiedy ktoś nas zaatakuje – powiedziały uczestniczki.

Po pierwszych zajęciach panie potrafią już przyjąć pozycję walki i bezpiecznie upadać. Przed nimi jeszcze siedem spotkań w każdą sobotę od 9.00 do 10.30 aż do 27 kwietnia, podczas których poszerzą swoją wiedze o kolejne umiejętności.

- Zależy nam na tym, żeby uczestniczki całego szkolenia umiały skutecznie obronić się przed atakiem napastnika. Na pierwszych zajęciach dowiedziały się m.in. jak przyjąć bezpieczną pozycję walki oraz co zrobić, aby zmniejszyć skutki ewentualnego ataku, a także jak bezpiecznie upadać. Organizujemy to szkolenie już po raz szósty i co roku cieszy się ono ogromnym zainteresowaniem pań. Mam nadzieję, że w tym roku nasze uczennice też będą zadowolone z efektów – podkreślił Roman Dymek, jeden z instruktorów. – To co dzisiaj pokazaliśmy uczestniczkom to najprostsze i najłagodniejsze formy, które można zastosować w przypadku niespodziewanego zagrożenia, jednak są one bardzo skuteczne i dobrze zastosowane mogą pomóc w momencie, kiedy ktoś chce zagrozić bezpieczeństwu – dodał Marek Partuś, jeden z instruktorów.

Okazało się także, że damska torebka wcale nie musi być tylko dodatkiem do kobiecego stroju, ale może posłużyć jako skuteczna broń. - Każda z pań ma zawsze przy sobie na przykład flakon perfum czy nawet  torebkę, która może stać się narzędziem obrony. Dzięki temu zyska się kilka dodatkowych minut na ucieczkę. Wydaje się to śmieszne, ale w chwili zagrożenia naprawdę może bardzo pomóc – zaznaczył Marek Partuś. – Musimy  pamiętać też, że w chwili zagrożenia ważna jest też  nasza sprawność fizyczna. Jeżeli ktoś nas zaatakuje, a nie mamy pod ręką, rzeczy, która mogłaby nam służyć jako obrona, musimy użyć rąk i nóg. Istotne byśmy wiedzieli, jak się zachować – podkreślił Piotr Muc.

Uczestniczki szkolenia ćwiczą pod okiem trzech instruktorów - Marka Partusia, Romana Dymka oraz Piotra Muca, którzy na co dzień są pracownikami służb miejskich, ale też instruktorami Rudzkiego Klubu Kyokushin Karate.